Dwa białe samochody parkują nielegalnie. Choć zamontowano sporo słupków, to kilka miejsc pozostaje niezabezpieczonych

Czy Straż Miejska ma problem z umorzeniami postępowań? „Odsetek spraw przedawnionych nie jest duży”

by

in

Mieszkańcy mają prawo do zgłaszania nielegalnego parkowania. Czy Straż Miejska Miasta Poznania radzi sobie ze zgłoszeniami w tym temacie? Poniżej odpowiedź od wiceprezydenta Poznania.

Czytaj też
Byli dyrektorzy ZDM i ZRD skazani w aferze parkingowej

„Nieuchronność kary jest podstawowym elementem prewencyjnym”

Przypomnijmy. „Mieszkańcy zgłaszający nieprawidłowe parkowanie pojazdów na poznańskich ulicach otrzymują w ostatnich tygodniach pisma od Straży Miejskiej z informacjami o umorzeniu postępowania”. Tak twierdzi Dorota Bonk-Hammermeister, radna Miasta Poznania, w swojej interpelacji. Prosi o udzielenie informacji na temat liczby zgłoszeń od 2019 roku, liczby umorzeń z powodu przedawnienia oraz o przyczyny niewykrywania „tak dużej liczby sprawców”.

Czym jest nielegalne / nieprawidłowe parkowanie? To parkowanie wbrew kodeksowi drogowemu, między innymi:

  • niezgodnie z tabliczką określającą sposób parkowania. Tabliczka wskazuje parkowanie równoległe, a Ty pozostawiasz samochód skośnie,
  • na skrzyżowaniu,
  • w odległości mniejszej, niż 10 metrów od skrzyżowania, przejścia dla pieszych i przejazdu dla rowerzystów,
  • na zakazie zatrzymywania się i postoju,
  • w strefie zamieszkania poza miejscami wyznaczonymi,
  • na chodniku, jeżeli pozostawimy mniej, niż 1,5 metra pieszym,
  • pojazdem o masie (DMC) > 2,5 tony na chodniku (w każdej sytuacji).

Więcej informacji znajdziesz w poprzednim artykule: Czy Straż Miejska ma problem z umorzeniami postępowań? Radna pyta Jaśkowiaka.

„Reakcja na lawinowo zwiększającą się liczbę zgłoszeń od mieszkańców”

Odpowiedzi na interpelację udzielił Mariusz Wiśniewski, wiceprezydent. „Zgłoszenia dotyczące nieprawidłowego parkowania pojazdów (…) realizowane są w toku pełnienia służby patrolowej lub w ramach prowadzenia czynności sprawdzających i wyjaśniających, w oparciu o przepisy Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia (Kpsw). Te ostatnie prowadzone są przez strażników Referatu Wykroczeń, który został utworzony z dniem 1 stycznia 2020 r.”

W 2019 roku do Straży Miejskiej wpłynęło 52 918 zgłoszeń dotyczących wykroczeń drogowych, a w okresie od 1 stycznia do 30 kwietnia 2020 r. – 16 249. W 2019 roku strażnicy wystawili 24 240 wezwań, 17 381 razy założyli blokady na koła pojazdów, nałożyli 36 149 mandatów karnych; do końca kwietnia 2020 roku analogicznie: wezwania – 5 849, blokady – 5 294, mandaty – 12 238.

Statystyka czynności sprawdzających i wyjaśniających:


2019 rok2020 rok (do 30 kwietnia)
Liczba spraw7 5936 465
Sprawy w toku3 8013 975
Liczba mandatów karnych2 4262 133
Wnioski o ukaranie do sądu59846
Pouczenia29884
Odstąpienie470135
w tym z powodu przedawnienia2310

(wyjaśnienie do tabeli: wykroczenia drogowe przedawniają się po roku, stąd wobec spraw z 2020 roku nie można było odstąpić od karania z powodu przedawnienia)

„Odsetek spraw przedawnionych nie jest duży”

Wiśniewski wskazuje, że mimo możliwości stwierdzenia wykroczenia na podstawie zdjęć (od 2018 roku), sposób prowadzenia czynności nie uległ zmianie. Strażnik miejski musi ustalić właściciela pojazdu, jego użytkownika, następnie sprawcę wykroczenia, okoliczności zdarzenia (niekiedy wymaga to przesłuchania w charakterze świadka osoby zgłaszającej), wyjaśnić wątpliwości np. w zakresie własności gruntu i jego charakteru.

Utworzenie Referatu Wykroczeń poprawiło (według Mariusza Wiśniewskiego) efektywność pracy oraz pozytywnie wpłynęło na liczbę spraw zakończonych mandatem lub grzywną. „Liczba zgłoszeń i liczba wystawionych wezwań, zsumowana za okres 01.01.2019 – 30.04.2020 wynosi około 45 000. (…) Przy tej liczbie, odsetek spraw przedawnionych z powodu niewykrycia sprawcy czy zakończonych pouczeniem, nie jest duża i nie może stanowić przesłanki do twierdzeń o bezczynności SMMP.”

Pełen tekst odpowiedzi znajdziesz tutaj.

Zobacz także
Przypominamy: od 1 czerwca obowiązują nowe zasady i podwyżki w strefie parkowania w Poznaniu. Sprawdź szczegóły!
Dzisiaj miarka, jutro kredki? – infantylna walka z zastawianiem torowisk


Dołącz do nas na FacebookuTwitterzeWykopie i Instagramie


Comments

Jedna odpowiedź do „Czy Straż Miejska ma problem z umorzeniami postępowań? „Odsetek spraw przedawnionych nie jest duży””

  1. Argumenty p. Wiśniewskiego sensowne, statystyki nienajgorsze, oby się pięły. Brakuje jeszcze może średniej kwoty mandatu karnego. Przydałyby się jeszcze zmiany w prawie ułatwiające karanie, np. zdjęcie przy odpowiednich warunkach wystarczałoby do wystawienia mandatu.

Dodaj komentarz