Od lat w Poznańskim Budżecie Obywatelskim dominują trzy grupy zadań: treningi, rowerowe remonty i odnowy szkół. W tym roku już blisko 70% zwycięskich projektów można przypisać do tych grup. Jakie pomysły zdobyły najwyższą liczbę głosów? Sprawdź!
Wyniki PBO 2021
W przypadku projektów ogólnomiejskich po raz siódmy (!) wygrywa „trener senioralny”. To jedyny projekt ogólnomiejski, jaki zostanie zrealizowany z tej edycji budżetu obywatelskiego. Mieszkańcy w ramach „zielonego budżetu” zagłosowali na sadzenie drzew – w śródmieściu oraz na przedmieściach.
W gronie zwycięskich projektów osiedlowych dominują trzy grupy: remonty infrastruktury rowerowej, zajęcia sportowe/treningi i modernizacje budynków oświaty. I tak doczekamy się m.in. kontynuacji remontu drogi rowerowej wzdłuż ul. Mieszka I, kontraruchów rowerowych na Dębcu czy kolejnego remontu staromiejskich ulic. Ponadto przed nami remont szkół, np. SP38, SSP1, LO38 czy SP5.
Spis wszystkich projektów (także tych, które nie zdobyły funduszy) znajdziesz tutaj: pbo21.um.poznan.pl/i/pbo21/voting. Wyniki z poprzednich edycji: PBO 2020, PBO 2019.
Projekty ogólnomiejskie
- Trener osiedlowy, trener senioralny, trener przedszkolaka. 1 975 000 PLN
Zielony budżet
- Zielone fyrtle. Niech połączą nas drzewa 2 000 000 PLN
- Zielony Poznań 1 905 000 PLN
Projekty rejonowe
1 – Nowe Winogrady Północ, Nowe Winogrady Południe, Nowe Winogrady Wschód, Stare Winogrady
- Bezpieczne eko szkoły SP38, SSP2 600 000 PLN
- Nasz sportowy fyrtel-darmowe zajęcia dla wszystkich 532 000 PLN
- Nowoczesne szkoły i przedszkola na Winogradach 600 000 PLN
2 – Kiekrz, Krzyżowniki-Smochowice, Podolany, Strzeszyn
- Festiwale, Kino Plenerowe, Kulturalne Lato Kiekrz/Smochowice/Strzeszyn/Podolany 600 000 PLN
- Profesjonalne wybiegi, place zabaw dla psów 555 000 PLN
3 – Jana III Sobieskiego i Marysieńki, Piątkowo
- Aktywne Piątkowo – sport to zdrowie! 149 300 PLN
- Rowerem po Mieszka I – bezpiecznie tunele PST 600 000 PLN
4 – Głuszyna, Krzesiny-Pokrzywno-Garaszewo, Starołęka- Minikowo-Marlewo, Szczepankowo-Spławie-Krzesinki
- Nasz sportowy fyrtel-darmowe zajęcia dla mieszkańców 549 000 PLN
- Atrakcyjne strefy odpoczynku, sportu i rekreacji 530 000 PLN
- Doposażenie strażaków OSP-Krzesiny 280 000 PLN
5 – Grunwald Północ, Grunwald Południe, Stary Grunwald
- Szkoła przyjazna i nowoczesna 600 000 PLN
- Bezpieczny student, bezpieczny poznaniak 286 500 PLN
- Grunwald – mój sportowy azyl 539 000 PLN
6 – Ogrody, Sołacz, Winiary, Wola
- Skrzydła dla 38. Dwujęzycznego Liceum Ogólnokształcącego 595 000 PLN
- Nasz sportowy fyrtel-bezpłatne zajęcia dla mieszkańców 566 000 PLN
7- Morasko-Radojewo, Naramowice, Umultowo
- Aktywne Naramowice – sport to zdrowie! 99 980 PLN
- Rowerem/pieszo przez Żurawiniec: łącznik Łużycka/Umultowska 600 000 PLN
- Wesołe podwórko na Radojewie 340 000 PLN
8 – Chartowo, Rataje, Żegrze
- EkoCzwórka dla Rataj 600 000 PLN
- Rataje – mój sportowy azyl 501 000 PLN
- Nasz sportowy fyrtel-darmowe zajęcia dla mieszkańców 577 000 PLN
9 – Stare Miasto
- Bruk przyjazny pieszym, rowerzystom 600 000 PLN
