Ulga dla dzieci. Jak sprawić, aby dziecko jeździło bezpłatnie po Poznaniu i w podpoznańskich gminach?

Poznań: co zrobić, aby Twoje dziecko korzystało z bezpłatnej komunikacji?

by

in

Radni miasta Poznania podjęli decyzję o wprowadzeniu bezpłatnego transportu zbiorowego dla uczniów podstawówek mieszkających w Poznaniu i w wielu okolicznych gminach. Dzieci już dzisiaj mogą korzystać z tramwajów i autobusów za darmo.

Kto ma prawo do bezpłatnych przejazdów?

  • Dzieci do 30 września roku, w którym kończą 7. rok życia

Dzieci do 30 września roku, w którym kończą 7. rok życia korzystają z przejazdów na liniach ZTM bezpłatnie. Dotyczy to także uczniów klas 1. szkół podstawowych w pierwszym miesiącu nauki. Podstawą uprawnienia jest oświadczenie rodzica lub opiekuna.

  • Uczniowie szkół podstawowych lub innych typów szkół realizujących podstawę programową kształcenia ogólnego wyżej wymienionych szkół

Od tego roku szkolnego prawo do bezpłatnych przejazdów zyskają dzieci z miasta Poznania i z gmin, w których jeżdżą linie ZTM Poznań. Lista gmin podmiejskich objętych bezpłatnymi przejazdami: Czerwonak, Dopiewo, Kleszczewo, Komorniki, Kostrzyn, Kórnik, Luboń, Mosina, Murowana Goślina, Pobiedziska, Puszczykowo, Rokietnica, Suchy Las, Swarzędz, Szamotuły, Tarnowo Podgórne, Duszniki, Kaźmierz oraz Zaniemyśl.

Mapa stref taryfowych od 1 sierpnia 2019 roku. Kliknij, aby powiększyć. Źródło: ZTM

Bezpłatny transport publiczny ma doprowadzić do zmniejszenia korków. Rodzice podwożący swoje pociechy odpowiadają częściowo za poranne zakorkowanie ulic Poznania. Ponadto ma to sprawić, iż u dzieci i młodzieży zostanie wykształcony nawyk podróży tramwajem czy autobusem.

Co trzeba zrobić, żeby moje dziecko jeździło autobusami i tramwajami za darmo?

Wbrew pozorom nie wymaga to wielu formalności!

  1. Dziecko musi otrzymać od swojej szkoły podstawowej lub gimnazjum legitymację. Jej ważność jest co roku przedłużana przez szkołę.
  2. Podczas kontroli biletowej nasza pociecha musi okazać legitymację.

Przypominamy: z przywileju darmowego transportu mogą skorzystać uczniowie zamieszkujący w Poznaniu lub gminach z transportem ZTM Poznań. Miejsce zamieszkania musi widnieć na legitymacji. Darmowe przejazdy mogą odbywać się w granicach miasta Poznania lub gmin z transportem ZTM Poznań – dziecko może jechać w dowolny sposób między tymi ośrodkami (np. ze Swarzędza do Suchego Lasu, z Kórnika do Poznania czy z Poznania do Tarnowa Podgórnego).

W sierpniu 2019 roku wprowadzono zmiany w ulgach i biletach w Poznaniu. Pełen spis zmian znajdziesz tutaj.

Czytaj także:

Wymalujmy przejścia dla pieszych na Kaponierze – nie tylko dla matek z bombelkami


Dołącz do nas na FacebookuTwitterzeWykopie i Instagramie