Poznaj projekt ul. Taczaka i Garncarskiej – budowa już za pasem!

by

in

25 stycznia Poznańskie Inwestycje Miejskie ogłosiły przetarg na wykonawcę przebudowy ulicy Taczaka i Garncarskiej. Prace budowlane rozpoczną się jeszcze w I kwartale 2019 roku.

Przebudowa tych ulic została opóźniona. Przypomnijmy: konkurs na projekt przebudowy rozpisano prawie pięć lat temu – w sierpniu 2014 roku. Rozstrzygnięto go w grudniu 2014 roku – pierwszą nagrodę zdobyła ARCHAID Pracownia Architektoniczna ze Szczecina. Przez kilka lat pracownia korygowała swój projekt. Organizowano też konsultacje społeczne. Jeszcze mocniej opóźnia się przebudowa Placu Kolegiackiego.

Poniżej prezentujemy opis inwestycji. Na końcu tekstu znajdziesz plansze z projektem.

Na czym będzie polegać przebudowa ul. Taczaka i Garncarskiej?

Obie ulice zostaną całkowicie odmienione. Ul. Taczaka jak i Garncarska otrzymają nową nawierzchnię z różnego rodzaju materiałów szlachetnych – kostki czy płyt granitowych. Odnowiony zostanie także skwer na skrzyżowaniu ul. Taczaka z ul. Kościuszki.

Poznań Taczaka Kościuszki Garncarska skwer
Skrzyżowanie ulicy Taczaka z Garncarską i Kościuszki. Fot. PIM

Kierunki ruchu zostaną utrzymane – obie ulice będą jednokierunkowe dla kierowców i dwukierunkowe dla rowerzystów. Ruch zostanie w tym miejscu uspokojony. Na obu ulicach będzie obowiązywać strefa zamieszkania.

W tym miejscu warto przypomnieć, że w strefie zamieszkania pieszy ma bezwzględne pierwszeństwo i może poruszać się całą szerokością drogi. Ponadto parkować można wyłącznie na miejscach wyznaczonych, a jechać – maksymalnie z prędkością 20 km/h.

Na ulicy Taczaka co do zasady układ miejsc postojowych pozostaje bez zmian (z jednej strony skośne, z drugiej równoległe), natomiast w celu uspokojenia ruchu oś ulicy będzie się odginać – widać to na rysunkach i wizualizacjach. Co ważne, miejsca nieprzeznaczone do parkowania zostaną dosyć szczelnie odgrodzone słupkami, ławkami i stojakami rowerowymi – dzięki temu nie zostanie popełniony błąd z ul. Rybaki, na której samochody parkują byle jak.

Zieleń

Ul. Taczaka nareszcie zyska drzewa posadzone w ziemi – ulicę ozdobi 15 klonów pospolitych i 2 ambrowce amerykańskie. Ponadto pojawią się krzewy i kwiaty. Przy skrzyżowaniu ulic Taczaka i Ratajczaka zaplanowano mały, zielony plac. Ulica Garncarska pozostanie bez drzew lub innych roślin.

Poznań Taczaka Ratajczaka przebudowa tramwaj Projekt Centrum
Mały plac przy skrzyżowaniu ulicy Taczaka i Ratajczaka. Fot. poznan.pl

Czas na Poznań jako pierwszy prezentował projekty innych ważnych ulic w centrum Poznania. Sprawdź, jak zmienią się ulice w ramach Projektu Centrum i tramwaju na Ratajczaka.

Kiedy nastąpi wbicie łopaty?

Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie czeka na chętnych wykonawców do 12 lutego. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, budowlańcy wejdą na ul. Taczaka i Garncarską w marcu. Aby zminimalizować utrudnienia zdecydowano, że prace przy przebudowie ul. Taczaka rozpoczną się po zakończeniu przebudowy ul. Święty Marcin i po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie na odcinku od ul. Gwarnej do Ratajczaka – czyli najpóźniej do 1 marca.

Projekt przebudowy ul. Taczaka i Garncarskiej

Całość plansz w wysokiej jakości pobierzesz z linku na końcu artykułu.

Poznań Taczaka Garncarska budowa Projekt Centrum
Projekt organizacji ruchu ulicy Taczaka i Garncarskiej
Poznań Taczaka Garncarska budowa
Zagospodarowanie terenu ulic Taczaka i Garncarskiej

Źródłem powyższych plansz jest spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Wszystkie plansze, karty zieleni i więcej ciekawostek pobierzesz pod tym linkiem.

Zapraszam także do historycznego cyklu Czas na Poznań. W szóstym tekście z serii prezentuję pierwotny pomysł na zabudowę Łaciny. Bez centrum handlowego, bez rozbudowanego układu drogowego i z deptakami!


Dołącz do nas na FacebookuTwitterzeWykopie i Instagramie


Comments

4 odpowiedzi na „Poznaj projekt ul. Taczaka i Garncarskiej – budowa już za pasem!”

  1. […] Ulica Taczaka: tegoroczna przebudowa przyniesie płyty i kostkę granitową niezgodne z katalogiem. […]

  2. […] Na łamach Czasu na Poznań ujawniono szereg dokumentów związanych z ważnymi inwestycjami: dalszymi częściami Projektu Centrum, tramwajem w ulicy Ratajczaka czy przebudową ulic Taczaka i Garncarskiej. […]

  3. […] Teraz trwa przebudowa ul. Taczaka i Garncarskiej. Poznaj projekt tych ulic! […]

Dodaj komentarz