Sklep internetowy - jedno z miejsc handlu towarem. Telefony, laptopy, tablety

Poznańska Bestcena ma problemy z zamówieniami i kontrolę skarbową

by

in

Bestcena.pl, jeden z większych internetowych sklepów z elektroniką nie wysyła zamówień. W dodatku w firmie trwa kontrola skarbowa. Siedziba administratora sklepu mieści się w Poznaniu.

Najlepsza cena, ale jakim kosztem?

Bestcena.pl to internetowy sklep zajmujący się głównie handlem elektroniką. Na jego stronie internetowej klienci mogli kupić telefony komórkowe, akcesoria, tablety, komputery czy sprzęt RTV i AGD. Bestcena posiada dosyć skomplikowaną strukturę wewnętrzną. W Poznaniu przy ulicy Wierzbięcice 9 mieści się administrator sklepu internetowego. Natomiast faktyczny sprzedawca towaru się zmieniał – w 2018 roku była to spółka Haton LTD, dziś – Bestcena LTD, obie zarejestrowane w Wielkiej Brytanii. W regulaminie znajdziemy jeszcze spółkę ze Słowacji (BESTCENA LTD o.z.p.).

Jedną ze strategii sklepu była agresywna polityka cenowa. Sprzęt można było kupić w cenie wyraźnie niższej, niż w innych sklepach internetowych. Z informacji Czasu na Poznań wynika, że w serwisie Allegro to Bestcena generowała największy przychód ze sprzedaży telefonów. Jednocześnie klienci zwracali uwagę na nieotrzymywanie faktur VAT. Temat w 2018 roku szerzej opisał portal bezprawnik.pl:

Kupując od tego konkretnego sprzedawcy towar „na firmę” albo faktury nie otrzymamy w ogóle (takie historie też są wytykane w komentarza na Allegro), albo otrzymamy od zagranicznego podmiotu. W konsekwencji polski budżet może nie otrzymać nawet kilkunastu milionów złotych podatku VAT z tytułu sprzedaży.
https://bezprawnik.pl/bestcena-pl-faktury/

Warto w tym miejscu przypomnieć, że legalny zakup telefonu wiąże się z zapłaceniem podatku VAT w wysokości 23%.

Problemy Bestceny

W grudniu 2019 roku sklep internetowy informował klientów w możliwych opóźnieniach w wysyłce sprzętu. Część osób pozostawiających swoje komentarze w porównywarkach cen informowała o problemach z otrzymaniem towaru. Pewnym zwiastunem problemów było obniżenie średniej ocen w jednym z serwisów – z 4,8-4,9/5 na 4,5/5 w grudniu 2019.

Czas realizacji zamówień może ulec wydłużeniu do kilku dni roboczych. O wysyłce będziemy informować droga mailową. Za utrudnienia przepraszamy.
https://pl-pl.facebook.com/bestcena.sklep/photos/a.1560500590837965/2482792141942134/

W ostatnich dniach stycznia 2020 klienci donosili o kolejnych problemach z otrzymaniem zamówionego sprzętu. Część osób wskazywała na brak kontaktu z Bestceną oraz na długi czas oczekiwania na towar. Sklep internetowy zaczął rozsyłać klientom informacje o kontroli skarbowej. Komunikat nie precyzuje, w jakiej z firm ta kontrola się odbywa.

Jednocześnie wstrzymano sprzedaż na stronie internetowej. Towaru – choć w teorii dostępnego – nie można zamówić. Dodatkowo usunięto wszystkie aukcje w serwisie Allegro. Jak informuje bezprawnik.pl, w styczniu zmieniono ceny sprzętu wystawionego w sklepie internetowym. Z tego co prezentuje portal, ceny podniesiono o około 23%.

Można założyć, że podwyżka wynosi mniej więcej 23%. A tyle wynosi stawka VAT na produkty sprzedawane w Bestcenie. Przykładowo iPhone 8+ z pamięcią 128GB 9 stycznia kosztował 2715 zł. Teraz kosztuje 3453 zł. Tak jakby ktoś postanowił doliczyć VAT do wartości produktu.
https://bezprawnik.pl/bestcena-problemy-z-zamowieniami/

Poznański sklep internetowy do tej pory nie odniósł się oficjalnie do kontroli skarbowej, jak i zarzucanej przez niektórych klientów sprzedaży towaru bez podatku VAT.

Aktualizacja

Portal spidersweb.pl przeanalizował regulamin sklepu internetowego oraz warunki dla konsumentów. Zgodnie z jego zapisami zagraniczne spółki oferujące towar w poznańskim sklepie internetowym Bestcena nie sprzedawały towaru, a go wynajmowały.

1.2 Stosunek prawny powstały na podstawie niniejszych Ogólnych Warunków i związany z czynnościami prawnymi stanowi stosunek najmu, na podstawie którego Najemca wynajmuje od Wynajmującego towary dokładnie określone w danym zamówieniu (zwanym dalej wyłącznie „Umową”), przy czym bardziej szczegółowe warunki Umowy określają niniejsze Ogólne Warunki i inne powiązane czynności prawne mające na celu zawarcie Umowy, dokonywane przez Umawiające się Strony przed zawarciem Umowy i/lub podczas zawierania Umowy. Towary oferowane do wynajęcia można wybrać, przeglądając katalog oferowanych towarów na naszej stronie internetowej https://bestcena.pl.
https://www.spidersweb.pl/2020/01/bestcena-genius-wynajem-telefonow.html

Czytaj też
30 procent Galerii Malta tonie w pustostanach
Połowa Kupca Poznańskiego to pustostany – analiza handlu


Dołącz do nas na FacebookuTwitterzeWykopie i Instagramie