Jednym z deklarowanych priorytetów obecnych władz miasta jest odnowa centrum Poznania. Ma ona polegać m.in. na przebudowie kolejnych ulic i placów. Coraz więcej inwestycji odsuwa się jednak w czasie. Miasto tłumaczy te opóźnienia szeregiem czynników.
Ulica Taczaka
Konkurs na przebudowę tej ulicy został rozpisany cztery lata temu – w sierpniu 2014 roku. Rozstrzygnięto to w grudniu 2014 roku – pierwszą nagrodę zdobyła ARCHAID Pracownia Architektoniczna ze Szczecina.
Pierwsze konsultacje społeczne zorganizowano w grudniu 2015 roku. Mieszkańcom przedstawiono koncepcję będącą wstępem do opracowania projektu wykonawczego. Kolejne spotkanie odbyło się w 2016 roku. Miało ono zakończyć etap konsultacji i rozpocząć część projektową. Zapowiedziano wtedy rozpoczęcie przebudowy jesienią 2017 roku.
Miasto postanowiło jeszcze raz porozmawiać z mieszkańcami w marcu 2017 roku:
Mimo, że jesteśmy technicznie przygotowani do przeprowadzenia prac na ul. Taczaka równolegle z pracami ma ul. Św. Marcin, postanowiliśmy skonsultować te terminy z mieszkańcami. Chcieliśmy wybrać optymalne rozwiązanie. Zapytaliśmy więc, czy – zamiast zacząć rewaloryzację ul. Taczaka jesienią 2017 roku i prowadzić ją do późnej wiosny 2018 roku – nie warto poczekać do z rozpoczęciem prac do jesieni 2018 (Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania)
Mieszkańcy podczas spotkania wyrazili chęć przełożenia inwestycji. Warto wspomnieć, iż w międzyczasie zyskała ona kolejny termin rozpoczęcia – obecnie to początek marca 2019. Pisaliśmy o tym w jednym z poprzednich artykułów.
Przesunięcie przebudowy: 1,5 roku
Plac Kolegiacki
Wolę przebudowy tego placu i likwidacji parkingu wyrażały już poprzednie władze miasta. Uzależniały one działania od wybudowania wielopoziomowego parkingu z biurowcem przy ul. Wszystkich Świętych.
Także tutaj miasto postanowiło ogłosić konkurs na projekt rewaloryzacji. Stało się to w marcu 2016. Jego wyniki pokazano we wrześniu 2016 roku. Pierwsze miejsce wywalczyła pracownia Urbantech. Miasto zapowiedziało wtedy start inwestycji w połowie 2017 roku.
W międzyczasie prowadzono badania archeologiczne poprzedzające inwestycję. Z powodu okrycia cennych znalezisk dotyczących znajdującego się tam budynku fary, podjęto decyzję o zmianie projektu. W październiku 2017 roku ogłoszono nowy termin startu: wiosna 2018.
Projekt w międzyczasie przechodził kolejne poprawki: zamieniono donice na drzewa posadzone w gruncie czy doprojektowano szklaną posadzkę o wysokości 30 cm. W pierwszej połowie 2018 roku w końcu rozpisano przetarg na wykonanie rewaloryzacji. Inwestycja ma ruszyć we wrześniu 2018 roku, jeżeli przetarg zostanie rozstrzygnięty. Nie jest to pewne – może nie pojawić się żaden chętny do budowy lub chętni zaproponują zbyt wysoką cenę.
Przesunięcie przebudowy: 15 miesięcy (oby)
Rynek Łazarski
To kolejny plac, który miał zostać zrewaloryzowany. Konkurs na projekt rozpisano w połowie 2016 roku. Pod koniec tego samego roku rozstrzygnięto 1 etap. Zwycięzcę wybrano w marcu 2017 roku. Została nim pracownia Marka Bulata. Prace budowlane zapowiedziano od jesieni 2017 do końca 2018 roku.
Także i ten projekt uległ opóźnieniu. Miasto nie tłumaczyło tym razem powodu przesunięcia realizacji w czasie. Przetarg na wykonanie ogłoszono w lipcu 2018 roku. Sierpień nie przyniósł pomyślnego rozstrzygnięcia – pomimo licznych zapytań od potencjalnych wykonawców nikt nie zgłosił się do przetargu.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.