Zmiana czasu 2020 czas letni czas zimowy kiedy przestawiamy zegarki

Zmiana czasu na zimowy. Kiedy przestawiamy zegarki w 2018 roku?

by

in

Zmiana czasu w 2018 roku – tak, będzie jeszcze konieczna. Czas przestawiamy już w najbliższy weekend.

Kiedy przestawiamy czas?

Jak co roku – w ostatni weekend października, kiedy przechodzimy z czasu letniego w czas zimowy. W nocy z soboty na niedzielę cofamy zegarki z godziny 3.00 na 2.00. Oznacza to, że śpimy „o godzinę dłużej”!

Czas zimowy jest czasem zwyczajowym dla naszej strefy czasowej UTC+1 (czasu środkowoeuropejskiego).

Zmiana czasu 2018 w Polsce

Zmiana czasu wiąże się z koniecznością przyzwyczajenia się organizmu do lekko zmienionego cyklu dobowego. Ponadto wymusza korekty w wielu systemach. Na kolei pociągi zatrzymają się na godzinę w celu wyrównania czasu jazdy do rozkładu. Informatycy z kolei muszą poprawnie implementować zasady wyznaczania czasu, aby w momentach przejściowych nie doszło do błędów w systemach baz danych.

Czy nadal będziemy zmieniać czas?

W tym roku Komisja Europejska zajęła się tym tematem. W wakacje zorganizowała konsultacje społeczne, w których wzięło udział ponad 4 500 000 Europejczyków. W większości opowiedzieli się oni przeciwko zmianom czasu. KE obecnie pracuje nad spójnym systemem dla całej Unii Europejskiej.

Zmiana czasu 2018: porada dla posiadaczy zegarów tradycyjnych

Posiadacze czasomierzy cyfrowych, komputerowych czy smartfonowych nie muszą sobie zawracać głowy korektą czasu. W większości przypadków godzina zostanie zmieniona automatycznie. Posiadacze zegarów tradycyjnych czy cyferblatowych muszą ręcznie przestawić wskazówki. Powinno się to robić „do przodu”, czyli przesuwając je zgodnie z normalnym ruchem z godziny 3 przez 4, 5, 6… na 2. Przestawianie godziny „do tyłu” zmniejsza trwałość mechanizmów zegara.