"Zielone Ogródki", w tle Jezioro Maltańskie

Kolejny model 3D Poznania w Internecie!

by

in ,

Niedawno Zarząd Geodezji i Katastru Miejskiego GEOPOZ uruchomił przeglądarkę modelu Poznania. Jednak to nie jedyny model 3D w Internecie.

Chcesz dowiedzieć się więcej o modelu GEOPOZ-u? Zajrzyj do artykułu Poznań udostępnił model 3D całego miasta – zobacz już teraz!

Most Teatralny i linie kolejowe
Most Teatralny i linie kolejowe

Model Poznania… prosto z Francji

Kolejną przeglądarkę udostępnia w Internecie francuska firma F4map. Działa w sektorze usług wykorzystywania grafiki trójwymiarowej w biznesie i administracji. F4map Demo to testowa wersja modelu 3D całego świata!

Cytadela
Cytadela

W odróżnieniu od poznańskiego Geopozu, Francuzi wykorzystali w swojej przeglądarce dane pochodzące z projektu OpenStreetMap. To darmowa, swobodnie dostępna mapa świata tworzona przez użytkowników. Także poznaniacy mają swój udział w zbieraniu danych. Edytorem w ramach projektu OpenStreetMap jest m.in. Tomasz Wierzbicki, radny miasta Poznania. Dane z tej mapy są w pełni darmowe dla wszystkich.

Model 3D Poznania – szczegóły

F4map Demo wykorzystuje informacje z OpenStreetMap (przebieg ulic, wysokość budynków, drzewa a nawet żywopłoty i słupy latarni) do tworzenia trójwymiarowej wizualizacji. Można zasymulować m.in. oświetlenie w różnych porach dnia, cienie czy falowanie wody. Place budowy symbolizowane są przez dźwigi, a w miejscu istniejących w rzeczywistości fontann – w modelu „tryska” woda.

Plac budowy na Chwaliszewie z dźwigiem i fontanną w parku
Plac budowy na Chwaliszewie z dźwigiem i fontanną w parku

Model F4map Demo znajdziecie pod adresem http://demo.f4map.com/