Od maja trwa przebudowa Placu Kolegiackiego na Starym Mieście. Budowlańcy powoli kończą żmudny etap układania instalacji podziemnych. Zobacz najnowsze zdjęcia!
Porównaj postęp robót z majową, czerwcową i lipcową fotorelacją.
Nowy Plac Kolegiacki
Firma Budimex z podwykonawcami rozebrała niemalże całą nawierzchnię placu. Piesi chodzą po piasku, a rowerzystom pozostawiono jedyny asfaltowy objazd. Całą płytę placu wyłączono z ruchu samochodowego. W porównaniu do czerwca w wielu miejscach widać kończenie prac związanych z układem instalacji podziemnych. To umożliwi układanie podbudowy nie tylko przy wlocie ulicy Ślusarskiej (jak to jest dzisiaj)… co ujrzymy prawdopodobnie już we wrześniowej fotorelacji.
Jaki będzie Plac Kolegiacki po przebudowie? Przestrzeń placu zostanie dogłębnie przemodelowana. Zniknie parking oraz trawnik. W jego miejscu pojawi się miejski plac – strefa ruchu pieszego.
Burzliwe dzieje Kolegiaty pokaże wyrastający z podziemi pylon. Poszczególne części wyniesionego względem posadzki podestu otaczającego pylon wskażą kolejne fazy rozwoju lub upadku kościoła. Pod szklaną posadzką (o wysokości 40 cm, nie będzie można po niej chodzić) obejrzymy zachowane pozostałości po kolegiacie, która w przeszłości stała w tym miejscu. Przy pylonie pojawi się także fontanna.
Więcej o projekcie Placu Kolegiackiego przeczytasz, klikając na ten link.
Fotorelacja – sierpień 2019

Tutaj jeszcze w lipcu stała rzeźba koziołków – symbolu Poznania. Dzisiaj znajdziemy ją w Parku Chopina

Całkowicie rozebrano testową nawierzchnię (widoczną jeszcze miesiąc temu), w przyszłości tutaj pojawi się pomnik-pylon

W tym miejscu powoli kończy się układanie rur (co łatwo rozpoznać po nieużywanych, żółtych obudowach wykopu i przysypaniu wszystkiego ziemią)
Miasto Poznań przeprowadza ofensywę inwestycyjną w centrum miasta. Niedawno otwarto zupełnie odnowioną ulicę Święty Marcin. Teraz trwa przebudowa ul. Taczaka i Garncarskiej. Niedługo ruszą kolejne remonty ulic (w ramach Projektu Centrum), a w 2020 roku zacznie powstawać tramwaj w ulicy Ratajczaka. Na swoją kolej czeka m.in. odnowa ulicy Wierzbięcice czy przebudowa Rynku Łazarskiego.

Widok z wlotu ulicy Ślusarskiej. Tu także (w porównaniu z lipcem) zakończono układanie instalacji podziemnych i rozpoczęto wysypywanie podbudowy/ziemi pod drzewa
Czas na Poznań to nie tylko fotorelacje z bieżących inwestycji. Zajrzyj także m.in. do wnętrza Elektrociepłowni Garbary czy gmachu dawnego Komitetu Wojewódzkiego PZPR.
Dołącz do nas na Facebooku, Twitterze, Wykopie i Instagramie