Żółta trawa - Park Stare Koryto Warty i efekty suszy

Susza w Poznaniu: rekordowo suchy czerwiec i żółta trawa

by

in

Czerwiec 2019 przyniósł nie tylko rekordowo wysokie temperatury, ale także rekordowo niskie opady. Trwająca od końca maja susza odciska wyraźne piętno na florze Poznania.

To druga tegoroczna susza – pierwsza wystąpiła wiosną

Czym jest susza?

Susza – przytaczając za Hydrologią ogólną Elżbiety Bajkiewicz-Grabowskiej – to długotrwały okres bez jakichkolwiek opadów atmosferycznych: deszczu, śniegu, gradu. W związku z tym sumy opadów utrzymują się znacząco powyżej średnich wartości dla danego miejsca. Skutkiem suszy jest wyczerpywanie zasobów wodnych w dorzeczu. Mogą to nasilać bardzo wysokie temperatury, które czasami towarzyszom okresom suchym.

Wyróżniamy trzy poziomy rozwoju suszy:

  • atmosferyczna: brak lub bardzo niskie opady trwające przez 15-30 dni,
  • glebowa: niedobór wody dla roślin,
  • hydrologiczna: niedobór wody zarówno dla roślin, jak i w głębszych warstwach ziemi (w wodach podziemnych).

Czerwcowa susza w Poznaniu

Obecnie bez najmniejszych wątpliwości możemy mówić w Poznaniu o suszy glebowej. Nie trzeba do tego specjalnej wiedzy – wystarczy zobaczyć, jak wysuszona jest gleba czy trawa. Nad Wartą trawa jest tak sucha, że przybrała kolor żółty. Brak deszczu w połączeniu z częstym chodzeniem amatorów wodnego wypoczynku sprawia, że pojawiają się miejsca bez jakiejkolwiek trawy. Sucha ziemia.

Poznań Warta susza trawa
Wysuszona trawa nad Wartą
Przyczyny suszy w Poznaniu
Główną przyczyną suszy jest brak opadów deszczu

Podobnie prezentują się inne duże trawniki. Tak wygląda Park Stare Koryto Warty:

Żółta trawa - Park Stare Koryto Warty i efekty suszy
Trawniki bez wody błyskawicznie zmieniają kolor na żółty

Kolejnym przejawem suszy jest bardzo niski poziom wody w Warcie. Obecnie sięga on 121 cm – zdecydowanie poniżej normalnych stanów, które o tej porze roku powinny występować. Tak niski poziom wody w rzece wymusił konieczność zmiany trasy poznańskiego tramwaju wodnego:

Z uwagi na bezpieczeństwo oraz obecne warunki hydrologiczne – bardzo niski stan wody w rzece Warcie (z tendencją spadkową) zmuszeni jesteśmy z dniem 29 czerwca br. wyłączyć przystanek Tramwaju Wodnego SZELĄG z eksploatacji do odwołania (wtk.pl)

Warta w Poznaniu: niski poziom wody
Niski poziom Warty ukazuje kamienną opaskę rzeki

Ponadto teraz niemalże w całej Polsce obowiązuje trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego w lasach.

Najsuchszy czerwiec od 1951 roku

Sprawdziliśmy, jak mało deszczu spadło w Poznaniu w czerwcu. Od 1 do 30 czerwca stacja na lotnisku Poznań Ławica odnotowała 2,6 mm opadów! To tak, jakby na metr kwadratowy wylać 2,6 litra wody. W całym miesiącu wystąpiły tylko 4 dni z deszczem, podczas których nie padało zbyt mocno.

Poznań-susza-czerwiec-niskie-opady-pogoda
Czerwcowa susza w Poznaniu: przez cały miesiąc spadło tylko 2,6 mm deszczu! Kliknij, aby powiększyć

Nie jest to normalna sytuacja. Czerwiec jest w naszej strefie klimatycznej jednym z najbardziej deszczowych miesięcy. W latach 1981-2010 średni opad w tym miesiącu osiągał 56,8 mm. Jak łatwo obliczyć, w czerwcu 2019 spadło tylko 4,58% średniej ze wspomnianego wielolecia.

Czerwiec 2019 ze swoimi opadami na poziomie 2,6 mm okazuje się najsuchszym czerwcem w Poznaniu od 1951 roku. Pobił dotychczasowy rekord braku opadów z czerwca 1992 roku (3,4 mm). Jednocześnie tegoroczny czerwiec jest jednym z najsuchszych miesięcy w historii. Tylko 2 miesiące od 1951 roku przyniosły mniej deszczu:

  • październik 1951: 0,0 mm,
  • listopad 2011: 0,8 mm.

Warto zaznaczyć, że są to miesiące jesienne, podczas których normą są niższe opady, niż latem.

Przeczytaj też o zmianach klimatu w Poznaniu. Dni upalnych jest teraz blisko 3 razy więcej, niż kilkadziesiąt lat temu! Ponadto średnie temperatury przez ostatnie 70 lat wzrosły o około 2 stopnie.

Czerwiec 2019: miesiąc pełen rekordów

Tegoroczny czerwiec wyróżnia się spośród innych czerwców nie tylko najniższymi opadami. Oto inne rekordy, które pobito w Poznaniu:

  • rekord absolutnej najwyższej temperatury w czerwcu: 38,0ºC (26 czerwca) – rekord pobity o 1,5ºC
  • rekord najwyższej średniej czerwcowej temperatury: ok. 22,0ºC – rekord pobity o ok. 1,3ºC

Więcej o rekordowych temperaturach przeczytasz tutaj.


Dołącz do nas na FacebookuTwitterze, Wykopie i Instagramie


Comments

3 odpowiedzi na „Susza w Poznaniu: rekordowo suchy czerwiec i żółta trawa”

  1. Awatar adamk

    ta trawa by nie uschła gdyby jej nie skoszono! ta sama paranoja w Krakowie

  2. Awatar Barbara
    Barbara

    Widok niemal apokaliptyczny. Koszenie trawy w czasie upału i suszy jest działaniem na szkodę środowiska. Nieopodal domu, w którym mieszkam, są trawniki „pielęgnowane” przez spółdzielnię, to znaczy regularnie koszone. Obok nich-nieduży kawałek ziemi niczyjej, gdzie kosiarki się nie uświadczy. Na trawnikach trawa jak słoma, na ziemi niczyjej, mimo suszy i upałów, trawa wysoka i ciągle jeszcze zielona. Przynajmniej noże kosiarki powinny być odpowiednio wysoko ustawione-strzyżenie niskie, tuż przy gruncie, na łyso, to -delikatnie mówiąc-bezmyślność. No, ale taką mamy kulturę dbania o nasze otoczenie.

  3. […] i lipiec 2019 w Poznaniu przyniosły bardzo niskie opady. W czerwcu spadło tylko 2,6 mm deszczu, co jest rekordem suchości dla czerwca co najmniej od 1951 roku. Tegoroczny czerwiec wyróżniał […]

Dodaj komentarz