Matejki Łazarz Park Wilsona drzewa wycinka Palmiarnia Poznańska

Czy drzewa przy ulicy Matejki czeka wycinka? [AKTUALIZACJA]

by

in

Na drzewach przy ul. Matejki (teren Parku Wilsona) pojawiły się liczbowe oznaczenia. Czy tak oznakowane drzewa przeznaczono do wycinki?

Ulica Matejki i oznaczenia na drzewach

Tydzień temu Czas na Poznań otrzymał informację o tajemniczych oznaczeniach na drzewach od czytelnika.

Przechodziłem wczoraj Parkiem Wilsona, zauważyłem numery na większości drzew rosnących wzdłuż alejki od strony ul. Matejki. Czyżby jednak dyrekcja Palmiarni planowała dalsze wycinki w parku? Nawet sobie nie wyobrażam, jak może wyglądać ten park, po ogołoceniu z drzew najpiękniejszej wg mnie jego części, z widokiem na cudowne kamienice.

Wybraliśmy się z aparatem do Parku Wilsona. Faktycznie: niemalże wszystkie drzewa od strony ulicy Matejki posiadają tajemnicze oznaczenie. Liczby narastają na północ, w kierunku ulicy Parkowej. Łącznie zaznaczono kilkadziesiąt drzew.

Poznań Palmiarnia Poznańska Park Wilsona Matejki drzewa
Oznakowane drzewo w Parku Wilsona od strony ulicy Matejki
Poznań Park Wilsona Matejki Łazarz wycinka
Numeracja maleje w kierunku ul. Parkowej

Generalnie drzewa znakuje się w różnych celach. Malunek na korze nie zawsze oznacza pewną wycinkę. W niektórych przypadkach znakuje się drzewa, które wymagają zabiegów pielęgnacyjnych lub cięcia gałęzi/konarów. Najczęściej spotykanym znakiem wycinki jest czerwone kółko z kropką.

Sądzimy, że oznaczenia wzdłuż ulicy Matejki dotyczą drzew, wobec których planuje się działania pielęgnacyjne. Mogą one polegać m.in. na przycinaniu koron czy zwalczaniu chorób (niemniej drzewa w większości wyglądają na zdrowe). Być może też planuje się szersze działania (np. urządzenie „skweru”), dlatego istniejące drzewa zliczono.

Co oznaczają cyfry na drzewach przy ulicy Matejki?

Czujność mieszkańców na los drzewostanu na Łazarzu wzrosła po niedawnej wycince jednych z niewielu drzew rosnących przy łazarskim ulicy Głogowskiej. Odpowiadała za nie Palmiarnia Poznańska.

Wycięto drzewa przy Parku Wilsona, aby… urządzić skwer

Czas na Poznań spróbował dowiedzieć się tego u źródła, czyli w Palmiarni Poznańskiej – to ona zarządza terenem Parku Wilsona. Otrzymaliśmy odpowiedź od Michała Śmiłowskiego, zastępcy dyrektora Palmiarni. Zgodnie z przypuszczeniami Czasu na Poznań, znaki na drzewach wiążą się z inwentaryzacją. Jej efektem jest wskazanie 73 drzew do zabiegów pielęgnacyjnych i 8 do ewentualnego usunięcia.

Poniżej pełna odpowiedź:

Cyfry na pniach są związane z wykonaną inwentaryzacją dendrologiczną. Zostały wykonane farbą, która ulega biodegradacji (do 2 lat). Po zakończeniu prac napisy zostaną usunięte. Palmiarnia zleciła specjalistycznej firmie wykonanie oceny stanu zdrowotnego drzew rosnących wzdłuż ulicy Matejki i Berwińskiego i wskazanie odpowiednich zaleceń.

Wykonanie ekspertyzy podyktowane jest z koniecznością podjęcia działań mających na celu zabezpieczenie stanu zdrowotnego drzew tak by nie zagrażały one zdrowiu i życiu oraz mieniu osób korzystających z ulic Matejki i Berwińskiego i przebywających w Parku Wilsona Opracowanie obejmuje tylko drzewa rosnące przy ulicach Matejki i Berwińskiego i wskazuje 73 drzewa do zabiegów pielęgnacyjnych w tym 14 do montażu systemu wiązań w koronach drzew typu Cobra.

Do ewentualnego usunięcia wytypowanych zostało 8 drzew, co do których wg. opracowania wykonanie zabiegów pielęgnacyjnych nie będzie miało wpływu na poprawę ich stanu zdrowotnego czy bezpieczeństwo otoczenia.

Czytaj też:

„Zielona metropolia”: Miasto Poznań będzie ciąć kolejne drzewa


Dołącz do nas na Facebooku, Twitterze, Wykopie i Instagramie