Wybory parlamentarne 2019: Poznań. Jak dopisać się do spisu wyborców? Balkon, flaga Polski

Wybory prezydenckie 2020. Jak głosować w Poznaniu? Jak zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego?

by

in

28 czerwca odbędzie się I tura wyborów prezydenckich. Jak dopisać się do spisu/rejestru wyborców? Jak głosować korespondencyjnie? Znajdziesz tu wszystkie niezbędne informacje.

Maraton wyborczy trwa. W październiku 2018 roku głosowaliśmy w wyborach samorządowychw marcu 2019 roku wybieraliśmy radnych osiedlowych, w maju 2019 roku głosowaliśmy w wyborach do Parlamentu Europejskiego, a w październiku 2019 – wybieraliśmy przedstawicieli do Sejmu i Senatu.

Spis treści

Chcę głosować w Poznaniu w tych jednych wyborach
Chcę głosować w Poznaniu już stale
Chcę głosować, ale nie wiem gdzie będę w dniu wyborów
Chcę głosować korespondencyjnie
Chcę sprawdzić, gdzie mogę głosować
Słowo do młodych

No dobra, ale co to są te wybory prezydenckie?

W wyborach prezydenckich wybieramy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – najwyższego przedstawiciela polskich władz. To najwyższy organ państwa w zakresie władzy wykonawczej, czuwa nad przestrzeganiem postanowień i przepisów Konstytucji. Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP.

Prezydent jest wybierany na pięcioletnią kadencję i może być wybrany ponownie tylko raz.

I tura wyborów prezydenckich odbędzie się 28 czerwca 2020 roku w godzinach 7.00-21.00. Jeżeli kandydat z najwyższym poparciem zgromadzi mniej, niż 50% głosów, 12 lipca odbędzie się II tura wyborów. Wystartuje w niej dwójka kandydatów z najwyższym poparciem w I turze.

Sprawdź prognozę pogody na wyborczą niedzielę!

Jak głosować w wyborach prezydenckich 2020?

Jeżeli mieszkasz w Poznaniu od „dziada pradziada”, meldowałeś się na pobyt stały w naszym mieście lub wpisywałeś się wcześniej do rejestru wyborców – gratulacje, nic nie musisz robić! W innym przypadku musisz samemu zadbać o możliwość głosowania w Poznaniu.

Chcę głosować w Poznaniu w tych jednych wyborach

Jeżeli mieszkasz w Poznaniu od „dziada pradziada”, meldowałeś na pobyt stały w naszym mieście lub wpisywałeś się wcześniej do rejestru wyborców – gratulacje, nic nie musisz robić!

Jeżeli wiesz, że w dniu wyborów będziesz w Poznaniu (niezależnie od tego gdzie mieszkasz na co dzień – możesz nawet mieszkać w Poznaniu, ale bez meldunku lub nie być nigdzie zameldowanym), dopisz się do spisu wyborców. Wpis obejmie najbliższe wybory prezydenckie (I i II tura). Zrobisz to na dwa sposoby.

Przez Internet

  1. Wejdź na stronę https://www.gov.pl/web/gov/zloz-wniosek-o-dopisanie-do-spisu-wyborcow.
  2. Kliknij przycisk Złóż wniosek.
  3. System przekieruje cię na stronę login.gov.pl. Wybierz sposób logowania.
  4. Wypełnij wniosek. Wskaż powód, dla którego chcesz dopisać się do spisu wyborców.
  5. Po wypełnieniu wniosku system przekieruje cię do usługi e-podpis na stronie pz.gov.pl, gdzie sprawdzisz wniosek i podpiszesz go elektronicznie.
  6. Możesz podpisać wniosek za pomocą: profilu zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego.
  7. Automatyczne potwierdzenie wysłania wniosku otrzymasz na swoją skrzynkę ePUAP i e-mail podany we wniosku. 
  8. Wniosek trafi do urzędnika, który podejmie decyzję w sprawie dopisania cię do spisu wyborców: 
    – jeśli wniosek został wypełniony poprawnie – urzędnik nie będzie potwierdzał otrzymania wniosku i dopisze cię do spisu wyborców;
    – jeśli wniosek został wypełniony błędnie lub ma braki – urzędnik skontaktuje się z tobą, np. telefonicznie, e-mailem lub przez skrzynkę ePUAP. Sprawdzaj swoją skrzynkę – jeśli odpowiesz na wiadomość urzędnika, przyspieszy to załatwienie sprawy.

