Palatium Mieszka I. Wzór na szklanych płytach ma imitować kamień, z którego budowano mury czy fundamenty

Szklany obrys palatium Mieszka I – hit, czy kit? [ANKIETA]

by

in

Opinie na temat szklanej instalacji na Ostrowie Tumskim są różne. Jakie jest Twoje zdanie?

Ostrów Tumski: „tu się wszystko zaczęło”

Na Ostrowie Tumskim od kilku lat trwa realizacja projektu „Tu się wszystko zaczęło – ekspozycja świadectw początków państwowości polskiej na Ostrowie Tumskim w Poznaniu”. W jego ramach przewidziano m.in. odnowę wnętrz kościoła Najświętszej Maryi Panny, powstanie rzeźby „Przekrój P(p)oznania”, pokazanie przebiegu palatium Mieszka I oraz zamontowanie 114 znaków na drogach Ostrowa Tumskiego odwzorowujących przebieg wałów. Projekt o łącznej wartości 10 mln zł otrzymał 85 procentowe dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej.

Palatium to inaczej główny budynek średniowiecznego zamku. To poznańskie było wczesnopiastowskim pałacem książęcym (cytując Wikipedię). Znajdowało się pod dzisiejszym kościołem Najświętszej Marii Panny, miało prostokątny kształt i było ustawione na osi północ-południe. Na jego gruzach wzniesiono dzisiejszy kościół Najświętszej Maryi Panny.

Odnowy doczekał się teren wokół kościoła, gdzie m.in. posadzono krzewy
Odnowy doczekał się teren wokół kościoła, gdzie m.in. posadzono krzewy

Zobacz także
Jak miasto dba o Park Rataje? Nowych wandalizmów niewiele, stare bez reakcji

Szklana instalacja pokazująca przebieg murów palatium Mieszka I

Pozostałości palatium Mieszka I odkryto w II wieku. Stało się to możliwe dzięki wykopaliskom, które od 1999 roku prowadzono pod kierownictwem archeolożki Hanny Kóčki-Krenz. Pałac miał wymiary 27,25 m na 11,70 m do 11,90 m na poziomie fundamentów i był największą budowlą kamienną państwa pierwszych Piastów. W ramach wspomnianego powyżej projektu unijnego założono pokazanie przebiegu murów palatium. Zarys wskazują szklane płyty ustawione na metalowych stojakach wokół kościoła. Szkło dekoracyjne ma odciśnięty wzór kamieni. Na poziomych taflach umieszczono wybrane cytaty z czasów istnienia palatium.

Nocą ta instalacja jest podświetlana białym światłem LED. Szkło nie dochodzi do samej ziemi, aby umożliwić swobodny spływ wody.

Opinie na temat płyt pokazujących przebieg murów palatium są różne. Część osób chwali instalację – zarówno za pomysł, jak i wykonanie. „Mi się akurat szklana konstrukcja podoba, szczególnie kiedy jest podświetlona w nocy” – czytamy w komentarzach na profilu Gazety Wyborczej na Facebooku. Inni z kolei uważają, że konstrukcja jest nieestetyczna i szpeci okolice kościoła. „Nie dopuszczałem myśli, że finalnie to będzie wyglądać w ten sposób. Słabo” – twierdzi użytkownik forum SkyScraperCity. Jakie jest Twoje zdanie? Zagłosuj w ankiecie i skomentuj pod galerią. Głosowanie trwa do czwartku!

[poll id=”4″]

Palatium Mieszka I – galeria

Na pierwszym planie "oko czasu", w którym porównany wygląd tej części Ostrowa Tumskiego z widokiem z przeszłości
Na pierwszym planie „oko czasu”, w którym porównany wygląd tej części Ostrowa Tumskiego z widokiem z przeszłości
Szklane płyty są śliskie, chodzenie po nich nie jest zbyt dobrym pomysłem ;)
Szklane płyty są śliskie, chodzenie po nich nie jest zbyt dobrym pomysłem 😉
Nocna iluminacja zarysu palatium Mieszka I. Barwa światła w rzeczywistości jest nieco cieplejsza
Nocna iluminacja zarysu palatium Mieszka I. Barwa światła w rzeczywistości jest nieco cieplejsza

Czytaj też
poznan.pl/palatium – historyczna strona Urzędu Miasta Poznania na temat palatium oraz prac archeologicznych. Uwaga, po kliknięciu przenosimy się 20 lat wstecz! 😉


Dołącz do nas na FacebookuTwitterzeWykopie i Instagramie