Muzyka Wolności powstanie wielkopolskie Poznań

Muzyka Wolności zabrzmi w 100. rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego

by

in

27 grudnia obchodzimy najważniejsze wielkopolskie święto – 100 lecie wybuchu zwycięskiego powstania wielkopolskiego. Najbardziej medialnym punktem obchodów tego święta będzie bezpłatny koncert na Inea Stadionie.

W listopadzie świętowaliśmy 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

Zwycięskie powstanie

Okazja do świętowania nie jest byle jaka. Odrodzona w 1918 roku Rzeczpospolita władała ziemiami zaborów: rosyjskiego i austriackiego. Wielkopolska nadal należała do Niemiec. Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 w Poznaniu o godzinie 16.40, w czasie wizyty powracającego do Polski Ignacego Jana Paderewskiego. Pojawił się on w Poznaniu 26 grudnia w drodze do Warszawy. Mieszkańcy Poznania owacyjnie powitali go na dworcu głównym (scena przyjazdu Paderewskiego jest corocznie odgrywana w ramach obchodów wybuchu powstania). Tego samego dnia Paderewski wygłosił przemówienie do swoich rodaków licznie zgromadzonych przed hotelem Bazar.

Czytaj też: Imieniny ulicy Święty Marcin w Poznaniu – program imprezy

Walki w krótkim czasie objęły prawie całą Wielkopolskę. Powstanie zakończyło się rozejmem w Trewirze podpisanym 16 lutego 1919 roku. Sukces osiągnięto nie tylko w walce zbrojnej. Przede wszystkim powstanie wielkopolskie to dowód samoorganizacji Wielkopolan, którzy pod zaborem pruskim budowali potęgę gospodarki i kultury. Jednocześnie dzięki dyplomacji kwestia naszych ziem stała się ważną kwestią w zaprowadzaniu powojennego porządku w Europie. Na przykład dzięki postulatom Ferdinanda Focha (marszałka Francji), Armię Wielkopolską uznano za armię wojsk sprzymierzonych. Dzięki temu rozejm z 16 lutego 1919 roku obejmował także Wielkopolskę. Ponadto kwestia statusu naszych ziem stanowiła jeden z punktów traktatu wersalskiego z 1919 roku.

Powstanie wielkopolskie uważa się za największe z polskich powstań narodowych zakończonych sukcesem.

Zobacz imponujące lodowe rzeźby z Poznań Ice Festival! [ZDJĘCIA]

Muzyka Wolności – kto wystąpi?

Takie święto wymaga odpowiedniej oprawy. Poza oficjalną częścią obchodów 100. rocznicy wybuchu powstania, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego zorganizuje specjalny koncert. Na Inea Stadionie wystąpi wielu polskich artystów, muzyków. Koncert uświetni także występ orkiestry symfonicznej.

Lista wykonawców: Perfect, Kayah, Edyta Górniak, Lady Pank , Andrzej Piaseczny, Maryla Rodowicz, Natalia Kukulska, Margaret, Kamil Bednarek, Natalia Szroeder, Kasia Kowalska, Michał Szpak, Varius Manx & Kasia Stankiewicz, Anna Wyszkoni, Lombard, Cleo, Stanisław Soyka, Sebastian Riedel, Kasia Wilk & Mezo, Sztywny Pal Azji, Ola Gintrowska oraz orkiestra symfoniczna pod kierownictwem muzycznym: Adama Sztaby, Daniela Nosewicza i Nikoli Kołodziejczyka.

Koncert – jak i całe obchody – organizowany jest pod hasłem „Wolność liczy się w każdym wieku„.

Muzyka Wolności – kiedy odbędzie się koncert i jak zdobyć bilety?

Wydarzenie będzie mieć miejsce 27 grudnia 2018 roku na Inea Stadionie od godziny 19.30. Bramki otworzą się o godzinie 18.00 – od tej pory będzie można wejść na stadion. Zachęcamy do dojechania na Inea Stadion transportem zbiorowym i do pozostawienia samochodów w domach. Okolica może być zakorkowana i może być problem z pozostawieniem samochodu oraz szybkim wyjazdem.

Ponad 18 000 biletów rozeszło się błyskawicznie. Bezpłatne wejściówki można spróbować zdobyć na stronie https://koncert.27grudnia.pl/ – trzeba liczyć na zwroty biletów. Największa szansa jest na zdobycie miejsca na płycie stadionu.

Koncert organizuje Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, natomiast wyprodukuje go telewizja TVN. Muzykę Wolności poprowadzi Grażyna Torbicka i Olivier Janiak. Koncert będzie transmitowany w telewizji TVN od godziny 20.00.

Zachęcamy do poznania urbanistycznej przeszłości Poznania. W cyklu Plan na Poznań publikujemy niezrealizowane koncepcje przebudowy naszego miasta wraz z rekonstrukcjami i filmami.


Dołącz do nas na Facebooku, Twitterze, Wykopie i Instagramie


Comments

2 odpowiedzi na „Muzyka Wolności zabrzmi w 100. rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego”

  1. […] Czytaj też: Muzyka Wolności zabrzmi w 100. rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego […]

  2. […] czwartej edycji akcji Przystanek jak malowany jest tematyka powstańcza. Projekty nawiązują do 100. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego. Grafiki, które pojawią się na foliach, zaprojektowali uczniowie klas trzecich Liceum […]

Dodaj komentarz