Lodziarnia "Ice Queen" Magdy Gessler w maju pojawiła się przy skrzyżowaniu Święty Marcin / Piekary

Lodziarnia Magdy Gessler w Poznaniu samowolą budowlaną? Nie ma pozwolenia na budowę

by

in

Kontynuacja tematu lodziarni Magdy Gessler, która w maju stanęła przy ulicy Święty Marcin. Okazuje się, że brak pozwolenia konserwatorskiego to niejedyny brak formalny…

Poprzedni tekst w tym temacie: Lodziarnia Magdy Gessler w Poznaniu bez zgody konserwatora zabytków

Lodziarnia Magdy Gessler

Narożnik ulicy Święty Marcin i Piekary słynie z food trucków – furgonetek, z których sprzedaje się jedzenie. 22 maja otworzyła się tu lodziarnia „Ice Queen”. Franczyza należy do Magdy Gessler, osobowości telewizyjnej i restauratorki.

W przeszłości na narożniku Świętego Marcina i Piekar stała kamienica. Wyburzono ją, gdyż stała w rezerwie nigdy niezrealizowanej Trasy Piekary – drogi łączącej Murawę z Dolną Wildą.

Ostatnio potwierdziliśmy, że inwestor lodziarni nie uzyskał pozwolenia konserwatorskiego. Jest ono niezbędne, gdyż stanęła w miejscu wpisanym do rejestru zabytków. „Zespół urbanistyczno-architektoniczny centrum miasta z układem ulic i zabudową” widnieje w rejestrze od 1980 roku. Przy przeprowadzeniu jakichkolwiek robót budowlanych przy obiekcie wpisanym do rejestru należy uzyskać zgodę konserwatora zabytków.

Miejski Konserwator Zabytków nie wydawał zgody na lokalizację punktu gastronomicznego (lodziarni) na działce u zbiegu ulic Św. Marcin i Piekary

Aleksandra Dolczewska, główna specjalistka ds. zabytków nieruchomych i rewitalizacji Centrum z Urzędu Miasta Poznania

Narożnik skrzyżowania Święty Marcin / Piekary
Narożnik skrzyżowania Święty Marcin / Piekary

Bez pozwolenia na budowę, bez zgłoszenia robót

Wiemy, że lodziarnia nie ma pozwolenia od konserwatora zabytków. Czy jest w takim razie samowolą budowlaną? Każdy obiekt gastronomiczny tego typu wymaga pozwolenia na budowę. Sprawdziliśmy w ogólnodostępnych rejestrach – dla tej działki nie wydawano żadnego pozwolenia na budowę na lodziarnię.

Czas na Poznań przesłał poznańskiemu Wydziałowi Urbanistyki i Architektury pytania odnośnie do tej lodziarni. Urzędnicy potwierdzają, że dla tej inwestycji nie uzyskano pozwolenia na budowę, nawet nie zawnioskowano o jego wydanie. Ponadto inwestor nie zgłosił zamiaru wykonania robót (to ścieżka alternatywna dla pozwolenia na budowę. Możliwa do użycia w prostszych inwestycjach).

Informujemy, iż w elektronicznej bazie danych MOPIN (Moduł Obsługi Procesu Inwestycyjnego) oraz Systemie Informacji Przestrzennej ZGiKM GEOPOZ w okresie od stycznia 2020 do dnia 18.06.2020 r. nie odnotowano wpływu wniosku o udzielenie pozwolenia na budowę bądź przyjęcia zgłoszenia zamiaru wykonania robót budowlanych związanych z budową lodziarni.
Tobiasz Wichnowski, zastępca dyrektora WUiA ds. informacji przestrzennej i doradztwa

Czekamy na odpowiedź od Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Jeżeli się pojawi, to ten artykuł zostanie zaktualizowany.


Wyświetl większą mapę

Czytaj także


Dołącz do nas na FacebookuTwitterzeWykopie i Instagramie


Comments

Jedna odpowiedź do „Lodziarnia Magdy Gessler w Poznaniu samowolą budowlaną? Nie ma pozwolenia na budowę”

  1. Przeciez to stoi na kołach xdd

Dodaj komentarz