W urzędzie

  1. Przygotuj wniosek. Możesz go napisać samodzielnie, musi zawierać następujące dane: nazwisko, imię albo imiona, imię ojca, datę urodzenia, numer PESEL, adres zamieszkania, adres pobytu czasowego w dniu wyborów.
  2. Sprawę załatwisz w trzech miejscach:
    – siedziba Poznańskiego Centrum Świadczeń przy ul. Małachowskiego 10. W PCŚ można złożyć wniosek bezpośrednio w okienku. W tej lokalizacji nie trzeba się umawiać na wizytę, a wyborca zostanie od razu dopisany do spisu;
    – Urząd Miasta Poznania przy ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 404. W tym miejscu obsługiwane są tylko osoby wcześniej umówione. Zobacz: elektroniczna rezerwacja wizyt;
    – Urząd Miasta Poznania przy ul. Libelta 16/20. Tutaj wniosek należy wrzucić do skrzynki podawczej umieszczonej w holu budynku, nie trzeba się umawiać, nie trzeba czekać w kolejce.

Chcę głosować w Poznaniu już stale

Jeżeli mieszkasz stale w Poznaniu i chcesz brać udział w wyborach w tym mieście, a z jakichś względów nie chcesz się zameldować na pobyt stały – dopisz się do rejestru wyborców. Wpis będzie ważny także w kolejnych wyborach.

Przez Internet

  1. Wejdź na stronę https://www.gov.pl/web/gov/zloz-wniosek-o-wpisanie-do-rejestru-wyborcow.
  2. Kliknij przycisk Złóż wniosek.
  3. Zaloguj się na swój profil zaufany.
  4. Wybierz obywatelstwo.
  5. Zaadresuj wniosek – wybierz urząd gminy, w której mieszkasz lub przebywasz na stałe (URZĄD MIASTA POZNANIA (61-841 POZNAŃ, WOJ. WIELKOPOLSKIE)).
  6. Podaj dane dokumentu tożsamości (nazwę i numer) – dołącz skan lub zdjęcie tego dokumentu.
  7. Do wniosku możesz dodać załącznik, który potwierdza miejsce twojego stałego zamieszkania. Ułatwi to urzędnikowi podjęcie decyzji i może przyspieszyć rozpatrzenie wniosku. Takim dokumentem jest na przykład: umowa najmu mieszkania; oświadczenie właściciela (najemcy) mieszkania, w którym mieszkasz; rachunek za prąd, na którym są twoje dane; umowa o pracę; karta mieszkańca. To ułatwi i przyspieszy dopisanie się do rejestru wyborców, dlatego polecam dodać jakiś załącznik.
  8. Podaj swój adres stałego miejsca zamieszkania/przebywania i zaznacz oświadczenie, że mieszkasz pod podanym adresem.
  9. Sprawdź wniosek i podpisz go elektronicznie. Potwierdzenie złożenia wniosku otrzymasz na swoją skrzynkę ePUAP.
  10. Czekaj na odpowiedź z urzędu. Samo wysłanie wniosku nie oznacza wpisania do rejestru wyborców.

