Droga rowerowa w parku Stare Koryto Warty istnieje od 2015 roku

Park Stare Koryto Warty: spękana droga rowerowa

Pięć lat po otwarciu drogi rowerowej w parku Stare Koryto Warty pojawiły się spękania, a część nawierzchni się zapada.

Zobacz też
Czy powstanie łącznik Wartostrady z Jeziorem Maltańskim?
Odbudowa Chwaliszewa – zbliża się koniec dwóch kolejnych inwestycji

Bordowa droga rowerowa w parku Stare Koryto Warty

Droga rowerowa w parku Stare Koryto Warty łączy skrzyżowanie ulicy Mostowej, Ewangelickiej i Woźnej z Wartostradą. Prowadzi równolegle do ogrodzenia Starej Gazowni. Drogę rowerową uruchomiono w 2015 roku. Zdecydowano się tutaj na dosyć unikatowe w skali Poznania rozwiązanie. Nawierzchnię wykonano z asfaltu barwionego na bordowo.


Wyświetl większą mapę

Spękania asfaltu pojawiły się około 2017-2018 roku. Wtedy zalepiono je lepikiem asfaltowym. Jednak nie powstrzymało to dalszego niszczenia drogi rowerowej. Dziś obserwujemy zarówno spękania poprzeczne, jak i zapadanie się asfaltu przy krawędzi drogi.

Co może wywoływać takie uszkodzenia? Droga rowerowa w parku Stare Koryto Warty wiedzie częściowo po sztucznych wzniesieniach i zagłębieniach. W tych miejscach nawierzchnia jest szczególnie narażona na uszkodzenia spowodowane osiadaniem gruntu. Autor tekstu spotkał się także z opinią, że barwiony asfalt szybciej niszczeje. Choć nie jest to informacja potwierdzona, to drogę rowerową wzdłuż ulicy Roosevelta także wykonano z bordowego asfaltu. Tam także pojawiły się spękania poprzeczne, które zalepiono lepikiem.

Popękany asfalt i zapadnięcie się nawierzchni w parku Stare Koryto Warty. Jedno z pęknięć próbowano załatać lepikiem
Popękany asfalt i zapadnięcie się nawierzchni w parku Stare Koryto Warty. Jedno z pęknięć próbowano załatać lepikiem
Park Stare Koryto Warty: popękana droga rowerowa
Park Stare Koryto Warty: popękana droga rowerowa

Najlepsza przestrzeń publiczna w Wielkopolsce

Park Stare Koryto Warty powstał w miejscu dawnego, zasypanego w latach 60. XX wieku koryta rzeki Warty. Projekt parku stworzono w latach 2013–2015. Pierwsze roboty ruszyły w 2016 roku. Gotowy park oddano do użytku w 2016 roku. Towarzystwo Urbanistów Polskich w 2018 roku przyznało Poznaniowi nagrodę za najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Wielkopolsce – był nią park Stare Koryto Warty. Projekt doceniono m.in. za dostosowanie do potrzeb osób w różnym wieku. Ponadto zwrócono uwagę na walory estetyczne oraz powiązania zrealizowanej przestrzeni z otoczeniem.

Trwa sezon rowerów miejskich. Kliknij tutaj, aby znaleźć wszystkie niezbędne informacje na temat Poznańskiego Roweru Miejskiego. Zanim wyruszysz w miasto, koniecznie poznaj zasady kontraruchu rowerowego.


Dołącz do nas na FacebookuTwitterzeWykopie i Instagramie