Podczas siódmych Dni Twierdzy Poznań na zwiedzających czekała masa atrakcji. Czas na Poznań wybrał się do trzech nowości – jednego fortu i trzech niedawno pokazanych schronów.
Czytaj też:
Herb, flaga czy pieczęć to symbole Poznania oraz Urzędu Miasta Poznania. Nie dość, że nie mają jasnego statusu, to są źle odwzorowane i marginalizowane w przestrzeni Poznania.
Fort VIIa
Wycieczkę zaczynamy od jednej z nowości podczas Dni Twierdzy Poznań. Do tej pory tylko dwukrotnie udostępniono Fort VIIa na poznańskim Marcelinie dla zwiedzających. Z tego względu nie można było przepuścić okazji podczas tegorocznych Dni Twierdzy Poznań.
Fort VIIa powstał pod koniec XIX wieku w drugim etapie rozbudowy twierdzy fortowej (otaczającej miasto). Od tego czasu przebudowano go kilkukrotnie (zwężono wejścia, a w 1939 roku dobudowano stanowiska obserwacyjne z kopułami). Po II wojnie światowej fort użytkowały wojska lotnicze.
Zwiedzającym udostępniono niewielki wycinek fortu – wiele obiektów jest zamkniętych (pełnią funkcję magazynów) lub niezdatnych do bezpiecznego pokazania. Jedna z grup zwiedzających liczyła grubo ponad 50 osób. Fort dzisiaj należy do podmiotu prywatnego (dewelopera), który podobno ma plany względem obiektu.
Na zwiedzających czekały ponadto pokazy mundurów, różnych pamiątek wojennych, pojazdów wojskowych i coś do zjedzenia/wypicia. Fortem VIIa opiekuje się Towarzystwo Miłośników Miasta Lubonia, które zorganizowało wycieczkę podczas Dni Twierdzy Poznań.
Schrony przy ulicy Kościelnej
Na Jeżycach udało się zobaczyć aż dwa schrony – wszystko dzięki Poznańskiej Grupie Eksploracyjnej. Jako pierwszy zobaczyliśmy obiekt w pobliżu skrzyżowania Kościelnej z Jeżycką. Wewnątrz podobno stacjonują nietoperze, sam schron (czy też raczej szczelina przeciwlotnicza) jest w niezłym stanie – wysprzątany, choć z czynnym tylko jednym zejściem. To nie był obiekt dla wysokich ludzi 😉 , ponadto zejście wymagało pewnej sprawności fizycznej.
Głównym punktem programu była jednak szczelina przeciwlotnicza przy skrzyżowaniu Kościelnej z Wąską. Schron wysprzątano, wywieziono tony śmieci, zamontowano oświetlenie i udrożniono wentylację. Ściany odmalowano na biało, a wewnątrz zorganizowano wystawę pamiątek związanych z II wojną światową. To właśnie wtedy powstały schrony na Kościelnej.
Organizatorzy zapewnili ponadto m.in. wystawy mundurów, kuchnię polową i sklep z pamiątkami. Wszystkie wycieczki odbywały się z przewodnikiem.
Schron Wilson w Parku Wilsona
To kolejna premiera w tegorocznych Dniach Twierdzy Poznań. Po raz pierwszy mogliśmy zwiedzić schron Wilson – jeden z trzech schronów wybudowanych w Parku Wilsona podczas II wojny światowej. Wycieczkę z przewodnikiem PTTK zorganizowało Jeżyckie Centrum Kultury.
Schrony na Łazarzu powstały głównie dla ludności niemieckiej zamieszkującej okolice ulicy Matejki. Betonowe konstrukcje szalunkowe wznosili Polacy. W schronie Wilson mogło się zmieścić ok. 150 osób. Obiekt posiada wentylację i wyjście awaryjne.
W pobliżu znajduje się drugi schron podziemny (otwierany przez Palmiarnię Poznańską) oraz trzeci – schron Arthura Greisera w piwnicach dzisiejszej siedziby Radia Poznań.
Ponadto zajrzyj do fotorelacji z innych niedostępnych na co dzień atrakcji:
Elektrociepłownia Garbary sprzedana! Na Ostrowie Tumskim ma powstać ok. 1500 mieszkań. Zanim pierwsi budowlańcy pojawią się w tym miejscu, zajrzyjmy do wnętrza elektrociepłowni.
Niedługo rozpocznie się budowa Muzeum Enigmy w budynku przy ulicy Święty Marcin 78. Jak dzisiaj prezentuje się dawna siedziba Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej i Wydziału Historii UAM?
Dołącz do nas na Facebooku, Twitterze, Wykopie i Instagramie
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.