10 – Świerczewo, Wilda, Zielony Dębiec
- Wartostrada-Wilda, rowerowy Dębiec i Świerczewo 600 000 PLN
- Wildecka Piątka na szóstkę 600 000 PLN
11 – Fabianowo-Kotowo, Górczyn, Junikowo, Kwiatowe, Ławica
- Nasz sportowy fyrtel-darmowe zajęcia dla mieszkańców 549 000 PLN
- Bezpieczny strażak, bezpieczny rejon 34 200 PLN
- Sportowy relaks 600 000 PLN
12 – Antoninek-Zieliniec-Kobylepole, Główna, Ostrów Tumski- Śródka-Zawady-Komandoria, Warszawskie-Pomet-Maltańskie
- My też chcemy być fit! 229 390 PLN
- Rowerostrada do ZOO/ścieżki w koronach drzew 600 000 PLN
13 – Jeżyce, św.Łazarz
- Cała szkoła jak z Finlandii 600 000 PLN
- Cała wuchta zieleni dla Jeżyc! 600 000 PLN
Kiedy rozpocznie się realizacja projektów? W najbliższym czasie jednostki Miasta Poznania przystąpią do przygotowań do wcielenia zwycięskich inicjatyw. Realizacja projektów rozpocznie się w 2021 roku.
Poznański Budżet (pseudo)Obywatelski
Tegoroczną edycję Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego można podsumować krótko: więcej tego samego. Od kilku lat 2/3 zwycięskich projektów można przypisać do poniższych trzech kategorii:
- treningi i zajęcia związane z aktywnością fizyczną,
- projekty rowerowe,
- remonty i inwestycje w oświacie: budynki, boiska.
Co więcej, projekty z tych trzech grup powoli coraz bardziej dominują w budżecie obywatelskim. W PBO 2019 stanowiły 63% zwycięskich propozycji, natomiast w tegorocznym PBO 2021 – 68%. Przez te trzy lata doszło też do istotnej zmiany. O ile projekty oświatowe stale stanowią 20-30% całości, to znacząco przybyło projektów sportowych, a ubyło rowerowych. W PBO 2019 pomysły rowerowe stanowiły 30% całości, w PBO 2021 – 15%. Natomiast udział projektów sportowych wzrósł trzyipółkrotnie.
Zobacz także
Za kulisami mediów: jak kreować wojnę kierowców i rowerzystów
„Trener senioralny” to nie jedyna powtórka
Pokazuje to pewną dysfunkcję budżetu obywatelskiego w Poznaniu. W teorii PBO ma służyć temu, aby „poznawać potrzeby i pomysły mieszkańców miasta Poznania przez samorząd lokalny i jego reprezentantów”. Sęk w tym, że nic z tego poznawania nie wynika. „Trener osiedlowy” wygrywa w budżecie ogólnomiejskim po raz siódmy. Wypadałoby postawić sobie pytanie: skoro ta inicjatywa cieszy się tak wysokim poparciem mieszkańców, może powinna być realizowana ze zwykłego miejskiego budżetu? To pozwoliłoby zdjąć to zadanie z PBO, aby mieszkańcy mogli zaprezentować inne potrzeby.
Stowarzyszenie Rowerowy Poznań od lat osiąga sukcesy w budżecie obywatelskim. Przemyślane projekty, promocja, rozsądne cele – to sprawia, że co roku kilka rowerowych inicjatyw wygrywa w głosowaniu. Są to jednak proste inwestycje – głównie odnowy istniejących ciągów rowerowych i wyznaczanie kontraruchu na ulicach osiedlowych. To nie są zadania skomplikowane czy bardzo drogie. Dlaczego Zarząd Dróg Miejskich nie znajdzie tych 2-3 milionów złotych na te remonty? W ten sposób po kilku latach udałoby się odnowić istotną część dróg rowerowych, a w PBO byłaby szansa na zaprezentowanie innej potrzeby.
