W 2019 roku zacznie się długo oczekiwana odnowa płyty Starego Rynku w Poznaniu. Pod Arsenałem został ułożony na próbę fragment kostki w przyjętym wariancie remontu płyty rynku.
Testy kostki na Rynku
Nowa płyta ma zostać wykonana z starannie wyselekcjonowanych – możliwie regularnych wymiarowo i dobranych pod względem kolorystycznym – historycznych kostek kamiennych połączonych spoiną polimerową i żywiczną.
Przeprowadzany właśnie test nawierzchni ma pomóc ocenić wytrzymałość takiej techniki odnowy Starego Rynku. Przy budynku Arsenału i Odwachu rozebrano oraz ułożono od nowa 75 m2 kostki. Szczeliny zostaną wypełnione wspomnianą wyżej spoiną.
Czy taki remont zapewni upragnioną równą nawierzchnię?
Na próbne ułożenie bruku z niecierpliwością czekali także mieszkańcy Poznania. Część osób podważa przyjętą technikę przebudowy. Ich zdaniem nie zapewni ona równej nawierzchni, a tylko lekko wygładzoną. Obecna kostka ma nie nadawać się do ułożenia od nowa. Należałoby ją zeszlifować tak jak np. na ulicy Woźnej czy Wodnej.
Trzy lata prac budowlanych na Starym Rynku
Koncepcja przebudowy płyty Starego Rynku zakłada jej wyrównanie. Nie będzie wyraźnie zaznaczonych chodników. Obecny bruk zostanie w większości zachowany. Po przeprowadzonej inwentaryzacji wybrane zostaną kostki najlepszej jakości, aby płyta rynku była płaska i przyjazna poruszającym się po niej osobom niepełnosprawnym czy z wózkami dziecięcymi. Ewentualne szlifowanie kostki, jak na ul. Woźnej, odbędzie się dopiero w sytuacji, gdy nie uda się z istniejącego materiału uzyskać równej nawierzchni
– informuje portal poznan.pl. Przebudowa rozpocznie się w 2019 i potrwa do 2021 roku. Tak długi czas inwestycji tłumaczy się chęcią etapowania prac budowlanych – tak, aby nie zamykać jednocześnie całej płyty Starego Rynku.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.