Urząd Miasta Poznania rozpisał przetarg na zaprojektowanie i wykonanie Muzeum Enigmy. Placówka muzealna ma powstać do końca 2020 roku.
To kolejny element rewitalizacji ulicy Święty Marcin. Zobacz, jak się zmieniła ta ulica po zakończonych w marcu 2019 roku pracach budowlanych!
Dlaczego możemy być dumni z łamaczy szyfru Enigmy?
Muzeum Enigmy, a właściwie Centrum Szyfrów Enigma, powstanie w dawnym budynku Komitetu Wojewódzkiego PZPR, a później Collegium Historicum (obecnie Collegium Martineum) przy ul. Święty Marcin 78 (róg Kościuszki). Ma zaprezentować i upamiętnić dorobek Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego. W dawnym oddziale biura szyfrów Sztabu Generalnego Wojska Polskiego (które znajdowało się na miejscu dzisiejszego Collegium Martineum) złamali oni kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma.
Tutaj powstanie Muzeum Enigmy. Wyświetl większą mapę
To odkrycie pozwoliło na odszyfrowywanie depesz III Rzeszy podczas II wojny światowej. Rejewski, Różycki i Zygalski (absolwenci Uniwersytetu Poznańskiego) nie tylko opracowali system dekryptażu niemieckich depesz, ale także zbudowali swoje własne urządzenia rozszyfrowujące. Urządzenia przekazano Wielkiej Brytanii i Francji przed wybuchem II wojny światowej.
Czytaj też: Symbole Poznania wstydliwie schowane i błędnie określone. Czas przywrócić godność herbowi i fladze Poznania!
Kulisy prac nad Muzeum Enigmy
Inicjatywa powstania muzeum upamiętniającego dorobek poznańskich naukowców była obecna w poznańskich środowiskach historycznych. Promotorem inicjatywy był Szymon Mazur, dziennikarz Radia Merkury (dzisiaj Radio Poznań). W 2015 roku Biuro Koordynacji Procesów i Rewitalizacji Miasta przystąpiło do prac przygotowawczych. Urząd Miasta Poznania ściśle współpracuje w tej kwestii z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, właścicielem budynku przy ul. Święty Marcin 78.
Pierwotny harmonogram okazał się zbyt optymistyczny – inwestycja zyskała opóźnienie zanim tak naprawdę się rozpoczęła. Na początku założono, że Muzeum Enigmy powstanie do końca I kwartału 2019 roku. Później przełożono termin zakończenia prac nad muzeum na koniec 2019 roku. Także tego terminu nie dotrzymano. Wydział Zamówień i Obsługi Urzędu Miasta Poznania ogłosił zamówienie na zaprojektowanie i wykonanie Centrum Szyfrów Enigma dopiero 12 czerwca 2019 roku.
Jakie będzie Centrum Szyfrów Enigma?
W ramach Muzeum Enigmy planowane jest stworzenie ekspozycji stałej poświęconej historii kryptologii, enigmy oraz jej wpływu na współczesne rozwiązania cyfrowe. Ekspozycję podzieli się na sale tematyczne zawierające zarówno materiały multimedialne, jak również stanowiska interaktywne. W muzeum planuje się ponadto prezentację modelu Enigmy. To pozwoli zwiedzającym na poznanie podstaw jej funkcjonowania i sposobu szyfrowania wiadomości tekstowych.
Oprócz części zawierających informacje typowo historyczne, planowane jest stworzenie ekspozycji edukacyjnej, w szczególności dla dzieci, w której zwiedzający będą mogli bawić się odpowiednikami między innymi urządzeń deszyfrujących. Ekspozycja wzbogacona będzie o materiały filmowe oraz multimedialne.
Muzeum powstanie na jednym z pięter Collegium Martineum przy ulicy Święty Marcin 78. Wykonawca prac będzie musiał:
- zaprojektować i utworzyć ekspozycję stałą (wraz z dostawą niezbędnego sprzętu) oraz wykonać prace budowlane w muzealnej części gmachu
W ramach tych prac zostaną odnowione tynki, ściany czy stolarka okienna. Planuje się przekształcenie części wnętrz. Ponadto wykonawca przystosuje budynek dla potrzeb osób niepełnosprawnych. - wykonać roboty budowlane w całym budynku Collegium Martineum.
W tym przypadku m.in. powstaną pomieszczenia dla pracowników (recepcje, zaplecza, toalety). Poza tym wykonawca odnowi szklaną elewację głównej klatki schodowej.
Warto zaznaczyć, że sama elewacja zewnętrzna obiektu pozostanie w niezmienionym stanie (za wyjątkiem wspomnianej stolarki okiennej).
Cena najważniejsza, ale to nie jedyne kryterium
Urząd Miasta Poznania będzie oceniał oferty w przetargu wg dwóch kryteriów:
- Cena: 60%,
- Jakość: 40%. Urząd będzie oceniał poziom aranżacji fragmentu wystawy pt. „Metody utajniania informacji”, jakość aplikacji multimedialnej dla nośnika ekspozycyjnego AdBash i projekt innego nośnika ekspozycyjnego.
Wykonawca ponadto musi zatrudnić wszystkich pracowników na umowę o pracę. Firmy zainteresowane zaprojektowaniem i zbudowaniem Muzeum Enigmy mają czas na złożenie dokumentów do 22 lipca 2019 roku.
Źródło fotografii: Mariusz Wiśniewski (Zastępca Prezydenta Poznania) na Facebooku.
Czytaj także:
Stare Miasto nie dla mieszkańców – trwają konsultacje nowego planu miejscowego
Zajrzyj do serii Plan na Poznań. To unikatowy zbiór niedoszłych i niezrealizowanych projektów przebudowy miasta, rozbudowy dróg czy wyburzenia zabudowy. Do tej pory zaprezentowaliśmy m.in. hitlerowski plan Weststadt Posen, koncepcję niemieckiej dzielnicy rządowej w Parku Marcinkowskiego czy projekt niewybudowanej Trasy Piekary i Trasy Podgórnej.
Dołącz do nas na Facebooku, Twitterze, Wykopie i Instagramie
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.