Szpital na Grunwaldzie CZSK Centralny Zintegrowany Szpital Kliniczny

Mieszkańcy Starego Grunwaldu mają zastrzeżenia do nowego szpitala klinicznego

by

in

Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu przymierza się do budowy Centralnego Zintegrowanego Szpitala Klinicznego. Stanie on na Grunwaldzie przy ulicy Marcelińskiej. Mieszkańcy dzielnicy mają zastrzeżenia do skali i lokalizacji inwestycji. Zdecydowali się zawiązać inicjatywę Zielony Grunwald.

CZSK w liczbach

Centralny Zintegrowany Szpital Kliniczny ma powstać na tyłach obecnego szpitala przy Rondzie Jeziorańskiego. Dzisiaj to teren zabudowany niewielkimi budynkami i porośnięty drzewami oraz krzewami. Ośrodek zajmie powierzchnię blisko 100 000 m², powstaną w nim warunki do przyjęcia do 1 150 pacjentów. Placówce towarzyszyć ma Szpitalny Oddział Ratunkowy oraz lądowisko dla helikopterów. Zaplanowano też parking dla 1 800 samochodów.

Zastrzeżenia mieszkańców

Tak duża inwestycja spotyka się z różnymi opiniami. Mieszkańcy Starego Grunwaldu zwracają uwagę na szereg kwestii potencjalnie zagrażających dzielnicy:

  • ponad 3 000 samochodów dziennie parkujących na wąskich uliczkach Grunwaldu i totalny paraliż komunikacyjny tej części miasta,
  • lądowisko helikoptera w samym sercu Starego Grunwaldu,
  • niewydolna kanalizacja i tony szpitalnych odpadów w tym obszarze,
  • wycinka starodrzewia i zwiększenie zanieczyszczenia powietrza oraz smogu,
  • karetki na sygnale kursujące co 5 min. 24 godziny na dobę,
  • całkowite zniszczenie układu urbanistycznego i architektury Grunwaldu, przez postawienie gigantycznego, przeskalowanego budynku (Zielony Grunwald)

Zdecydowali się założyć inicjatywę Zielony Grunwald. Jak twierdzą, ich celem jest powstanie szpitala w odpowiedniej lokalizacji – bez korków, smogu, hałasu i dewastacji zieleni. Inicjatywa działa wspólnie ze stowarzyszeniem im. Jana Ostroroga, które monitoruje kwestie budowy szpitala.

Gdzie mógłby powstać szpital?

Efektem działań jest m.in. rozpoczęcie akcji rozdawania ulotek informujących o zagrożeniach podnoszonych przez Zielony Grunwald. Inicjatywa wystąpiła też do Miejskiej Pracowni Urbanistycznej z wnioskiem o wskazanie innych potencjalnych lokalizacji dla szpitala. MPU w odpowiedzi zaproponowała tereny na Szczepankowie, Garaszewie i Minikowiew pobliżu linii kolejowych i autostrady A2/Trasy Katowickiej.

Fot. Zielony Grunwald

Ze zdaniem mieszkańców z Zielonego Grunwaldu można się zapoznać na Facebookowym profilu inicjatywy.


Comments

Jedna odpowiedź do „Mieszkańcy Starego Grunwaldu mają zastrzeżenia do nowego szpitala klinicznego”

  1. […] informacji o szpitalu i akcji mieszkańców znajdziesz w tekście pod tym linkiem […]

Dodaj komentarz