Czym jest koronawirus i COVID-19? Jakie ma objawy? Co zrobić, aby się ochronić? Znajdziesz tutaj niezbędne i zweryfikowane, oficjalne informacje.
Jest to wpis z cyklu Niezbędnik poznaniaka. Poprzedni tekst poświęcono działaniu systemu PEKA w codziennych zastosowaniach, Poznańskiemu Rowerowi Miejskiemu oraz drogom i Zarządowi Dróg Miejskich: zgłaszaniu dziur i propozycjom ulepszeń.
Spis treści
Co to jest koronawirus?
Objawy
Jak się chronić?
Profilaktyka
Gdzie się zgłosić z podejrzeniem?
Pamiętajmy o empatii
Przydatne strony internetowe
Co to jest koronawirus?
Koronawirusy to rodzaj wirusów należących do podrodziny Coronavirinae. Pojawiają się u ptaków i ssaków, w tym u ludzi. Z reguły przeniesienie wirusa następuje drogą kropelkową – czyli w wyniku kichania i kaszlenia. U ludzi mogą powodować infekcje układu oddechowego, których przebieg w większości jest łagodny. Obecnie nie posiadamy szczepionki zapobiegającej rozprzestrzenianiu się koronawirusów lub leczącej wywoływane przez nie choroby. Choroby wywołane koronawirusami leczymy głównie objawowo.
Koronawirusem, o którym teraz głośno, jest wirus SARS-CoV-2. To siódmy koronawirus, o którym wiemy, że pojawia się u ludzi. SARS-CoV-2 odkryto pod koniec 2019 roku w mieście Wuhan w Chinach. To tam pojawiło się pierwsze duże miejsce rozprzestrzeniania się wirusa oraz choroby z nim związanej.
Choroby, czyli COVID-19. To ostra choroba zakaźna układu oddechowego. Choć w objawach może przypominać zwykłą grypę, ludzie przechodzą ją z reguły ciężej. Czas od infekcji do wystąpienia pierwszych objawów chorobowych (czyli okres inkubacji) wynosi od 1 do 14 dni. Według najnowszych dostępnych ustaleń, średnio to ok. 5 dni.
Koronawirus: objawy
Do typowych objawów choroby zaliczają się gorączka, suchy kaszel, zmęczenie i płytki oddech. Do mniej częstych objawów należą ból gardła, katar oraz kichanie. Zdecydowana większość przypadków chorobowych ma łagodny przebieg. Tylko mała część rozwija się intensywnej, do postaci zapalenia płuc lub niewydolności wielonarządowej.
Podział typowych objawów ze względu na częstość występowania (źródło):
Objaw COVID-19 | Częstość występowania |
Gorączka | 87,9% |
Suchy kaszel | 67,7% |
Zmęczenie | 38,1% |
Odkrztuszanie plwociny | 33,4% |
COVID-19: śmiertelność
Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok. 15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2–3% osób chorych. Ryzyko ostrego przebiegu COVID-19 rośnie wraz z wiekiem. Na podstawie chińskich danych możemy ocenić, że o ile w grupie do 40-50 roku życia śmiertelność wynosi poniżej 1%, to powyżej 80 roku życia zbliża się do 20%.
Opinia: powyższe dane są prawdziwe, ale prawdopodobnie sam wirus jest mniej śmiertelny. Dlaczego? Chorych może być wielokrotnie więcej, niż oficjalnie udało się ustalić. I ci chorzy potraktują COVID-19 jak przeziębienie czy grypę, będą mieć bardzo łagodne objawy. Dlatego realna śmiertelność tego wirusa jest prawdopodobnie mniejsza.
Przypomnijmy – zakażenie rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Nie istnieje teraz szczepionka na COVID-19.
Koronawirus: jak się chronić?
Uwaga! Do zaleceń higienicznych, w tym starannego mycia rąk, warto się stosować niezależnie od epidemii COVID-19. To zalecenia uniwersalne. Choć nie dla każdego: w Polsce 32% osób nie myje rąk wodą z mydłem po wyjściu z toalety.
