Imisja hałasu drogowego (z lewej) i tramwajowego (z prawej) w Poznaniu w 2017 roku. Źródło: Geopoz, OpenStreetMap

Czy hałas Ci dokucza? Weź udział w badaniu ankietowym

by

in

Zachęcamy do wzięcia udziału w ankiecie dotyczącej dokuczliwości hałasu w Poznaniu.

Zobacz też
W kontekście zmian w środowisku naszego regionu mówi się o stepowieniu Wielkopolski. Czy ono rzeczywiście zachodzi? I co dzieje się w Wielkopolsce? Spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.

Hałas w Poznaniu

Choć może się nam zdawać inaczej, hałas jest przez naukę traktowany jako zanieczyszczenie. 20% ludności Europy (ponad 100 000 000 osób) jest narażonych na długotrwałe, szkodliwe dla zdrowia poziomy hałasu (źródło). Myśląc o hałasie, przychodzi nam do głowy dźwięk samochodów, tramwajów czy samolotów. Jednak może na nas wpływać także hałas sąsiedzki czy przemysłowy.

Choć miasto regularnie udostępnia mapy akustyczne (ostatnia z 2017 roku), nie uwzględnia np. dźwięków dobiegających od sąsiadów czy z placów zabaw. Dlatego w Katedrze Akustyki działającej przy Wydziale Fizyki UAM prowadzone jest badanie ankietowe „Dokuczliwość hałasu w Poznaniu„. Ankieta ma na celu zarówno zbadanie tego, co najbardziej nam w Poznaniu pod względem hałasu dokucza, jak i różnic w jego postrzeganiu w czasie przed i w trakcie pandemii. Czy z powodu lockdownu i pracy zdalnej staliśmy się mniej/bardziej wrażliwi?

Ankieta otwarta do 21 marca

Badanie jest częścią projektu naukowego prowadzonego przez dr. Jana Felcyna. Docelowo odpowiedzi z ankiet zostaną porównane z danymi o hałasie obecnymi w tzw. mapie akustycznej miasta. Pozwoli to na sprawdzenie na ile poziomy hałasu reprezentowane w środowisku przekładają się na dokuczliwość hałasu wśród mieszkańców.

Ważne są dla mnie zarówno głosy ludzi, którym hałas dokucza jak i tych, którzy nie postrzegają go jako ważnego problemu w codziennym funkcjonowaniu

– czytamy w formularzu ankiety.

– kliknij tutaj, aby przejść do badania. Odpowiedzi w ankiecie można udzielić do 21 marca. Opracowane wyniki zostaną zaprezentowane w publicznie dostępnej formie.

Czytaj też
Pomóż w tworzeniu mapy zmian klimatycznych! Gdzie doskwierają upały, gdzie powietrze jest złe?
Transport w Poznaniu: wyniki ankiety. Rowery miejskie w defensywie? (badanie z 2019 roku)


Dołącz do nas na FacebookuTwitterzeWykopie i Instagramie


Comments

2 odpowiedzi na „Czy hałas Ci dokucza? Weź udział w badaniu ankietowym”

  1. Czy odpowiedzi będą również dostępne w Czasie na Poznań?

    1. Obiecano przesłanie raportu. A czy uda się zdobyć coś więcej? Zobaczymy ?

Dodaj komentarz