Wybory parlamentarne 2019: Poznań. Jak dopisać się do spisu wyborców? Flaga Polski. Lista kandydatów

Sondażowe wyniki wyborów parlamentarnych: PiS wygrywa w Polsce i w Wielkopolsce

Prawo i Sprawiedliwość wygrywa w wyborach parlamentarnych, na drugim miejscu Koalicja Obywatelska – poznaliśmy pierwsze sondażowe wyniki wyborów 2019 w Polsce.

Źródło: sondaż IPSOS, exit poll (TVP/TVN/Polsat)

Sondażowe wyniki w Polsce

Spośród wszystkich komitetów wyborczych największym poparciem cieszyło się Prawo i Sprawiedliwość. Wg sondażu exit poll w Sejmie zagłosowało na ten komitet 43,6% wyborców. Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska z poparciem 27,4% głosujących. Podium zamyka Lewica, na którą głos oddało 11,9% wyborców. Ponad progiem znalazł się także PSL i Konfederacja.

Wyniki ogólnopolskich komitetów:

  • Prawo i Sprawiedliwość: 43,6%
  • Koalicja Obywatelska: 27,4%
  • Lewica: 11,9%
  • PSL: 9,6%
  • Konfederacja: 6,4%

Zgodnie z sondażem, PiS zdobył 239 miejsc w Sejmie. To oznacza, że partia utrzymała większość wystarczającą do samodzielnego rządzenia (wystarczyło co najmniej 231).

Sondażowa frekwencja: ponad 60%

Wybory cieszą się rekordową popularnością. Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że o godzinie 17.00 frekwencja wynosiła 45,94%. To o ok. 7% więcej, niż podczas poprzednich wyborów parlamentarnych w 2015 roku.

Maraton wyborczy trwa. W październiku 2018 roku głosowaliśmy w wyborach samorządowych, w marcu 2019 roku wybieraliśmy radnych osiedlowych… a jesienią przed nami krajowe wybory parlamentarne.

Sondażowe wyniki w Wielkopolsce i w Poznaniu

Prawdopodobnie z 10 mandatów do Sejmu, 5 przypadnie na Koalicję Obywatelską, 2 na PiS i 1 na Lewicę. 2 mandaty posła są niewiadomą. Czekamy na szacunki dla naszego miasta.

W Wielkopolsce wg sondażu wygrywa Prawo i Sprawiedliwość (36,4%) przed Koalicją Obywatelską (32,6%) i Lewicą (14,2%).

W Poznaniu o godzinie 17.00 frekwencja wyniosła 52,88%, to jeden z najlepszych wyników w Polsce. 4 lata temu o tej samej porze było ok. 46%.

Czym są wybory parlamentarne?

W wyborach parlamentarnych wybieramy przedstawicieli do Sejmu i Senatu. Te dwie izby parlamentu składają się na władzę ustawodawczą – tworzą prawo, uchwalają budżet. Posłowie i senatorowie są przedstawicielami Narodu, każdego z nas.

W skład Sejmu wchodzi 460 posłów, Senatu – 100 senatorów. Każdy poseł i senator wybierany jest w wyborach powszechnych na czteroletnią kadencję. Kandydaci startują z komitetów wyborczych.

Z Poznania i powiatu poznańskiego wybieramy 10 posłów. W przypadku Senatu osobnego senatora wybierze miasto Poznań, osobnego powiat poznański. O wszystkim zadecydują nasze głosy.


Dołącz do nas na FacebookuTwitterze, Wykopie i Instagramie