Zarząd Dróg Miejskich w połowie marca obiecał wyłączenie przycisków na przejściach dla pieszych „w celu minimalizacji ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa”.
Zapobieganie zakażeniu SARS-CoV-2
Koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę COVID-19. To choroba zakaźna rozprzestrzeniająca się głównie droga kropelkową. To oznacza, że do zakażenia się dochodzi poprzez kontakt ze śliną lub wydzieliną. Są one rozpylane przy kaszleniu, kichaniu czy mówieniu.
Jednak to nie jedyna droga zakażenia. Wirus może się przez pewien czas utrzymywać na przedmiotach codziennego użytku – kluczach, portfelu, smartfonie. Dlatego powinniśmy dokładnie myć dłonie. Z tego też powodu w Poznaniu dezynfekuje się przystanki autobusowe czy tramwajowe. MPK Poznań wskazało 52 przystanki i węzły komunikacyjne. Są to m.in. miejsca o największym przepływie pasażerów.
Czytaj też
Dlaczego zakrywamy nos i usta? Jak prawidłowo nosić maseczkę?
„Przyciski zostaną wyłączone”
W połowie marca Zarząd Dróg Miejskich podjął decyzję o wyłączeniu przycisków służących do wzbudzania zielonego światła na przejściach dla pieszych. W jakim celu? W celu minimalizacji ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa. Drogowcy obiecywali:
Piesi i rowerzyści nie muszą już dotykać przycisków. Przyciski zostaną wyłączone. Zielone światło będzie się zapalało automatycznie w każdym cyklu.
„Bez przycisków dla pieszych i rowerzystów. Zielone światło zapali się automatycznie”, zdm.poznan.pl
Czas na Poznań w kwietniu otrzymał informację o ciągle działających przyciskach przy moście Rocha (zjazd w ulicę Grobla) na Starym Mieście. Krótka wizyta z 29 kwietnia potwierdziła zgłoszenie czytelnika. Przyciski na przejściu dla pieszych działają, choć drogowcy obiecywali coś innego. Co więcej – jeżeli nie wciśniemy przycisku, to „zielone” w ogóle się nie zapali. To by oznaczało, że drogowcy nie wprowadzili żadnych zmian w programie sygnalizacji świetlnej – gdyż przed pandemią SARS-CoV-2 w tym miejscu także trzeba było naciskać przycisk.
W tym miejscu występuje także błąd w pracy świateł – podczas niektórych cykli potrafi się włączyć zielone światło dla pieszych… i czerwone dla rowerzystów.
Okazuje się, że to nie jedyne takie miejsce wzdłuż trasy tramwajowej przez most Rocha. Na ul. Mostowej przy wlocie ul. Marii Magdaleny znajduje się przejście dla pieszych i przejazd dla rowerzystów z sygnalizacją. Także tutaj – wbrew słowom ZDM-u – przyciski działają i trzeba je wcisnąć, aby otrzymać „zielone”. Na poniższym filmie uchwycono ponad 2 minuty oczekiwania na możliwość wejścia na jezdnię. Oczekiwanie przerwano wciśnięciem przycisku. Tak w praktyce wygląda realizacja słów „piesi i rowerzyści nie muszą już dotykać przycisków”.
Czy znacie jakieś inne miejsca, gdzie przyciski dla pieszych nadal działają? Dajcie znać w komentarzach! Warto też napisać do drogowców (zdm@zdm.poznan.pl).
Aktywne przyciski dla pieszych – film
Czytaj także
Sygnalizacja na Garbarach kosztowała kilkaset tys. zł. Wyłączą ją po 2,5 roku pracy
Prokuratura bada, czy w Poznaniu nielegalnie wyznaczano miejsca parkingowe
Dołącz do nas na Facebooku, Twitterze, Wykopie i Instagramie
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.