Tak powstają groźne burze
Nad zachodnią Polską widać powstające komórki burzowe.
Głównym sposobem rozpoznania burz są systemy detekcji wyładowań czy radary meteorologiczne.
W kolejnych godzinach mogą przynosić silne opady deszczu, porywisty wiatr i ryzyko gradu. Na powyższym zdjęciu satelitarnym (wykonanym w sobotę o godzinie 18.30) z łatwością dostrzeżemy chmury burzowe – cumulonimbusy. Wschód Polski pozostaje dosyć pogodny.
Instytut Meteorologii i Gospodarki wydał 3 (najwyższy) stopień ostrzeżenia burzowego dla Pomorza, Kujaw i północnej Wielkopolski.
Przewiduje się wystąpienie groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Groźne zjawiska meteorologiczne lub skutki ich wystąpienia uniemożliwią prowadzenie działalności. Bądź przygotowany na znaczące zakłócenia w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana najwyższa ostrożność, konieczność częstego śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.
Polscy Łowcy Burz wydali ostrzeżenie 2 stopnia dla połowy kraju.
Nad północną połową kraju burze spodziewane są w kolejnych godzinach. W tej chwili intensywny rozwój konwekcji obserwuje się nad północą Niemiec i powstaje rozległy układ konwekcyjny. Prawdopodobnie będzie się on przesuwać przez pas województw północnych i stanowić zagrożenie głównie silnym wiatrem. Od jego południowej strony rozwijać się będą kolejne komórki burzowe, które mogą przyjąć postać superkomórek. W takich burzach pojawi się znaczne ryzyko opadów gradu ponad 5-6 cm oraz warunki korzystne dla trąby powietrznej nawet o sile F2.
Fot. Sat24.com/Eumetsat/Met Office
Dołącz do nas na Facebooku, Twitterze, Wykopie i Instagramie
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.