Komisja Europejska opublikowała drugą edycję raportu „The Cultural and Creative Cities Monitor” (Monitor miast kultury i kreatywności). W rankingu miast polskich Poznań zajął 2 miejsce na 9 analizowanych miast. W Poznaniu najlepiej oceniano potencjał gospodarki (także w sektorze kreatywnym).
Metodologia w monitorze miast kultury i kreatywności
Komicja Europejska przyjrzała się 190 miastom w 30 krajach europejskich (UE + Norwegia i Szwajcaria). Sprawdzono, jak poszczególne ośrodki miejskie radzą sobie w następujących kryteriach oceny:
- Aktywność kulturalna:
– bogactwo obiektów kulturalnych,
– atrakcyjność kulturalna - Kreatywna ekonomia:
– zasób pracy kreatywnej i opartej na wiedzy,
– własność intelektualna i innowacje,
– nowe miejsca pracy w sektorze kreatywnym - Sprzyjające środowisko:
– kapitał ludzki i edukacja,
– otwartość, tolerancja i zaufanie,
– dostępność komunikacyjna w skali lokalnej i międzynarodowej,
– jakość rządzenia
Powyższe kategorie obejmują zarówno twarde dane, jak i opinie mieszkańców. Na końcu (z ujęciem wag powyższych kryteriów) określono ogólny wskaźnik „Cultural and Creative Cities Index” (C3).
Do oceny wykorzystano m.in. dane pochodzące z serwisów mapowych (OpenStreetMap, TripAdvisor – ocena liczby obiektów kulturalnych), Eurostatu i dane udostępniane przez same miasta. Część danych interpolowano, np. z ogólnokrajowych badań opinii publicznej. Do badania wybierano miasta wg kryteriów: bycia Europejską Stolicą Kultury, bycia Miastem Kreatywnym UNESCO oraz posiadania co najmniej dwóch międzynarodowych festiwali kulturalnych.
Miasta podzielono ze względu na liczbę mieszkańców. I tak 9 miast z Polski uszeregowano w następujący sposób:
- XXL (ponad 1 mln mieszkańców) – Warszawa,
- XL (od 0,5 do 1 mln) – Kraków, Wrocław, Łódź, Poznań,
- L (od 250 do 500 tys) – Gdańsk, Lublin, Katowice,
- S-M (od 50 do 250 tys) – Toruń.
Rezultaty
Żadne z miast polskich nie zmieściło się w pierwszej trójce pod kątem każdego z powyższych kryteriów. Dominują miasta Europy Zachodniej. Warto zwrócić uwagę, że np. Budapeszt wygrał w kategorii „Nowe miejsca pracy w sektorze kreatywnym”, a w kategorii „Jakość rządzenia” podium zajęły miasta skandynawskie.
Żadne z miast polskich nie może się pochwalić dobrą (na tle konkurencji europejskiej) dostępnością obiektów kulturalnych – mniej, niż 50% mieszkańców ma mniej, niż 2 km do takiego obiektu.
Biorąc pod uwagę wszystkie 190 miast, najwyższą wartość indeksu C3 osiągnął Paryż – 66,0. Na drugim miejscu znalazł się Zurych (49,3) i Berno (46,9). Wskaźnik dla miast polskich:
- 47 miejsce: Kraków (31,1)
- 69 miejsce: Poznań (27,8)
- 73 miejsce: Warszawa (27,0)
- 84 miejsce: Wrocław (25,9)
- 112 miejsce: Gdańsk (22,2)
- 149 miejsce: Katowice (18,9)
- 168 miejsce: Łódź (17,1)
- 181 miejsce: Toruń (14,6)
- 185 miejsce: Lublin (12,8).
W grupie wielkościowej Poznania (40 miast XL w UE) podium zajęła: Kopenhaga, Lisbona i Sztokholm. Kraków zajął 15 miejsce, a Poznań 22.
Kryteria
Poznań przekroczył średnią dla wszystkich miast XL w kryterium „Kreatywna ekonomia”. Podobnie jak w przypadku Krakowa czy Wrocławia, zauważono spory wzrost liczby miejsc pracy w sektorze kreatywnym. Natomiast istniejący zasób pracy w tym sektorze jak i innowacyjność gospodarki wypadają nisko na tle międzynarodowej konkurencji. Zarówno w Poznaniu, jak i innych dużych polskich miastach.
Rywalizację w kryterium „Atrakcyjność kulturalna” wśród miast polskich zdecydowanie wygrał Kraków. Pozostałe polskie miasta (w tym Poznań) wypadły wyraźnie gorzej, także w stosunku do innych miast z naszego regionu.
„Sprzyjające środowisko”? Raczej nie w Poznaniu (i ogólnie w Polsce, nie licząc Warszawy). Bardzo nisko oceniono poznańską dostępność komunikacyjną, na co miał wpływ niski wynik sektora lotniczego. Wszystkie polskie miasta (także Poznań) przegrywają w otwartości i tolerancji. W tej kategorii nisko oceniono tolerancję obcokrajowców i ich integrację, choć tutaj dane pozyskano z danych ogólnopolskich.
Cały raport możesz pobrać za darmo w języku angielskim, razem z metodologią badań i danymi cząstkowymi:
Wynik Poznania: https://composite-indicators.jrc.ec.europa.eu/cultural-creative-cities-monitor/cultural-creative-cities/cities/PL005C1
Podsumowanie dla miast polskich: https://composite-indicators.jrc.ec.europa.eu/cultural-creative-cities-monitor/cultural-creative-cities/countries/PL
Cały raport (wraz z podsumowaniami dla krajów): https://ec.europa.eu/jrc/en/publication/eur-scientific-and-technical-research-reports/cultural-and-creative-cities-monitor-2019-edition
Dołącz do nas na Facebooku, Twitterze, Wykopie i Instagramie
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.