Rada Miasta Poznania przyjęła Lokalne Standardy Urbanistyczne. To uchwała, która pomoże ochronić Poznań przed negatywnymi skutkami specustawy mieszkaniowej.
Co przynosi Lex Deweloper?
Ustawa o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących weszła w życie w sierpniu. Znacząco zmieniła zasady budowania mieszkań. Inwestor/deweloper może postawić duże osiedle wbrew miejscowemu planowi zagospodarowania przestrzennego. Oznacza to, iż w pełni zgodne z prawem mogłoby być np. postawienie kilkunastopiętrowych bloków przy Rynku Łazarskim czy nad Wartą.
Władze Poznania sprzeciwiały się specustawie mieszkaniowej. Podczas konsultacji #LexDeweloper wskazywały na brak możliwości efektywnego prowadzenia polityki przestrzennej:
Ustawa narusza stabilność prawa lokalnego. Obecny system planowania przestrzennego, którego fundament stanowi ustawa z 2003 roku, gwarantował – przynajmniej w zakresie uchwalania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego – ciągłość polityki przestrzennej gmin. Cały ten dorobek zostanie przekreślony proponowaną ustawą, która poprzez prymat inwestycji mieszkaniowych, pomija inne rzeczywiste interesy społeczności lokalnych – np. dostęp do terenów rekreacji, sportu czy usług kultury
– powiedział Jacek Jaśkowiak dla portalu poznan.pl.
Jak Poznań zabezpieczył się przed Lex Deweloper?
W toku prac sejmowych część zapisów kontrowersyjnego prawa została zmieniona. Gmina ma prawo zaostrzyć – w określonych granicach – wymagania stawiane deweloperom. Rada Miasta Poznania zdecydowała się na taki krok. Przyjęła we wtorek Lokalne Standardy Urbanistyczne (LSU).
Lokalne Standardy Urbanistyczne – zasady
Zgodnie z prawem radni miejscy w uchwale zmodyfikowali ustawowe wskaźniki zabudowy, ale do 50 procent pierwotnych wartości:
- ustawa wskazuje, iż nowe osiedla mogą powstawać w odległości aż do półtora kilometra od najbliższego przedszkola lub podstawówki. W Poznaniu to będzie maksymalnie 750 metrów,
- przystanek komunikacji miejskiej może być oddalony nawet o pół kilometra od budowanego osiedla – w myśl ustawy. U nas nie będzie to odległość większa, niż 250 metrów,
- Uchwała Rady Miasta Poznania ogranicza też liczbę kondygnacji naziemnych do siedmiu (w sejmowej ustawie jest ich aż 14). Wyższe będą mogły powstać, jeżeli w odległości 250 metrów od inwestycji są już ponad siedmiopiętrowe bloki.
- Lex Deweloper nie nakłada obowiązku zapewnienia przez inwestora miejsc parkingowych i doprowadzenia sieci ciepłowniczej. Poznańska uchwała gwarantuje obydwie rzeczy – dostęp do sieci i co najmniej dwa miejsca na lokal w zabudowie wielorodzinnej (oraz trzy w jednorodzinnej).
Zapis o ilości miejsc postojowych budzi pewne kontrowersje. Zdaniem niektórych mieszkańców Poznania może on powodować dalsze zwiększenie ruchu samochodowego w mieście. Według innych wymogi parkingowe są tak wysokie, że jeszcze bardziej zmniejszają szansę wykorzystywania przez deweloperów zapisów Lex Deweloper
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.