W urzędzie

  1. Przygotuj wniosek (możesz go wydrukować i wypełnić, ale spokojnie, w urzędzie też będą go mieli), dokument tożsamości oraz jego kopię.
  2. Wyruszasz do Wydziału Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych (ul. Libelta 16/20). Umów się wcześniej na wizytę.
  3. Weź ze sobą jakiś dokument potwierdzający miejsce stałego zamieszkania (umowa najmu, rachunek za prąd, umowa o pracę…).
  4. Czekaj na odpowiedź z urzędu (powinna przyjść w ciągu 5 dni od złożenia wniosku)

Jeżeli przyjdzie pozytywna odpowiedź, gratulacje – możesz głosować w Poznaniu (nie tylko w wyborach prezydenckich, ale także każdych kolejnych)!

Chcę głosować, ale nie wiem gdzie będę w dniu wyborów

Jeżeli nie wiesz, gdzie będziesz przebywał w dniu głosowania (ale wiesz, że na 100% nie w miejscu stałego zamieszkania) – pobierasz zaświadczenie o prawie do głosowania z urzędu gminy, w której pobierasz takie zaświadczenie. Mieszkasz w Poznaniu i chcesz otrzymać to zaświadczenie, bo wiesz, że w dzień wyborów będziesz poza miastem? Skieruj się do Urzędu Miasta Poznania:

  • siedziba Poznańskiego Centrum Świadczeń przy ul. Małachowskiego 10 (zaświadczenie dostaniesz od ręki),
  • Urząd Miasta Poznania przy ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 404, Urząd Miasta Poznania przy ul. Libelta 16/20. W tych dwóch miejscach musisz wcześniej zarezerwować wizytę w urzędzie.

Zaświadczenie umożliwia głosowanie na terenie Polski, poza jej granicami a nawet w łodziach podwodnych. Zaświadczenia wydawane są do 26 czerwca, a na II turę do 10 lipca. Osoby, które otrzymały zaświadczenie przed I turą, nie muszą ubiegać się o nie ponownie przed kolejną (jeżeli się odbędzie) gdyż przy pierwszym wniosku wydawane są od razu dwa zaświadczenia na I i II turę.

Chcę głosować korespondencyjnie

Każdy wyborca może zdecydować się albo na głosowanie osobiste w lokalu wyborczym, albo głosowanie korespondencyjne. Jeżeli chcesz głosować korespondencyjnie, musisz to zgłosić do 16 czerwca (chyba, że w dniu wyborów będziesz na kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych – wtedy masz czas do 23 czerwca).

Głosowanie korespondencyjne jest bezpłatne.

Przez Internet

  1. Wejdź na stronę https://www.gov.pl/web/gov/zgloszenie-glosowania-korespondencyjnego-dla-osob-glosujacych-w-polsce.
  2. Kliknij przycisk Wyślij zgłoszenie.
  3. Zaloguj się profilem zaufanym lub e-dowodem. Po zalogowaniu przejdziesz do zgłoszenia.
  4. Sprawdź swoje dane. Podaj dane do kontaktu z urzędem: adres e-mail, numer telefonu (możesz podać obie dane albo jedną).
  5. Jeśli jesteś osobą z niepełnosprawnością i potrzebujesz nakładki Braille’a – zaznacz odpowiednie oświadczenia i dołącz swoje aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.
  6. Wybierz, w jaki sposób chcesz odebrać pakiet wyborczy. Masz dwie możliwości:
    – odbiór osobisty w urzędzie,
    – przesyłkę na adres, który podasz w zgłoszeniu (jeśli jesteś osobą z niepełnosprawnością, możesz zamówić dostarczenie pakietu wyborczego bezpośrednio do drzwi twojego domu lub mieszkania).
  7. Wybierz urząd, do którego wyślesz zgłoszenie. Szczegóły znajdziesz w sekcji „Gdzie wysyłasz”.
  8. Sprawdź zgłoszenie, podpisz je elektronicznie i wyślij. Potwierdzenie wysłania zgłoszenia otrzymasz na swoją skrzynkę na Mój Gov.
  9. Czekaj na pakiet wyborczy. Jeżeli wybrałeś opcję przesyłki, powinien dojść do 23 czerwca.

Pakiet wyborczy składa się z:

  • karty do głosowania z oznaczeniem, które potwierdza jej autentyczność,
  • koperty na kartę do głosowania,
  • instrukcji,
  • oświadczenia o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania,
  • koperty zwrotnej,
  • nakładki na kartę do głosowania sporządzonej w alfabecie Braille’a (jeśli została zamówiona w zgłoszeniu).

Osobiście

  • Pobierz formularz.
  • Wypełnij go. Zwróć uwagę na odbiór pakietu wyborczego: albo osobiście (Urząd Miasta Poznania, plac Kolegiacki 17), albo wysyłka pod wskazany adres.
  • Wyrusz do urzędu:
    – siedziba Poznańskiego Centrum Świadczeń przy ul. Małachowskiego 10. W PCŚ można złożyć wniosek bezpośrednio w okienku. W tej lokalizacji nie trzeba się umawiać na wizytę,
    – Urząd Miasta Poznania przy ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 404. W tym miejscu obsługiwane są tylko osoby wcześniej umówione. Zobacz: elektroniczna rezerwacja wizyt,
    – Urząd Miasta Poznania przy ul. Libelta 16/20. Tutaj wniosek należy wrzucić do skrzynki podawczej umieszczonej w holu budynku, nie trzeba się umawiać, nie trzeba czekać w kolejce.

Gdzie zagłosować?

Dopisałeś/dopisałaś się do spisu/rejestru wyborców – świetnie. Czas sprawdzić, w którym lokalu wyborczym mogę zagłosować. W tym celu:

Możemy też wysłać SMS ze swoim numerem PESEL pod numer 4320 (opłata wg cennika operatora).

#MłodziGłosują

W głosowaniu może wziąć udział każdy obywatel Rzeczypospolitej Polskiej powyżej 18 roku życia, który ma czynne prawo wyborcze.

Czas na Poznań czytają głównie osoby młode, więc pozwolę sobie na małą prywatę 😉 Choć osób młodych (w przedziale wiekowym 18-29) i starszych (65+) jest mniej więcej tyle samo – około 6 milionów osób, to zupełnie odmienny jest stosunek do polityki i wyborów. Najlepszą ilustracją niech będzie szacunkowa frekwencja w podziale na grupy wiekowe:

Dzięki temu choć osób młodych jest mniej więcej tyle samo co 60+, to starsi mają dużo większą silę nacisku. Więcej osób starszych głosuje, więc opłaca się zabiegać o ich względy. Programy partii lub kandydatów wypełnia troska o służbę zdrowia czy emerytów, podczas gdy interesy najmłodszych obywateli Rzeczpospolitej pozostają nie do końca zabezpieczone. Cytując za ekonomistą Jackiem Sawulskim: jeżeli młodzi nie wezmą się w garść, to w naszej przyszłej demokracji zupełnie stracą na znaczeniu.

Tak, „nie ma na kogo głosować”. Można czekać, aż w polityce pojawią się idealni i nieskazitelni… a można aktywnie brać udział w życiu społecznym tu i teraz. W życiu potrafimy np. wybrać samochód nie do końca spełniający marzenia (ale nadal sprawny, pojemny i przynoszący radość z jazdy). Z polityką jest trochę podobnie.

Jednocześnie młodzi podróżują, studiują i głosowanie może wydawać się dla nich problemem. Sęk w tym, że wcale tak nie jest. Kwestie dopisania do listy wyborców załatwimy przez Internet, nie trzeba się ruszać z własnego domu 😀 Dlatego powstał ten poradnik, aby ułatwić wszystkim chętnym udział w wyborach, które odbędą się już 28 czerwca 2020 roku.


Dołącz do nas na FacebookuTwitterzeWykopie i Instagramie