Ulica Święty Marcin w Poznaniu doczekała się przebudowy. Mieszkańcy mogą korzystać z nowej nawierzchni, drzew, ławek i nowego przystanku tramwajowego. Kolorowe latarnie pod Alfami skrywają małą niespodziankę…
Tajemnicze słupy
W ciągu dnia – niepozorne. Czerwone u aluminiowej podstawy i białe na górze. Można powiedzieć, że w barwach narodowych. Wydaje się, że są to słupy. A może latarnie? Rzeźba miejska? Ciężko stwierdzić. Na pewno przykuwają wzrok.
Nocą te słupy rozświetlają się feerią barw. Żółte, różowe, czerwone, niebieskie – jakie tylko chcemy. Wystarczy je obrócić. Nie trzeba do tego dużo siły. Można to zrobić jedną ręką.
Słupy osadzone są w gniazdach wyposażonych w mechanizm umożliwiający obrót słupa o 360 stopni wokół własnej osi oraz przemieszczenie (przechylenie) słupa do 10 stopni od pionu. Ruch słupa jest rejestrowany czujnikiem elektronicznym połączonym ze sterownikiem oświetlenia
– tako rzecze opis tych latarni na karcie materiałowej. I to faktycznie prawda. Przy odrobinie samozaparcia możesz wszystkie latarnie przestawić na jeden kolor – o ile nikt nie wejdzie i nie popsuje Twojej kompozycji 😉
Ciekawa rzeźba miejska
To bardzo ciekawy przykład przedmiotu w przestrzeni publicznej. Trochę latarnie, trochę rzeźby uliczne. Na pewno przykuwają uwagę i zachęcają do interakcji. Po tym, jak sam przekręciłem jeden ze słupów, podeszła para i sama zaczęła zabawę.
Nie jest to jedyny ozdobny element na ulicy Święty Marcin. Wiosną i latem docenimy ochłodę, którą dadzą trzy fontanny posadzkowe. Nocą także zostaną podświetlone na różne kolory. Pod Alfami znajdziemy także kolorowe ławki w kształcie liter. Nie zdradzimy, jakie litery tam się znajdują 😉 Nie zabrakło zwykłych ławek czy stojaków rowerowych.
Początek odnowy centrum Poznania
Za kolorowe latarnie i inne elementy odpowiada poznańska pracownia Studio ADS – autorzy całego projektu przebudowy ulicy Święty Marcin. To jedyne takie latarnie w Polsce.
Przebudowa ulicy Święty Marcin wchodzi w skład Projektu Centrum – największego projektu modernizacyjnego w centrum Poznania. W najbliższych latach powstanie torowisko tramwajowe na ulicy Ratajczaka, a kompleksowa odnowa czeka ulice 27 Grudnia, Kantaka, Gwarna i Al. Marcinkowskiego.
Czytaj też:
Kostka na Świętym Marcinie zostanie poprawiona dzięki interwencji mieszkańca
Rewitalizacja bez mieszkańców – projekt poznańskiego Projektu Centrum nareszcie jawny!
Dołącz do nas na Facebooku, Twitterze, Wykopie i Instagramie
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.