Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu przymierza się do budowy Centralnego Zintegrowanego Szpitala Klinicznego. Stanie on na Grunwaldzie przy ulicy Marcelińskiej. Mieszkańcy dzielnicy mają zastrzeżenia do skali i lokalizacji inwestycji. Zdecydowali się zawiązać inicjatywę Zielony Grunwald.
CZSK w liczbach
Centralny Zintegrowany Szpital Kliniczny ma powstać na tyłach obecnego szpitala przy Rondzie Jeziorańskiego. Dzisiaj to teren zabudowany niewielkimi budynkami i porośnięty drzewami oraz krzewami. Ośrodek zajmie powierzchnię blisko 100 000 m², powstaną w nim warunki do przyjęcia do 1 150 pacjentów. Placówce towarzyszyć ma Szpitalny Oddział Ratunkowy oraz lądowisko dla helikopterów. Zaplanowano też parking dla 1 800 samochodów.
Zastrzeżenia mieszkańców
Tak duża inwestycja spotyka się z różnymi opiniami. Mieszkańcy Starego Grunwaldu zwracają uwagę na szereg kwestii potencjalnie zagrażających dzielnicy:
- ponad 3 000 samochodów dziennie parkujących na wąskich uliczkach Grunwaldu i totalny paraliż komunikacyjny tej części miasta,
- lądowisko helikoptera w samym sercu Starego Grunwaldu,
- niewydolna kanalizacja i tony szpitalnych odpadów w tym obszarze,
- wycinka starodrzewia i zwiększenie zanieczyszczenia powietrza oraz smogu,
- karetki na sygnale kursujące co 5 min. 24 godziny na dobę,
- całkowite zniszczenie układu urbanistycznego i architektury Grunwaldu, przez postawienie gigantycznego, przeskalowanego budynku (Zielony Grunwald)
Zdecydowali się założyć inicjatywę Zielony Grunwald. Jak twierdzą, ich celem jest powstanie szpitala w odpowiedniej lokalizacji – bez korków, smogu, hałasu i dewastacji zieleni. Inicjatywa działa wspólnie ze stowarzyszeniem im. Jana Ostroroga, które monitoruje kwestie budowy szpitala.
Gdzie mógłby powstać szpital?
Efektem działań jest m.in. rozpoczęcie akcji rozdawania ulotek informujących o zagrożeniach podnoszonych przez Zielony Grunwald. Inicjatywa wystąpiła też do Miejskiej Pracowni Urbanistycznej z wnioskiem o wskazanie innych potencjalnych lokalizacji dla szpitala. MPU w odpowiedzi zaproponowała tereny na Szczepankowie, Garaszewie i Minikowie – w pobliżu linii kolejowych i autostrady A2/Trasy Katowickiej.
Ze zdaniem mieszkańców z Zielonego Grunwaldu można się zapoznać na Facebookowym profilu inicjatywy.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.