Masz swoje pomysły na zarządzanie miastem? Chcesz brać aktywny udział w organizacji różnych wydarzeń na Twoim fyrtlu? Jesteś aktywny społecznie? Jeżeli na te potania odpowiedziałeś „tak” – warto spróbować kandydowania do Twojej rady osiedla. Wybory już 24 marca!
Czytaj też: Park Wilsona znowu jasny – po interwencji mieszkańca naprawiono latarnie
Czym zajmują się rady osiedla?
Rady osiedla to jednostki pomocnicze gminy – czyli Miasta Poznania. Posiadają własny budżet, który mogą przeznaczać m.in. na remonty szkół, dróg i chodników, budowę nowych boisk i placów zabaw, organizację wydarzeń sportowych i kulturalnych dla mieszkańców i wiele innych działań.
Podobnie jak w Radzie Miasta, rada osiedla podejmuje decyzje poprzez przyjmowanie uchwał na sesjach. W radach osiedli mogą też działać komisje poświęcone jakiemuś szczegółowemu zagadnieniu (planowaniu przestrzennemu, kulturze, infrastrukturze…). To rady osiedla odpowiadają m.in. za budowę Parku Stare Koryto Warty, Parku Rataje, budowę chodników czy modernizację Ogrodu Jordanowskiego nr 1.
Bycie radnym osiedlowym jest co do zasady pracą społeczną. Większość rad osiedlowych przewiduje dla radnych diety w wysokości ok. 100 – 300 złotych.
Czytaj też: Park wodny Rataje i Wodziczki – problemy z odprowadzaniem wody
Jak zostać radnym osiedlowym? Kiedy są wybory?
Aby móc wystartować w wyborach do Twojej rady osiedla, musisz – najpóźniej w dniu głosowania – skończyć 18 lat, posiadać obywatelstwo polskie i stale zamieszkiwać na terenie osiedla, którego radnym chcesz zostać.
Te same wymagania musisz spełnić, aby zagłosować w wyborach.
Ponadto musisz złożyć formularz zgłoszenia i oświadczenie. Pod Twoją kandydaturą musi się podpisać co najmniej 10 wyborców. Może to być Twoja dziewczyna/Twój chłopak, mąż/żona, rodzina, znajomy. Najważniejsze, aby te osoby miały co najmniej 18 lat i stale mieszkały na Twoim osiedlu.
Wybory odbywają się 24 marca 2019 roku. Lokale wyborcze przyjmą głosujących od godz. 8.00 do 20.00. Twój lokal wyborczy odszukasz na tej stronie.
Czytaj też: Poznański Budżet Obywatelski 2019: rowerzyści górą w śródmieściu (i nie tylko)
Gdzie dostarczyć zgłoszenie i oświadczenie kandydata na radnego?
Zgłoszenia zbiera Wydział Wspierania Jednostek Pomocniczych Miasta:
- ul. Gronowa 20, pok. 319 i 321,
- os. Bohaterów II Wojny Światowej 36A, pok. 23,
- ul. Słowackiego 22, pok. 148,
- ul. Matejki 50, pok. 219 i 220,
- ul. Libelta 16/20, pok. 106 i 107.
Niezbędne dokumenty możesz złożyć:
- od 11 do 15 lutego i od 18 do 19 lutego od godz. 8.00 do 15.30,
- od 20 do 22 lutego od godz. 8.00 do 19.00.
Więcej informacji o poznańskich radach osiedli oraz zbliżających się wyborach znajdziesz na stronie internetowej https://zaradnosc.poznan.pl/.
Dołącz do nas na Facebooku, Twitterze, Wykopie i Instagramie
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.