Od 16 kwietnia nałożono na nas obowiązek zakrywania nosa i ust. Po co to robimy? Jak poprawnie zakładać i zdejmować maskę? Pozostań i poznaj niezbędne informacje.
Jest to wpis z cyklu Niezbędnik poznaniaka.
Spis treści
Dlaczego zakrywamy nos i usta?
Jak prawidłowo zakrywać nos i usta?
Poprawne zakładanie i zdejmowanie maseczki
No dobrze, to jak długo będziemy zakrywać nos i usta?
Jaki sens ma zakrywanie twarzy?
Dlaczego zakrywamy nos i usta? Bo musimy. To najkrótsza odpowiedź. Rada Ministrów wydała 10 kwietnia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Nakaz zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej obowiązuje od 16 kwietnia. Z tego obowiązku zwolnieni są m.in. pracownicy nie mający kontaktu z klientami, księża, rolnicy itd. Można korzystać z maseczek, chust, szalów itp.
Po co to robimy? Koronawirus SARS-CoV-2 rozprzestrzenia się przede wszystkim drogą kropelkową. To oznacza, że do zakażenia się dochodzi poprzez kontakt ze śliną lub wydzieliną. Są one rozpylane przy kaszleniu, kichaniu czy mówieniu. Jeżeli ktoś jest chory, to dzięki zakrywaniu ust i nosa ogranicza rozprzestrzenianie się wirusa. Jednak większość (ok. 80%) osób przechorowuje COVID-19 bezobjawowo lub skąpoobjawowo. To, że ktoś nie ma objawów choroby, nie oznacza, że nie zaraża innych. Stąd powszechny obowiązek zakrywania twarzy – ponad jednostkowymi egoizmami w stylu „ale ja na pewno nie choruję”.
Choć prawdziwą ochronę zapewniają maseczki o wysokiej klasie bezpieczeństwa (FFP2, FFP3), nawet zwykła maska uszyta w domu lub szal zatrzymują niektóre kropelki wody/śluzu przed bezpośrednim przedostaniem się do dróg oddechowych.
Jak prawidłowo zakrywać nos i usta?
Niezależnie czy używamy maseczki, czy szalika/chusty, pamiętajmy o podstawowych zasadach. Przede wszystkim materiał powinien być czysty. Jeżeli korzystamy z maseczek wielokrotnego użytku czy szala, to zadbajmy, aby przy każdym włożeniu na siebie były czyste i zdezynfekowane. Ponadto materiał ma przylegać do twarzy – inaczej nie spełnia swojej funkcji. Poza tym maska bawełniana czy szal mają ograniczony czas używania. Najpóźniej po kilku godzinach stają się wilgotne i powinniśmy zmienić je na nowe.
Nie zapomnijmy o zakrywaniu zarówno nosa, jak i ust. Tylko wtedy skutecznie zabezpieczamy innych i siebie.
Tak, może nam się ciężko oddychać nosem, ale w takim wypadku lepiej „pomęczyć się” z oddychaniem ustami, niż wystawiać nos poza maskę. Tak jak w poniższym memie ? Zresztą warto się przyzwyczajać do masek, bo pozostaną z nami na dłużej – więcej na końcu artykułu.
Kiedy mamy na sobie chustę czy maskę, nie dotykajmy jej bez potrzeby. Podczas dotyku możemy mieć kontakt z aerozolami lub śluzem, który nieświadomie możemy przenieść na innych. Ponadto maski czy szale nie dają nam mocy superbohatera. Zachowujmy dystans społeczny, minimum 2 metry od innych ludzi. Ograniczajmy wyjścia bez potrzeby. Nadal warto się stosować do zasad samokwarantanny.
Jak poprawnie zakładać i zdejmować maskę?
Przed założeniem maseczki dokładnie umyjmy lub zdezynfekujmy dłonie. Następnie chwytamy za gumki/zauszniki/mocowanie i rozciągamy je za uszy tak, aby jednocześnie przykryć nos i usta. Tuż po założeniu możemy poprawić jej pozycję, jeżeli nie przylega idealnie. Niektóre maski posiadają metalowy pasek w górnej części. Możemy go lekko nagiąć tak, aby dopasował się do kształtu nosa.
Jak prawidłowo zdjąć maseczkę? Chwytamy ją za gumki/zauszniki/mocowanie za uchem i, bez dotyku, ściągamy ją. Jeżeli używaliśmy maski jednorazowej (np. chirurgicznej), powinniśmy ją wyrzucić. Maski wielokrotnego użytku możemy odłożyć do wyprania/dezynfekcji. Na koniec dokładnie myjemy lub dezynfekujemy dłonie.
No dobrze, to jak długo będziemy zakrywać nos i usta?
Nie wiadomo. Rozporządzenie opisane na początku tekstu nie zawiera terminu wygaśnięcia nakazu zakrywania twarzy. Minister zdrowia Łukasz Szumowski twierdzi teraz, że maski czy szale będziemy nosić aż do momentu, kiedy dostępna będzie szczepionka na koronawirusa. I jest w tym sporo racji. Dopóki populacja nie zyska odporności na SARS-CoV-2, dopóty choroba zakaźna wywoływana tym wirusem nam zagraża. Choroba, czyli COVID-19, może być groźniejsza od grypy i łatwiejsza w zarażaniu. Światowa reakcja na koronawirusa nie jest zwyczajną paniką bez podstaw w wiedzy naukowej.
Koronawirus, COVID-19: przydatne strony internetowe
Główny Inspektorat Sanitarny: gis.gov.pl
Ministerstwo Zdrowia: gov.pl/web/zdrowie
Oficjalna strona Urzędu Miasta Poznania: poznan.pl
Miejska strona informacyjna: poznan.pl/koronawirus
Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Poznania: facebook.com/czkpoznan
Dane o zachorowaniach z całego świata: www.worldometers.info/coronavirus
Informacje z Centrum Kontroli Chorób Zakaźnych w Atlancie (ang): cdc.gov/coronavirus/2019-ncov
Czas na Poznań zaleca, aby ze względu na ogrom plotek i dezinformacji, z rezerwą podchodzić do sensacyjnych wiadomości. Wieści o „wywołaniu koronawirusa przez telefonię 5G” czy teorie spiskowe o szczepionkach są nieprawdziwe. Bądźmy wyczuleni na fakenewsy, weryfikujmy wiadomości.
Czytaj też
Od ponad miesiąca walczymy z pandemią koronawirusa. Myjemy ręce, izolujemy się, nie kaszlemy z otwartymi ustami, pomagamy słabszym. Okazuje się, że pomóc możemy na jeszcze jeden sposób. Wykorzystamy w tym celu nasze komputery
Życie i zdrowie jest cenne, ale bez przesady
Dołącz do nas na Facebooku, Twitterze, Wykopie i Instagramie
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.