Prawo i Sprawiedliwość wygrywa w wyborach do Parlamentu Europejskiego, na drugim miejscu Koalicja Europejska – poznaliśmy pierwsze sondażowe wyniki eurowyborów w Polsce.
Źródło: sondaż IPSOS, exit poll (TVP/TVN/Polsat)
Sondażowe wyniki w Polsce
Spośród wszystkich komitetów wyborczych największym poparciem cieszyło się Prawo i Sprawiedliwość. Wg sondażu exit poll zagłosowało na ten komitet 42,5% wyborców. Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska z poparciem 39,1% głosujących. Podium zamyka Wiosna Roberta Biedronia, na którą głos oddało 6,6% wyborców.
Wyniki ogólnopolskich komitetów:
- Prawo i Sprawiedliwość: 42,9%
- Koalicja Europejska: 39,1%
- Wiosna Roberta Biedronia: 6,6%
- Konfederacja: 6,1%
- Kukiz 15: 4,1%
- Lewica Razem: 1,3%
- inne komitety: 0,4%
Sondażowa frekwencja wyniosła 43%
Wybory do Parlamentu Europejskiego cieszą się rekordową popularnością. Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że o godzinie 17.00 frekwencja wynosiła 32,51%. To więcej, niż ostateczna frekwencja podczas wyborów europejskich w 2014 roku (23,83%).
Maraton wyborczy trwa. W październiku 2018 roku głosowaliśmy w wyborach samorządowych, w marcu 2019 roku wybieraliśmy radnych osiedlowych… a jesienią przed nami krajowe wybory parlamentarne.
Sondażowe wyniki w Wielkopolsce
W województwie wielkopolskim wygrała Koalicja Europejska. Z naszego województwa prawdopodobnie wejdzie Ewa Kopacz (KE), Zdzisław Krasnodębski (PiS) oraz Leszek Miller (KE).
- Koalicja Europejska: 46,0%
- Prawo i Sprawiedliwość: 33,7%
- Wiosna Roberta Biedronia: 8,3%
- Konfederacja: 6,5%
- Kukiz 15: 3,6%
- Lewica Razem: 1,9%
W Poznaniu o godzinie 17.00 frekwencja wyniosła 39,3%, co także jest rekordem dla wyborów europejskich w naszym mieście.
Czym jest Parlament Europejski?
Parlament Europejski w Unii Europejskiej pełni podobną rolę, jak krajowe parlamenty (np. nasz Sejm). Zajmuje się władzą ustawodawczą – tworzeniem prawa, uchwalaniem budżetu UE i kontrolowaniu działań władzy wykonawczej (Komisji Europejskiej).
W skład Parlamentu Europejskiego wchodzą członkowie wszystkich krajów Unii Europejskiej. Każdy europoseł wybierany jest w wyborach powszechnych na pięcioletnią kadencję. Kandydaci startują z krajowych komitetów wyborczych. Parlament Europejski liczy sobie 751 europosłów, z czego w Polsce będziemy wybierać 51 reprezentantów. W przypadku wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, liczba członków Parlamentu Europejskiego zmniejszy się do 705, a liczba polskich europosłów wzrośnie do 52.
Dołącz do nas na Facebooku, Twitterze, Wykopie i Instagramie
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.