Jest pewien specjalny projekt rowerowy, któremu należy się uwaga. Na Starym Mieście od czterech lat wygrywa tylko jeden projekt – wymiana bruku na ulicach wokół Starego Rynku (link do tegorocznej odsłony). Jest mała szansa, aby w jednym roku udało się wysunąć dwa zadania (konsekwencja liczby mieszkańców i frekwencji w PBO). To oznacza, że na tym dużym osiedlu każdego roku na jednej – dwóch ulicach zdejmujemy bruk i układamy nowy. Czy samorząd poznał już potrzebę mieszkańców? Czy przejęcie przez miasto realizacji tego jakże drogiego zadania (kilkaset tysięcy złotych rocznie) jest trudne? Nie. W ten sposób udałoby się na Starym Mieście zrobić coś więcej. Pomińmy fakt, że w rzekomo rewitalizowanym centrum miasta i na obszarze turystycznego Starego Miasta wyszarpywanie pieniędzy na estetyzację ulic (pod płaszczykiem rowerowego projektu) jest raczej przykre.
Czas na zmiany w PBO
Musi powstać mechanizm przenoszenia inwestycji z PBO do zwykłego budżetu miasta. Potrzeby mieszkańców są szersze, niż trener osiedlowy, remont drogi rowerowej czy remont dwóch sal w szkole. Dowodzą to tysiące głosów, które są oddawane na inne inicjatywy – które nie mają szans w starciu z machiną promocyjną:
- trenera osiedlowego: AWF (projekt ogólnomiejski),
- projektów rowerowych: stowarzyszenie Rowerowy Poznań,
- remontów budynków oświaty: placówki oświaty.
I ciężko tu mieć pretensje do twórców projektów. Czy to źle, że są skuteczni? Czy to źle, że dyrektorka szkoły składa projekt do PBO, który oczywiście wygra, bo która organizacja posiada takie możliwości agitacji, jak szkoła? Że we wspomnianym trenerze osiedlowym 85 000 zł wydaje się na promocję, co zapewnia stałą kampanię promocyjną tego przedsięwzięcia i zwiększa szansę na kontynuację w kolejnym roku? Nie – kto Ci zabrania, drogi czytelniku, wyłożyć taką kwotę na reklamę? ?
Twórcy projektów wykorzystują możliwości, jakie daje budżet obywatelski i jego liberalne zasady.
Warto zaznaczyć, że Fundacja AWF odpowiada za ogólnomiejski projekt treningowy. 6 zbliżonych projektów rejonowych zostało złożonych przez pracowników AWF-u: Szymona Rakowskiego, Tomasza Wudarskiego i Tomasza Bera. Nie wiemy, kto będzie odpowiadał za realizację projektów rejonowych. Wiemy natomiast, że konceptualnie te pomysły są zbliżone do ogólnomiejskiego pomysłu AWF-u, włącznie z budżetem na promocję.
Mnie się podobają projekty, które już raz widziałem
Kilka lat temu pojawiła się inicjatywa wpisania „trenera senioralnego” do budżetu miasta. Poprawka do budżetu złożona w 2017 roku przez Beatę Urbańską, radną Lewicy, nie zyskała akceptacji – podobno z powodu braku pieniędzy. To być może sedno problemu z powtórkami w budżecie obywatelskim. Sytuacja, w której grupy mieszkańców rok w rok wybierają te same projekty jest całkiem wygodna dla Urzędu Miasta Poznania. Miasto nie musi przejmować się znajdowaniem funduszy na włączenie pomysłów z PBO do budżetu. Mieszkańcy zagłosują na inicjatywę, więc przez kolejny rok będziemy trenować/jeździć po wyremontowanych drogach rowerowych/uczyć się w dwóch odnowionych salach lekcyjnych. PBO staje się nie budżetem obywatelskim, który pozwala suwerenowi na zgłaszanie swoich potrzeb, a raczej funduszem na realizację trzech zadań – i, jak się uda, czegoś dodatkowego.
Poznański Budżet Obywatelski spodobałby się inżynierowi Mamoniowi z filmu „Rejs”. W końcu powiedział:
Mnie się podobają projekty, które już raz widziałem. Po prostu. No… To… Poprzez… No reminiscencję. No jakże może podobać mi się projekt, który pierwszy raz widzę.
cytat delikatnie zmodyfikowany
Czytaj też
Gomułka i Gierek wiecznie żywi… w projektowaniu dwupasmówek w Poznaniu
Dołącz do nas na Facebooku, Twitterze, Wykopie i Instagramie
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.