Prawie wyschnięta Cybina w dolnym biegu - susza w Poznaniu

Cybina prawie bez wody – zdjęcie dnia 29.07.2019

by

in

„Tuż przy rzece unosi się nieprzyjemny zapach”

Cybina to prawy dopływ Warty o długości 41 kilometrów. Swój bieg rozpoczyna w Nekli, natomiast do Warty wpływa w Poznaniu poprzez kanał ulgi (do którego uchodzi na wysokości Śródki). Tegoroczna susza (a w zasadzie dwie susze – krótsza wiosenna i dłuższa letnia) znacząco zmniejszyła zasoby wodne w dolinie Cybiny. W pobliżu Śródki jej bieg jest niemalże przerwany.

Poznań susza Cybina Głos Wielkopolski brak wody
Miejsce z powyższego zdjęcia w zbliżeniu. Fot. Łukasz Gdak/Głos Wielkopolski

Niżówki (niskie stany wody) odsłaniają dno Cybiny. Ponadto tuż przy rzece unosi się nieprzyjemny zapach z gnijących roślin czy osadów przemysłowych. Taki stan utrzyma się aż do odnowienia zasobów wodnych rzeki, czyli aż do wystąpienia porządnych opadów deszczu. Trzeba jednak zaznaczyć, że na większości odcinka Cybiny woda płynie normalnie, całym korytem. Najgorzej sytuacja wygląda przy Ostrowie Tumskim.

Przy okazji to dobre miejsce do sprostowania artykułu portalu epoznan.pl <<Cybina praktycznie bez wody. „Środkiem rzeki spacerują kaczki”>>. Jak podaje autor, „specjaliści wciąż ostrzegają przed mogącą pojawić się w sierpniu niżówką hydrologiczną”. Niżówki to po prostu określenie niskich stanów wód. Niżówki zawsze występują w sierpniu czy też pod koniec lata (różnią się skalą – tym, jak nisko spada poziom wody w rzekach), to cecha uniwersalna dla nizin polskich. Autor prawdopodobnie nie zrozumiał wypowiedzi „specjalistów” lub oni wyrazili się w sposób niejasny.

Bardzo suche lato

Czerwiec i lipiec 2019 w Poznaniu przyniosły bardzo niskie opady. W czerwcu spadło tylko 2,6 mm deszczu, co jest rekordem suchości dla czerwca co najmniej od 1951 roku. Tegoroczny czerwiec wyróżniał się spośród innych czerwców nie tylko najniższymi opadami. Oto inne rekordy, które pobito w Poznaniu:

  • rekord absolutnej najwyższej temperatury w czerwcu: 38,0ºC (26 czerwca) – rekord pobity o 1,5ºC,
  • rekord najwyższej średniej czerwcowej temperatury: ok. 22,0ºC – rekord pobity o ok. 1,3ºC.

Lipiec nie jest aż tak suchy – do tej pory spadło ok. 15 mm opadów. To trzykrotnie mniej, niż wynosi norma dla Poznania (z lat 1981-2010). Pamiętajmy też, że lipiec z reguły jest najbardziej deszczowym miesiącem roku.

Kanał ulgi Warta Poznań susza
Równie sucho prezentuje się kanał ulgi – odnoga Warty (na wysokości Politechniki Poznańskiej)
Nie wszystkie dopływy Warty wysychają - Główna (zdjęcie wykonane z mostu w ciągu ulicy Hlonda) płynie dosyć żwawo
Nie wszystkie dopływy Warty wysychają – Główna (zdjęcie wykonane z mostu w ciągu ulicy Hlonda) płynie dosyć żwawo

Przeczytaj też o zmianach klimatu w Poznaniu. Dni upalnych jest teraz blisko 3 razy więcej, niż kilkadziesiąt lat temu! Ponadto średnie temperatury przez ostatnie 70 lat wzrosły o około 2 stopnie.


Dołącz do nas na FacebookuTwitterze, Wykopie i Instagramie