Miejska Pracownia Urbanistyczna postuluje stworzenie Szlaku Pozytywistycznego. Ma on wyeksponować industrialną przeszłość Poznania i ożywić śródmiejskie ulice.
Najbardziej znanym szlakiem turystycznym w Poznaniu jest Trakt Królewsko-Cesarski. Łączy on najważniejsze budowle z okresu polskiej i niemieckiej przynależności Poznania. MPU chce, aby towarzyszył mu Szlak Pozytywistyczny.
Czemu ma służyć Szlak Pozytywistyczny?
Ma wyeksponować miejsca związane z rozwojem przemysłowym XIX-wiecznego Poznania. Ponadto ma wzmacniać tradycje pracy organicznej i pracy u podstaw, które były cnotą ówczesnego Poznania.
Gdzie ma przebiegać?
Przebieg szlaku ma na celu wzmocnić rangę rynków: Jeżyckiego, Łazarskiego, Wildeckiego i Bernardyńskiego. Dodatkowo ma ożywić ulice: Kraszewskiego, Głogowską, Górna Wilda i Garbary. Długość nowego traktu wynosi ok. 8 kilometrów, który można przejść pieszo lub skorzystać z roweru.
MPU wskazuje, że dobrym pretekstem do stworzenia szlaku jest zabudowa Wolnych Torów między Łazarzem a Wildą. Po zielonej kładce łączącej te dzielnice miałby przebiegać Szlak Pozytywistyczny. Ponadto na terenie Wolnych Torów znajduje się m.in. dawna hala napraw parowozów, która mogłaby stać się kolejną atrakcją na trasie.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.