Wybory parlamentarne 2019: Poznań. Jak dopisać się do spisu wyborców? Balkon, flaga Polski

Wybory parlamentarne 2019. Niezbędnik wyborczy: jak głosować?

Już w niedzielę odbędą się w Polsce oraz poza jej granicami wybory parlamentarne. Podczas głosowania zdecydujemy, kto powinien nas reprezentować w Sejmie i Senacie. Zanim wybierzemy się na wybory, warto przypomnieć kilka kwestii.

Jeżeli nie wiesz, kto w Poznaniu lub w powiecie poznańskim startuje w wyborach lub chcesz poznać program komitetów – koniecznie zajrzyj poniżej. Do wzięcia udziału w wyborach szczególnie zachęcam osoby młode.

Wybory parlamentarne 2019. Na kogo głosować? Kto startuje z Poznania i powiatu poznańskiego?

Niezbędnik wyborczy

No dobra, ale co to są te wybory parlamentarne?

W wyborach parlamentarnych wybieramy przedstawicieli do Sejmu i Senatu. Te dwie izby parlamentu składają się na władzę ustawodawczą – tworzą prawo, uchwalają budżet. Posłowie i senatorowie są przedstawicielami Narodu, każdego z nas.

W skład Sejmu wchodzi 460 posłów, Senatu – 100 senatorów. Każdy poseł i senator wybierany jest w wyborach powszechnych na czteroletnią kadencję. Kandydaci startują z komitetów wyborczych. Z Poznania i powiatu poznańskiego mandat posła uzyska 10 spośród 100 kandydatów (z 5 komitetów wyborczych) i jednego senatora spośród 2 kandydatów (osobni dla Poznania, osobni dla powiatu poznańskiego). O wszystkim zadecydują nasze głosy.

Kiedy głosujemy w Poznaniu?

Wybory parlamentarne w Poznaniu odbędą się w niedzielę, 13 października. Lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7 do 21. Co ważne, do lokalu należy przybyć bezwzględnie przed godziną zamknięcia. Jeżeli dotrzemy na miejsce po 21, nie oddamy głosu.

Gdzie znajduje się mój lokal wyborczy?

Jeżeli nie wiesz, w którym lokalu będziesz mógł oddać głos, zajrzyj na stronę Państwowej Komisji Wyborczej. Znajdziesz tam wszystkie 258 lokali w Poznaniu oraz 205 w powiecie poznańskim. W wyszukiwarce możesz wpisać nazwę ulicy:

  • przy której jesteś zameldowany na pobyt stały (mieszkasz w Poznaniu od „dziada pradziada” lub się meldowałeś w naszym mieście),
  • przy której mieszkasz (jeżeli nie meldowałeś się, a tylko dopisałeś do rejestru wyborców).

Łatwiejszy sposób (tylko dla miasta Poznania) oferuje urząd miasta. W tym celu:

Możemy też:

  • wysłać SMS ze swoim numerem PESEL pod numer 4320 (opłata wg cennika operatora),
  • zadzwonić na miejską infolinię 61 646 33 44.

Czy muszę mieć ze sobą jakiś dokument?

Tak, weź ze sobą dokument ze zdjęciem – np. dowód osobisty lub paszport. Będziesz musiał go pokazać w lokalu wyborczym. Dopiero po sprawdzeniu, czy jesteś uprawniony do głosowania i wpisany do spisu wyborców, otrzymasz karty do głosowania.

Wybory w Poznaniu programy wyborcze głosowanie

Jak oddać ważny głos w wyborach w Poznaniu?

Otrzymasz dwie karty do głosowania:

  • z nazwiskami na białym tle – kandydaci do Sejmu. Znajdź listę, na którą zamierzasz zagłosować, i postaw znak X w kratce przy nazwisku wybranego kandydata. Uwaga: na całej karcie zaznaczasz tylko jedną osobę!
  • z nazwiskami na żółtym tle – kandydaci do Senatu. Znajdź wybranego kandydata (spośród dwóch) i postaw znak X w kratce przy jego nazwisku. Tu także zaznaczasz tylko jedną osobę!

Po zagłosowaniu wrzucasz karty do urny…  i czekasz na wyniki wyborów ? Sondażowe pojawią się już w niedzielę po godzinie 21 (także w Czasie na Poznań), na te oficjalne będziemy musieli poczekać do poniedziałku lub wtorku.

Do zobaczenia w niedzielę w lokalach wyborczych! I nie zapomnij o zagłosowaniu w Poznańskim Budżecie Obywatelskim!


Dołącz do nas na FacebookuTwitterzeWykopie i Instagramie