Poznań szopka bożonarodzeniowa franciszkanie

Największa ruchoma szopka w Europie stoi w Poznaniu!

by

in

Poznań: szopka w kościele przy Placu Bernardyńskim jak co roku wprowadza świąteczny nastrój. Szopka uchodzi za jedną z największych w Europie.

Czytaj też: Dzisiaj miarka, jutro kredki? – infantylna walka z zastawianiem torowisk

Poznań szopka: wielka instalacja

Tę wyjątkową świąteczną instalację rozstawiają franciszkanie. Szopka robi wrażenie: 30 metrów głębokości, 16 metrów wysokości i dużo elementów ruchomych. W centrum znajduje się Święta Rodzina. Jej figury są naturalnej wielkości (np. Święty Józef mierzy ok. 180 cm wzrostu). Otaczają ją Trzej Królowie oraz inne postacie z mitologii biblijnej.

Z każdym rokiem projekt szopki lekko się zmienia. Jak opowiedział portalowi tvn24.pl o. Leonard, tegoroczny żłobek cechuje się większą liczbą baranów niż w poprzednich projektach:

W tym roku jest troszeczkę więcej baranów, ten wystrój jest bardziej stonowany, a najbardziej widoczni będą aniołowie, którzy latają z góry i wyśpiewują chwałę Panu Bogu.

Poznańska szopka olśniewa nie tylko projektem figur i instalacji. Całość zdobi oświetlenie zgrane z ruchem elementów w samej szopce.

Zobacz także: Święty Marcin nocą – rozbłysły nowe latarnie [ZDJĘCIA]

Poznań szopka bożonarodzeniowa franciszkanie Plac Bernardyński
Na zdjęciach projekt z 2017 roku, tegoroczna szopka różni się nieznacznie

Szopka z kościoła św. Franciszka Serafickiego w Poznaniu uchodzi za największą w Europie. Jej autorom nie chodzi jednak o samo bicie rekordów czy epatowanie gigantyzmem.

W duchowości franciszkańskiej kładziemy bardzo silny akcent na Boże Narodzenie i chcemy w bardzo wyrazisty sposób zaznaczyć, że było to wydarzenie niecodzienne w historii całego kosmosu

O. Leonard dla tvn24.pl

Poznań szopka: kiedy można ją obejrzeć?

Szopkę w kościele przy Placu Bernardyńskim możesz zobaczyć do 2 lutego. Najłatwiej to zrobić oczywiście podczas mszy, ale po jej zakończeniu można spokojnie podejść do ołtarza. Z bliska można lepiej docenić kunszt autorów instalacji. Poza szopką warto zwrócić uwagę na figury osób z różnych kultur, które są zawieszone wzdłuż nawy głównej kościoła franciszkanów.


Dołącz do nas na Facebooku, Twitterze, Wykopie i Instagramie


Comments

Jedna odpowiedź do „Największa ruchoma szopka w Europie stoi w Poznaniu!”

  1. […] Zachęcam do poczytania o największej ruchomej szopce w Europie. Tak, stoi w Poznaniu! […]

Dodaj komentarz