Mieszkańcy Starego Grunwaldu mają zastrzeżenia do nowego szpitala klinicznego

Szpital na Grunwaldzie CZSK Centralny Zintegrowany Szpital Kliniczny
Fot. Pracownia Archimed

Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu przymierza się do budowy Centralnego Zintegrowanego Szpitala Klinicznego. Stanie on na Grunwaldzie przy ulicy Marcelińskiej. Mieszkańcy dzielnicy mają zastrzeżenia do skali i lokalizacji inwestycji. Zdecydowali się zawiązać inicjatywę Zielony Grunwald.

CZSK w liczbach

Centralny Zintegrowany Szpital Kliniczny ma powstać na tyłach obecnego szpitala przy Rondzie Jeziorańskiego. Dzisiaj to teren zabudowany niewielkimi budynkami i porośnięty drzewami oraz krzewami. Ośrodek zajmie powierzchnię blisko 100 000 m², powstaną w nim warunki do przyjęcia do 1 150 pacjentów. Placówce towarzyszyć ma Szpitalny Oddział Ratunkowy oraz lądowisko dla helikopterów. Zaplanowano też parking dla 1 800 samochodów.

Zastrzeżenia mieszkańców

Tak duża inwestycja spotyka się z różnymi opiniami. Mieszkańcy Starego Grunwaldu zwracają uwagę na szereg kwestii potencjalnie zagrażających dzielnicy:

  • ponad 3 000 samochodów dziennie parkujących na wąskich uliczkach Grunwaldu i totalny paraliż komunikacyjny tej części miasta,
  • lądowisko helikoptera w samym sercu Starego Grunwaldu,
  • niewydolna kanalizacja i tony szpitalnych odpadów w tym obszarze,
  • wycinka starodrzewia i zwiększenie zanieczyszczenia powietrza oraz smogu,
  • karetki na sygnale kursujące co 5 min. 24 godziny na dobę,
  • całkowite zniszczenie układu urbanistycznego i architektury Grunwaldu, przez postawienie gigantycznego, przeskalowanego budynku (Zielony Grunwald)

Zdecydowali się założyć inicjatywę Zielony Grunwald. Jak twierdzą, ich celem jest powstanie szpitala w odpowiedniej lokalizacji – bez korków, smogu, hałasu i dewastacji zieleni. Inicjatywa działa wspólnie ze stowarzyszeniem im. Jana Ostroroga, które monitoruje kwestie budowy szpitala.

Gdzie mógłby powstać szpital?

Efektem działań jest m.in. rozpoczęcie akcji rozdawania ulotek informujących o zagrożeniach podnoszonych przez Zielony Grunwald. Inicjatywa wystąpiła też do Miejskiej Pracowni Urbanistycznej z wnioskiem o wskazanie innych potencjalnych lokalizacji dla szpitala. MPU w odpowiedzi zaproponowała tereny na Szczepankowie, Garaszewie i Minikowiew pobliżu linii kolejowych i autostrady A2/Trasy Katowickiej.

Fot. Zielony Grunwald

Ze zdaniem mieszkańców z Zielonego Grunwaldu można się zapoznać na Facebookowym profilu inicjatywy.

Jedna odpowiedź na temat “Mieszkańcy Starego Grunwaldu mają zastrzeżenia do nowego szpitala klinicznego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: