Lodziarnia "Ice Queen" Magdy Gessler w maju pojawiła się przy skrzyżowaniu Święty Marcin / Piekary

Lodziarnia Magdy Gessler w Poznaniu bez zgody konserwatora zabytków

Lodziarnia stanęła w maju przy skrzyżowaniu Święty Marcin / Piekary. To teren objęty ochroną konserwatora zabytków.

„To przede wszystkim smak mojego dzieciństwa”

Narożnik ulicy Święty Marcin i Piekary słynie z food trucków – furgonetek, z których sprzedaje się jedzenie. Do tego „zagłębia gastronomicznego” dołączyła lodziarnia. 22 maja otworzyła się tu lodziarnia „Ice Queen”. Franczyza należy do Magdy Gessler, osobowości telewizyjnej i restauratorki. „To przede wszystkim smak mojego dzieciństwa… Odtworzyłam recepturę mojej prababci, która spędziła we Włoszech, na Sardynii całe swoje życie i zawładnięta tym niezwykłym miejscem, jego kolorami, świeżością, intensywnością stworzyła pyszne lody…” – wspomina Gessler.

W przeszłości na narożniku Świętego Marcina i Piekar stała kamienica. Wyburzono ją, gdyż stała w rezerwie nigdy niezrealizowanej Trasy Piekary – drogi łączącej Murawę z Dolną Wildą.

Lodziarnia stoi w centrum Poznania. To miejsce wpisano do rejestru zabytków. „Zespół urbanistyczno-architektoniczny centrum miasta z układem ulic i zabudową” widnieje w rejestrze od 1980 roku. Rejestr zabytków to szczególna forma ochrony. Przy przeprowadzeniu jakichkolwiek robót budowlanych przy obiekcie wpisanym do rejestru należy uzyskać zgodę konserwatora zabytków. W Poznaniu zgodę wydaje Joanna Bielawska-Pałczyńska, dyrektorka Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków.

MKZ w przeszłości negatywnie zaopiniowała m.in plan wyburzenia kamienicy przy ulicy Podgórnej 7.

Narożnik skrzyżowania Święty Marcin / Piekary
Narożnik skrzyżowania Święty Marcin / Piekary

Lodziarnia na terenie ochrony konserwatorskiej

Lodziarnia jest tymczasowym obiektem budowlanym, wymaga pozwolenia na budowę. Stąd bierze się obowiązek pozytywnej opinii konserwatora zabytków (i posiadania pozwolenia na budowę). Czy lodziarnia Magdy Gessler zdobyła taką opinię? Zapytaliśmy się biura MKZ. Odpowiedź przekazała Aleksandra Dolczewska, główna specjalistka ds. zabytków nieruchomych i rewitalizacji Centrum z Urzędu Miasta Poznania.

Miejski Konserwator Zabytków nie wydawał zgody na lokalizację punktu gastronomicznego (lodziarni) na działce u zbiegu ulic Św. Marcin i Piekary. Czy MKZ zamierza podjąć jakieś działania w tym temacie? „W przypadku samowolnie ustawionych pawilonów najskuteczniejsze jest postępowanie prowadzone przez nadzór budowlany” (Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego – red.).

Przy okazji zadaliśmy pytanie o nowe ogrodzenie dyskontu przy ul. Północnej/Ku Cytadeli. Także stanęło w chronionym zespole urbanistyczno-architektonicznym. To temat, którym zainteresowani byli czytelnicy na Facebooku. Także w tym przypadku MKZ nie wyrażał zgody na montaż tego ogrodzenia. Ponadto „w przypadku płotku, może poza kolorem łańcucha, trudno byłoby dopatrzyć w jaki sposób narusza on chronione wartości zabytkowego zespołu urbanistyczno-architektonicznego”.

Nowe ogrodzenie pod dyskontem przy ulicy Północnej / Ku Cytadeli (Lidl)
Nowe ogrodzenie pod dyskontem przy ulicy Północnej / Ku Cytadeli

Zobacz też


Dołącz do nas na FacebookuTwitterzeWykopie i Instagramie

Komentarze

Jedna odpowiedź do „Lodziarnia Magdy Gessler w Poznaniu bez zgody konserwatora zabytków”

  1. Polskie prawo to kurwa z logiki… Przyczepa którą można przestawić w max kilka godzin to budowla. Płotek postawiony na ziemi bez fundamentu to budowla… Może jeszcze taśma rozpięta między latarniami będzie budowlą wymagającą pozwolenia ? Przecież Polskie prawo to totalna kurwa z logiki… Może jeszcze postawienie kampera będzie budowlą ?

Dodaj komentarz