Podstawowym środkiem jest zachowanie odpowiedniej higieny. Należy często myć ręce wodą z mydłem, gdyż dłonie narażone są na kontakt z koronawirusem i przenoszenie jego cząsteczek. Jak to robić? Wystarczy stosować się do instrukcji Głównego Inspektoratu Sanitarnego:
- najpierw zwilż dłonie,
- następnie rozprowadź mydło po całych dłoniach, nie zapominając o palcach czy nadgarstku,
- na końcu starannie spłucz je wodą i wysusz.
Kolejnym zaleceniem jest unikanie dotykania oczu, nosa i ust. Tą drogą także może dojść do przedostania się COVID-19. Warto nauczyć się kontrolować odruch dotykania się po twarzy, szczególnie brudnymi rękami.
Pamiętajmy, aby zawsze zakrywać usta i nos podczas kaszlenia i kichania. W ten sposób unikamy zarażania osób trzecich (nie tylko koronawirusem, ale także np. grypą ? ). Możemy w tym celu użyć chusteczki (po kaszleniu lub kichaniu wyrzucamy ją) lub zgiętego łokcia.
Powierzchnie dotykowe w tym biurka, lady i stoły, klamki, włączniki światła, poręcze powinniśmy regularnie przecierać z użyciem wody i detergentu lub środka dezynfekcyjnego. Wszystkie miejsca, z których często korzystają domownicy powinny być starannie dezynfekowane. Te zasady odnoszą się także do miejsc pracy, szczególnie związanych z częstym kontaktem z innymi osobami.
Czyść swój telefon i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków. Na powierzchni telefonów komórkowych bardzo łatwo gromadzą się chorobotwórcze drobnoustroje. Regularnie dezynfekuj swój telefon komórkowy (np. wilgotnymi chusteczkami nasączonymi środkiem dezynfekującym). Nie kładź telefonu na stole i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków.
Postarajmy się poza tym zachować bezpieczną odległość (1,5 m) od osoby, która kaszle, kicha lub ma gorączkę.
Sporządzono na podstawie informacji Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia
Koronawirus a grypa: profilaktyka nie jest zbyteczna
Być może pomyślałeś/pomyślałaś sobie: to przesada. Jednak część z tych zaleceń warto stosować zawsze. Mycie rąk czy zakrywanie ust i nosa podczas kichania to powinna być rzecz oczywista. Poza tym dzięki środkom zapobiegawczym ograniczamy rozwój epidemii.
To nie jest zwykła grypa. COVID-19 może być groźniejszy od grypy i łatwiejszy w zarażaniu.
Światowa reakcja na koronawirusa nie jest zwyczajną paniką bez podstaw w wiedzy naukowej.
Koronawirus: co z maseczkami?
Zakrywajmy nos i usta podczas przebywania w przestrzeni publicznej. Najlepiej sprawdzą się maski ochronne o wysokiej klasie bezpieczeństwa (FFP2, FFP3). Jeżeli takiej nie mamy, wystarczy zwykła maska materiałowa, jednorazowa, chusta czy szal.
W ten sposób przede wszystkim ochraniasz innych. „Moja maska chroni Ciebie, a Twoja mnie”. Ponadto ograniczasz możliwość przypadkowego dotykania nosa i twarzy oraz możliwość przedostania się śliny (np. jeżeli ktoś kichnie).
Jeżeli już mamy maskę, pamiętajmy, aby stosować się do zaleceń producenta co do czasu używania.
Profilaktyka COVID-19
Przede wszystkim niewskazane jest podróżowanie do miejsc opanowanych przez chorobę. Jeżeli nie musimy, nie wybierajmy się w najbliższym czasie do Chin, Hongkongu oraz Korei Południowej, Włoch, Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu.
W miarę możliwości unikajmy dużych zgromadzeń i skupisk ludzi. 10 marca Premier RP Mateusz Morawiecki poinformował o odwołaniu wszystkich imprez masowych zarejestrowanych w Polsce. Imprezy, mecze, targi organizowane w najbliższym czasie zostaną odwołane. Ponadto Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak wydał rekomendację zamknięcia szkół, przedszkoli i żłobków.
Miasto zamknie także m.in. miejskie instytucje kultury, baseny, lodowiska czy zoo. Zamknięte zostaną również wszystkie filie Biblioteki Raczyńskich i jej obiekty muzealne. Ten sam los czeka także Centrum Kultury Zamek. Wszystkie ustalone na marzec konsultacje związane z uchwalaniem miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego również się nie odbędą.
