Symulacyjno-strategiczne gry wideo: zbuduj własne miasto, a nawet cywilizację!

Gry wideo to nie tylko zabawa dla dzieci czy okazja do postrzelania. Symulacyjne i strategiczne gry są przyjazne dla szerokiego grona odbiorców, a ponadto pozwalają na puszczania wodzy fantazji.

Gry symulacyjno-strategiczne

Gry wideo towarzyszą nam od kilkudziesięciu lat. Stanowią podobny środek wyrazu artystycznego, jak książki czy filmy. Ich zaletą jest interaktywność: gracz bierze bezpośredni udział w rozgrywce, inicjuje zdarzenia i reaguje na nie. Gry poprawiają nasz refleks, logiczne myślenie, sprawność manualną, rozwijają umiejętność postrzegania, uczą jak dojść do celu, wymuszają samodzielne podejmowanie decyzji i ponoszenia konsekwencji za te decyzje.

Na język gier wideo przełożono niemalże każdą sferę życia. Jednym z gatunków są gry symulacyjno-strategiczne: graczowi oddawane są realistyczne mechaniki (rozwoju kulturowego, transportu czy fizyki), które on wykorzystuje w określony przez producenta sposób… lub własny. Z reguły istnieje wiele sposobów na rozwiązanie danego problemu, co wzmacnia kreatywność i zdolność planowania. Ponadto istnieje sporo tytułów dla miłośników miast czy transportu. Większość pozycji przeznaczona jest także dla dzieci.

W amerykańskich szkołach w ramach zajęć uczniowie grali w gry z serii Sim City – symulatory rozwoju miast. W ten sposób uczyły się, jak działają miasta i czym jest planowanie przestrzenne.

Cities: Skylines

Producent: Colossal Order Ltd.
Platforma: PC, PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch
Klasyfikacja PEGI: 3 – odpowiednia dla wszystkich grup wiekowych

Cities: Skylines to nowoczesne spojrzenie na klasyczny symulator miasta. Nowatorskie elementy rozgrywki pozwolą ci poczuć prawdziwe emocje i zmierzyć się z wyzwaniem, jakim jest tworzenie i utrzymanie prawdziwego, żyjącego miasta. Gra pozwala na rozwój swojej osady – od wyboru miejsca (z gotowych map lub… stworzonych przez siebie), przez pierwsze ulice i domy, powstanie miasteczka aż po metropolię.

Każda faza rozwoju wiąże się z pewnymi problemami – na początku musimy rozruszać gospodarkę, z czasem zadbamy o transport czy tereny zielone. Zabudowę planujemy wzdłuż dróg – wyznaczając wzdłuż nich strefy mieszkalne, usługowe, przemysłowe czy biurowe. Nie możemy zapomnieć o sieci wodociągowej, kanalizacji, ogrzewaniu miejskim czy przesyle energii elektrycznej.

Dzięki wsparciu dla Warsztatu Steam, przed graczami stoi możliwość znacznej modyfikacji gry. Możemy np. wgrać budynki o określonym wyglądzie (i tworzyć miasto pełne kamienic lub w stylu high-tech) czy pobrać mody zmieniające zasady rozrywki lub rozszerzające nasze możliwości. Gracze cenią mody wpływające na zarządzanie transportem – sygnalizacjami (można je nawet samemu programować!), pasami ruchu czy transportem publicznym.

Warto polować na promocje – cena gry bywa często obniżana.

Cities: Skylines - symulator rozwoju miast
Cities: Skylines. Fot. materiały producenta

Mini Metro

Producent: Dinosaur Polo Club
Platformy: PC, PlayStation 4, Nintendo Switch, telefony z Androidem i iOS
Klasyfikacja PEGI: 3 – odpowiednia dla wszystkich grup wiekowych

Tym razem pozycja mniejsza, idealna np. na dojazdy do pracy. W grze Mini Metro zarządzamy siecią metra w mieście, które rozrasta się wraz z upływem czasu. Za każdym razem gdy na mapie pojawi się nowy przystanek, gracz musi tak zmodyfikować sieć, którą zarządza, aby całość była płynna i wydajna. Jeżeli na jakiejś stacji pasażerowie zostaną zaniedbani, linia zostaje zamknięta, a gracz przegrywa.

