Od piątku do niedzieli na Międzynarodowych Targach Poznańskich trwa Pyrkon – największy festiwal fantastyki w Polsce. Na gości festiwalu czeka ogrom atrakcji!
W Poznaniu regularnie odbywa się także święto graczy – Poznań Game Arena.
Czym jest Pyrkon?
Pyrkon to – jak już wspomniano – festiwal fantastyki (czyli konwent). To już 19. edycja Pyrkonu. Przez ten czas impreza rozrosła się do ogromnych rozmiarów. Zaczynała w budynku Szkoły Podstawowej nr 21 na Dębcu i z kilkuset gośćmi. Dzisiaj Pyrkon zajmuje ogromne hale MTP, a frekwencja przekracza 40 000 osób. Wśród uczestników znajdują się fani książek, filmów, seriali, gier oraz cosplayerzy (osoby przebierające się za swoje ulubione postaci ze świata fantastyki).
Cechą Pyrkonu jest program obfity w zróżnicowane atrakcje. W programie znajduje się więc aż 15 bloków, w tym między innymi Blok Gier bez Prądu, Blok Gier Elektronicznych, Blok Literacki, Blok Filmowo-Serialowy, Blok Fantastyki Dalekowschodniej. Blok Komiksowy, Blok Naukowy, a nawet Blok Dziecięcy. Osoby rozpoczynające przygotę z tą gałęzią kultury oznajdą się w Bloku dla Początkujących. Pyrkon to także dom dla wystaw, przedstawień i konkursu kostiumów cosplayowych – Maskarady. Można też uzbroić się w ulubione artefakty (książki, komiksy, koszulki, gadżety, rękodzieło…) w Krainie Wystawców z dziesiątkami sprzedawców.
Organizator (Klub Fantastyki Druga Era) podkreśla, że atmosfera panująca na Pyrkonie jest niespotykana w innych miejscach. Festiwal nie jest imprezą komercyjną, a przygotowują go wolontariusze. Wszyscy uczestnicy zwracają się do siebie na „Ty”, bez względu na wiek czy płeć.
Będąc w Poznaniu warto wybrać się do Palmiarni Poznańskiej. Znajduję się przy Parku Wilsona, tuż obok Międzynarodowych Targów Poznańskich.
Goście Pyrkonu
Poznański konwent daje również możliwość spotkania się ze swoimi ulubionymi aktorami, pisarzami czy naukowcami podczas prelekcji i spotkań. W tym roku Pyrkon odwiedzą między innymi:
- Christopher Judge, aktor znany z serialu Gwiezdne Wrota oraz gry God of War,
- Thomas Astruc oraz Wilfried „Winny” Pain – twórcy serialu Miraculum: Biedronka i Czarny Kot,
- Stan Sakai – twórca komiksów, w tym przygód Usagiego Yojimbo,
- Marta Dobecka – aktorka, która użyczała głosu m.in. w grze Overwatch, filmie Lego: Przygoda i serialu Kicia Rożek,
- Ben Kane – autor książek z gatunku historical fiction,
- Christie Golden – pisarka, w Blizzard Entertainment (studio gier) zajmuje się rozwojem fabuły m.in. w uniwersum World of Warcraft,
- zespół poznańskiego Teatru Ósmego Dnia ze spektaklem Arka.
Warto podkreślić, że wszystkie spotkania i prelekcje odbywające się podczas Pyrkonu wliczone są w cenę biletu, nie trzeba więc dodatkowo płacić za autograf czy wspólne zdjęcie.
Program Pyrkonu
Sam festiwal odwiedza ponadto masa innych osób. Przygotowują szereg atrakcji: prelekcji, wydarzeń, inscenizacji. Program Pyrkonu znajdziesz klikając na ten link.
Pyrkon 2019: miejsce imprezy, bilety, dojazd
Miejsce konwentu – MTP
Pyrkon odbywa się na Międzynarodowych Targach Poznańskich od piątku 26 kwietnia do niedzieli 28 kwietnia. Impreza rozpoczyna się w piątek o godzinie 10. Od tej pory można wejść na teren MTP. Osoby, które kupiły bilet wcześniej, wchodzą przez Hol Wschodni (Most Dworcowy). Ci, którzy pragną kupić bilet na miejscu, muszą się udać do Holu Północnego (ul. Bukowska na wysokość Hotelu Sheraton).
Jeżeli nie wiesz, jak poruszać się po terenie imprezy lub gdzie kupić bilet – wejdź tutaj, znajdziesz m.in. mapę całego terenu.
Bilety
Sprzedaż wejściówek odbywa się wyłącznie w Holu Północnym MTP (ul. Bukowska). Kasy biletowe stoją otworem w czwartek, 25 kwietnia (9.00 – 19.00). Bilety można też kupić podczas trwania Pyrkonu: od piątku, 26 kwietnia od 10.00 do niedzieli, 28 kwietnia do godziny 15.00.
Normalne:
- Bilet 3-dniowy: 119 zł
- Bilet na piątek: 49 zł
- Wejściówka na sobotę: 69 zł
- Bilet 1-dniowy niedziela: 39 zł
Dzieci od 6. do 12. roku życia:
- Bilet na piątek: 25 zł
- Wejściówka na sobotę: 35 zł
- Bilet 1-dniowy niedziela: 20 zł
Jak dojechać?
Poznaniacy wiedzą, gdzie znajdują się Międzynarodowe Targi Poznańskie i jak tam dojechać (najlepiej tramwajem do przystanku Most Dworcowy, Bałtyk lub Rondo Kaponiera). A jak dojechać na Pyrkon spoza Poznania?
Pociąg: wystarczy dojechać do stacji Poznań Główny. Hale MTP znajdują się tuż obok.
Autobus: dworzec główny PKS znajduje się tuż przy dworcu PKP. Dojście jest także krótkie – wystarczy spacerek.
Samolot: po wylądowaniu na Ławicy bierzemy taksówkę lub wsiadamy do autobusu linii 159 lub nocnego 242 i wysiadamy na Rondzie Kaponiera. Stąd jest już bardzo blisko na teren MTP.
Samochód: na terenie imprezy nie znajdują się miejsca postojowe. Można spróbować znaleźć miejsce na kilku parkingach w okolicy (Dworzec Zachodni, parking centrum handlowego Avenida przy dworcu PKP, Rondo Kaponiera). Nie polecamy nielegalnego parkowania przy ulicach wokół MTP.
Bilet na Pyrkon jest jednocześnie biletem na wszystkie tramwaje i autobusy w Poznaniu i pod miastem (w granicach ZTM Poznań). Wejściówka na 1 dzień jest jednocześnie biletem na 1 dzień w komunikacji. Analogicznie jest w przypadku biletu na 3 dni.
Przeżyjmy to jeszcze raz: zobacz imponujące lodowe rzeźby z Poznań Ice Festival!
Dołącz do nas na Facebooku, Twitterze, Wykopie i Instagramie
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.