Wyjątkowo bogata zimowa oferta Poznania została doceniona przez organizację European Best Destinations, a Betlejem Poznańskie będzie walczyć o tytuł najlepszego jarmarku świątecznego w Europie.
Poznańska tradycja jarmarkowa
Betlejem Poznańskie organizowane jest od 2000 roku, tak więc tegoroczna edycja jest 19. z kolei. Centralnym punktem jest szopka bożonarodzeniowa i leżąca przy niej duża scena, która jest miejscem szeregu wydarzeń i koncertów. Wokół Starego Rynku rozstawiają się liczne stragany z rękodziełami, produktami regionalnymi, żywnością tradycyjną, grzanym winem i ciepłymi posiłkami.
Czytaj też: Betlejemska Bimba wyrusza na ulice Poznania!
Współpraca z Niemcami
Do 2015 roku Betlejem Poznańskie odbywało się wyłącznie na Starym Rynku. 2016 rok przyniósł ważne zmiany. Miasto Poznań nawiązało współpracę z firmą Becker Eventservice ze Stuttgartu. Owocem współpracy był nowy format imprezy. Betlejem Poznańskie odbywa się zarówno na Starym Rynku (w dotychczasowej, nieco tradycyjniejszej formie), jak i na Placu Wolności.
Becker Eventservice zajmuje się tworzeniem jarmarku na Placu Wolności. Doświadczenie w organizacji świątecznych jarmarków (szczególnie w Niemczech) pozwoliło na stworzenie nieco bardziej rozbudowanej imprezy. Od 2016 roku wydarzeniu towarzyszy świąteczna piramida, szerokie grono wystawców (także z zagranicy) oraz – od 2017 roku – diabelski młyn. Program jarmarku na Placu Wolności streściliśmy w tym artykule.
Jarmarkowi towarzyszy Poznań Ice Festival – festiwal rzeźby lodowej. Jego kolejna edycja odbędzie się na Starym Rynku już w najbliższy weekend, 8-9 grudnia!
Największy jarmark w historii
W tym roku program Betlejem Poznańskiego prezentuje się wyjątkowo dobrze. Jak informuje portal poznan.pl, udało się znaleźć wystawców chętnych do otwarcia stoisk na ulicy Paderewskiego.
Od 17 listopada jarmark z karuzelami i 30-metrowym diabelskim kołem, z którego można podziwiać panoramę centrum miasta, działa na Placu Wolności. Betlejem Poznańskiego na Starym Rynku zainauguruje 1 grudnia uroczyste rozświetlenie choinki. Częścią jarmarku jest także łącząca oba te miejsca ulica Paderewskiego. W tym roku po raz pierwszy rozstawiono tam stoiska handlowe, dzięki czemu tegoroczna edycja Betlejem będzie największą z dotychczas organizowanych.
Program imprezy na Starym Rynku także streściliśmy na stronie.
Impreza doceniona w Europie
Sukces poznańskiego jarmarku został zauważony w Europie. Organizacja European Best Destinations (która od 2009 roku promuje kulturę i turystykę na Starym Kontynencie) nominowała nasze miasto – jako jedyne w Polsce – w kategorii European Best Christmas Market.
Jak zagłosować na Betlejem Poznańskie? ?
Poznań będzie walczył o miano najlepszego europejskiego jarmarku bożonarodzeniowego z 19 innymi miastami. Są to: Budapeszt, Montbeliard, Amiens, Kluż-Napoka, Strasburg, Bruksela, Erfurt, Akwizgran, Bazylea, Sewilla, Metz, Wiedeń, Tallinn, Praga, Kolonia, Drezno, Lipsk, Lugano i Manchester.
Głosowanie internetowe, które wyłoni zwycięzcę plebiscytu potrwa od 30 listopada do 10 grudnia. Mieszkańcy i turyści mogą oddać swój głos na Betlejem Poznańskie na specjalnej stronie: glosujnapoznan.pl.
Dołącz do nas na Facebooku, Twitterze, Wykopie i Instagramie
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.