W grze możemy budować sieć metra w miastach wzorowanych na rzeczywistych – np. w Paryżu czy w Nowym Jorku. Będziesz musiał zmierzyć się nie tylko z pasażerami oczekującymi na transport, ale także z ograniczoną liczbą obiektów gotowych do wykorzystania – tuneli czy wagonów.

Mini Metro: symulator rozwoju sieci metra
Mini Metro. Fot. materiały producenta

Seria Trainz Railroad Simulator

Producent: N3V Games
Platforma: PC
Klasyfikacja PEGI: 3 – odpowiednia dla wszystkich grup wiekowych

Marzyłeś o zbudowaniu własnej makiety kolejowej, ale w Twoim mieszkaniu wiecznie brakuje miejsca? Chcesz zasiąść za sterami pociągu? A może zamykać drzwi tuż przed nosem wbiegających do tramwaju pasażerów? 😉 Jeżeli tak, to pozycje z serii Trainz Railroad Simulator będą dobrym wyborem.

W każdej gry z serii otrzymujemy rozległy symulator transportu szynowego. Możesz wcielić się w maszynistę i włączyć gotowy scenariusz (z rozkładem jazdy) lub stworzyć własny. Różne tryby trudności pozwolą na zręcznościowe lub realistyczne sterowanie pociągami – z funkcjonalnymi pulpitami z masą przycisków i wajch. Ponadto czeka na Ciebie edytor map, w którym zaprojektujesz własną makietę kolejową. Niezliczone dodatki – różne tory, mosty, perony, dworce, drogi, budynki, drzewa z ruchomymi liśćmi – uatrakcyjnią mapę, po której oczywiście nadal możesz pojeździć jako maszynista.

Gry cieszą się ogromnym wsparciem fanów. Polscy miłośnicy stworzyli masę map (nierzadko realistycznie oddających wybrane odcinki linii kolejowych), polskich pociągów i wagonów. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę np. „trainz polska”. Ze swojej strony polecam grę Trainz: A New Era. Łączy dobrą grafikę z kompatybilnością z większością dodatków stworzonych przez graczy. Ponadto często znajdziemy ją w cenie promocyjnej, pojawia się czasami nawet w sklepach sieci Biedronka. Jeżeli posiadasz słabszy sprzęt, dobrym wyborem będzie Trainz Simulator 12.

Trainz Railroad Simulator A New Era, Nowa Era: symulator kolei
Trainz: A New Era. Fot. materiały producenta

Civilization VI

Producent: Firaxis Games
Platforma: PC, Nintendo Switch
Klasyfikacja PEGI: 12 – może pokazywać nierealistycznie wyglądającą przemoc w stosunku do ludzkich postaci

Civilization VI to strategiczna gra turowa. Twoim celem jest rozwój cywilizacji i osiągnięcie zwycięstwa przez podbój militarny, postęp technologiczny lub działania dyplomatyczne. Możesz swobodnie odkrywać świat, zakładać i rozbudowywać miasta, rozwijać nowe technologie i atakować wrogów.

W grze dostępnych jest 18 cywilizacji (w tym polska), przy czym każda z nich ma unikalną jednostkę, budynek oraz bonus. Dodatkowo do każdej z nich może przypisany być więcej niż jeden przywódca. Na pierwszym etapie (a łącznie przejdziemy przez kilka tysięcy lat rozwoju) musisz stworzyć solidne podstawy – dobrze rozwinięte miasta czy wojsko. Z czasem na znaczeniu zyskuje rozwój kultury, dyplomacji i eksploracja.

Z czasem będziesz mógł odkrywać nieznane lądy lub atakować wrogie cywilizacje. Poszczególne scenariusze posiadają różne warunki zwycięstw: podbój militarny sąsiadów, „zarażenie” ich własną kulturą wraz z wyparciem kultur państw sąsiednich, podbicie ich naszą religią oraz prześcignięcie na polu technologii. Civilization VI to gra, która przykuwa od pierwszego kontaktu. Łatwo się zasiedzieć – półgodzinna rozgrywka w okamgnieniu może zamienić się w wielogodzinną.

Civilisation VI gra turowa symulacja budowa cywilizacji
Civilisation VI. Fot. materiały producenta