Fontanna na ulicy Święty Marcin, koronawirus

Koronafontanna z „obostrzeniami” na Świętym Marcinie już działa

by

in

Czy ludzie będą stosować się do próśb Zarządu Dróg Miejskich o niekorzystanie z fontanny?

Przeczytaj też
Zmiany w strefie parkowania. Pierwsze szacunki: liczba samochodów mniejsza nawet o 20%

Pierwsza fontanna uruchomiona w 2020 roku

Jak zapamiętamy 2020 rok? Z powodu epidemii koronawirusa. Światowa pandemia SARS-CoV-2 wpłynęła na nasze zachowania i plany. Teraz, w połowie lipca, wirus wydaje się być pod kontrolą i nasze życie wraca do normy. Miasto Poznań zdecydowało się na uruchomienie pierwszej fontanny.

W sobotę 18 lipca uruchomiono fontannę na ulicy Święty Marcin. Zarząd Dróg Miejskich informuje: z uwagi na trwającą epidemię wprowadzone zostaną jednak pewne obostrzenia. Drogowcy informują, że liniami na chodniku wyznaczono pole, którego nie powinno się przekraczać. Ustawiono także tablice informacyjne przypominające o konieczności zachowania odstępu od innych osób. Nie zostaną również włączone tzw. mgiełki.

Fontanna i dwie „mgiełki” pojawiły się na Świętym Marcinie po ostatniej metamorfozie. W ubiegłym sezonie były dosyć awaryjne: ze zraszaczy lała się woda, przez co na chodniku wystąpił brązowy nalot. Wykonawca miał zająć się wodnymi problemami. Oby w tym roku wszystko działało bez awarii.

Zajrzyj tutaj
W czerwcu skończyła się mała metamorfoza ulicy Garbary. Pojawiły się drzewa, a na jezdni wymalowano buspas. Zobacz zdjęcia!

Święty Marcin: obostrzenia, a właściwie prośby

ZDM ustawił dwie tablice na tymczasowych podestach. Zawierają następującą treść: Dla wspólnego bezpieczeństwa prosimy o zachowanie dystansu społecznego – 2 metry odstępu od fontanny i od innych osób, unikanie gromadzenia się przy fontannie. Drogowcy proszą ponadto o zasadach reżimu sanitarnego. Wokół fontanny żółtą taśmą wyznaczono strefę, w której nie powinno się przebywać.

Warto wiedzieć, że te „obostrzenia” to tylko prośby. Policja może egzekwować wyłącznie utrzymywanie dystansu 2 metrów od innych osób.

Prośby prośbami, a jak wygląda rzeczywistość? Jak na zdjęciu poniżej – w sobotnie gorące popołudnie z fontanny korzystało kilka osób. Między innymi kąpały się w niej dzieci. Nie jest to rozsądne – woda w fontannie nie jest dodatkowo uzdatniania, nie nadaje się do picia. Zagrożenie zakażeniem koronawirusem nie wydaje się wysokie, ale dziecko może nabawić się innych dolegliwości.

Tabliczka z prośbą o rozsądne zachowanie przy fontannie na ulicy Święty Marcin
Tabliczka z prośbą o rozsądne zachowanie przy fontannie na ulicy Święty Marcin
Kąpiel dziecka w fontannie nie wydaje się złym pomysłem. Woda nie jest jednak dodatkowo uzdatniana, więc jej wypicie może wywołać różne dolegliwości - niekoniecznie związane z chorobą COVID-19
Kąpiel dziecka w fontannie nie wydaje się złym pomysłem. Woda nie jest jednak dodatkowo uzdatniana, więc jej wypicie może wywołać różne dolegliwości – niekoniecznie związane z chorobą COVID-19

Na marginesie. Koronawirus nie wydaje się groźny, ale Czas na Poznań zachęca do przezorności. Zakrywanie twarzy w sklepach, przy kichaniu czy dokładne mycie rąk nie są wielkim poświęceniem. A zakrywanie twarzy podczas przeziębienia w takich miejscach, jak tramwaj czy zatłoczony sklep jest dobrym pomysłem niezależnie od pandemii koronawirusa ?

Czytaj też
Pomóż w walce z COVID-19! Podziel się mocą swojego komputera


Dołącz do nas na FacebookuTwitterzeWykopie i Instagramie