Dbajmy o siebie i o swoje zdrowie. Choć to brzmi banalnie, unikajmy możliwości zachorowania na różnego rodzaju dolegliwości. Odżywiajmy się zdrowo, pamiętajmy o nawodnieniu organizmu. Nie rezygnujmy z podstawowej aktywności fizycznej. Jeżeli mamy chorobę przewlekłą, upewnijmy się, że np. posiadamy odpowiednie lekarstwa.
Koronawirus: gdzie się zgłosić z podejrzeniem?
Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni wróciłeś z kraju, w którym występuje koronawirus i masz takie objawy, jak: gorączka, kaszel, duszności, lub miałeś kontakt z osobą, u której potwierdzono zakażenie:
- bezzwłocznie powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną (pełna lista tutaj). Poznań:
PSSE, ul. Gronowa 22, 61-655 Poznań, tel: 61 646 78 57, fax: 61 646 78 42,
WSSE, ul. Noskowskiego 23, 61-705 Poznań, tel: 61 854 48 02, fax: 61 852 50 03,
lub - zgłoś się do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego (pełna lista tutaj), Poznań:
Poznań-Jeżyce – Szpital Kliniczny Im. Karola Jonschera Uniwersytetu Medycznego Im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Oddział V Chorób Zakaźnych i Neurologii, Pediatryczny, Szpitalna 27/33,
Poznań-Nowe Miasto – Wielospecjalistyczny Szpital Miejski Im. Józefa Strusia z Zakładem Opiekuńczo-Leczniczym. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej , Oddział Zakaźny, Szwajcarska 3,
Poznań-Stare Miasto – Specjalistyczny Zespół Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu, Oddział Obserwacyjno-Zakaźny, Nowowiejskiego 56/58 - zadzwoń na specjalną całodobową infolinię Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącą postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem: 800 190 590
ABSOLUTNIE nie należy kierować się do lekarza rodzinnego czy na szpitalny oddział ratunkowy. W ten sposób zwiększamy ryzyko rozprzestrzenienia się choroby. Do momentu przyjęcia na oddział zakaźny, zachowuj wszelkie zasady higieniczne opisane w tym tekście i unikaj dużych skupisk ludzi. Monitoruj stan swojego zdrowia, m.in. mierz temperaturę ciała.
Koronawirus: pamiętajmy o empatii
Epidemia COVID-19 wymusza na nas ograniczenie niektórych interakcji z innymi osobami. Jednak nie wymusza pełnej izolacji i alienacji. Pamiętajmy o osobach starszych (naszych rodzicach, dziadkach) i samotnych. Postarajmy się pomóc w codziennych czynnościach, takich jak zakupy, zaopatrzenie w leki, załatwianie spraw urzędowych i pocztowych.
Zadbajmy, aby uświadomić rodziców czy dziadków odnośnie do koronawirusa i podstawowych zasad profilaktyki. Nie podsycajmy przy tym emocji, opierajmy się na sprawdzonych źródłach.
Apel Prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka do seniorów i seniorek Poznania
Koronawirus, COVID-19: przydatne strony internetowe
Główny Inspektorat Sanitarny: gis.gov.pl
Ministerstwo Zdrowia: gov.pl/web/zdrowie
Oficjalna strona Urzędu Miasta Poznania: poznan.pl
Miejska strona informacyjna: poznan.pl/koronawirus
Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Poznania: facebook.com/czkpoznan
Światowa mapa zachorowań: gisanddata.maps.arcgis.com
Informacje z Centrum Kontroli Chorób Zakaźnych w Atlancie (ang): cdc.gov/coronavirus/2019-ncov
Czas na Poznań zaleca, aby ze względu na ogrom plotek i informacji niesprawdzonych, z rezerwą podchodzić do sensacyjnych wiadomości. Wieści o „blokadzie Czapur i Starołęki” czy istnieniu leku na koronawirusa okazywały się nieprawdziwe. Bądźmy wyczuleni na fakenewsy, weryfikujmy wiadomości.
Film o koronawirusie SARS-CoV-2 (niech was nie zrazi tytuł):
Dołącz do nas na Facebooku, Twitterze, Wykopie i Instagramie
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.