Dzień bez samochodu tramwaj pociąg Poznań korki

Transport publiczny i rowerowy za darmo podczas weekendu!

by

in ,

W Poznaniu trwa Tydzien Zrównoważonego Transportu, podczas którego władze miasta zachęcają do wyboru alternatywnych sposobów przemieszczania się. Z tej okazji w weekend za darmo pojedziemy tramwajami, autobusami, rowerami i pociągami. Oferty wyraźnie premiują posiadaczy samochodów.

Kto może skorzystać z promocji?

Najwięcej zyskają kierowcy z dowodami rejestracyjnymi, jednak nie tylko oni będą mogli skorzystać z weekendowych okazji.

Czytaj też: Poznańscy uczniowie mogą korzystać z bezpłatnej komunikacji

Oferty dla wszystkich

Fot. Głos Wielkopolski

Zarówno kierowcy, jak i niesamochodowi mieszkańcy, mogą wziąć udział w rowerowej promocji. W sobotę (22 września) pierwsza godzina wypożyczenia rowerów miejskich jest darmowa. Co trzeba zrobić? Wystarczy posiadać konto w systemie Poznańskiego Roweru Miejskiego oraz wypożyczyć rower. Konto założysz na nextbike.pl.

Tylko dla kierowców z dowodami rejestracyjnymi

Najciekawiej wygląda oferta dla zmotoryzowanych. W piątek (21 września) będą mogli za darmo poruszać się tramwajami i autobusami na liniach ZTM Poznań (czyli w całym Poznaniu oraz na niektórych liniach powiatu poznańskiego). Dokumentem potwierdzającym przywilej jest dowód rejestracyjny. Na jednym dokumencie może jechać jedna osoba.

Jednak nie tylko komunikacja miejska będzie tego dnia za darmo. Piątek to dzień bezpłatnych kolejowych podróży po Wielkopolsce! W tym dniu nie zapłacimy za jazdę pociągami Kolei Wielkopolskich, Poznańskiej Kolei Metropolitalnej oraz POLREGIO w granicach województwa wielkopolskiego. Podobnie jak w przypadku tramwajów i autobusów, warunkiem bezpłatnej podróży koleją jest posiadanie ważnego dowodu rejestracyjnego. Szczegóły promocji znajdziesz tutaj.

Dobra promocja, czy zbędne dotowanie?

Promocje wyłącznie dla osób posiadających samochody spotykają się z różnymi reakcjami. Niektórzy uważają je za dobrą promocję transportu zbiorowego. Inni zastanawiają się, czy dotowanie kierowców przez samorządy (czyli – pośrednio – nas wszystkich) przynosi wymierne korzyści. Także w związku z tym, że to pasażerowie tramwajów, autobusów czy pociągów nie tworzą korków, w przeciwieństwie do kierowców.

Coraz częściej praktykowane jest stosowanie specjalnych promocji wyłącznie dla osób posiadających samochody. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że są to akcje… miast i organizatorów transportu zbiorowego. (…) O ile akcje te odnoszą sukces medialny, o tyle warto zadać pytania czy inicjatywy finansowane także z budżetów miast są sprawiedliwe, czy odpowiednio wpisują się w długofalową strategię promocji transportu zbiorowego i czy nie ma lepszych alternatywnych rozwiązań.

urbnews.pl


Comments

7 odpowiedzi na „Transport publiczny i rowerowy za darmo podczas weekendu!”

 1. Awatar Mateusz Mateo Rędzioch
  Mateusz Mateo Rędzioch

  Ale jak to za darmo? Trzeba mieć auto, żeby być beneficjentem tej promocji w wypadku zbiorkomu.

  1. Awatar Mateusz Mateo Rędzioch
   Mateusz Mateo Rędzioch

   W sumie jakby się zastanowić, to też za darmo z roweru nie skorzystasz, bo by aktywować konto i tak 10 złoty zdeponować musisz.

 2. […] Przeczytaj też o tym, kto może dzisiaj i jutro skorzystać z darmowego transportu […]

 3. […] Przeczytaj też o tym, z jakich promocji z okazji Dnia bez samochodu można było skorzystać […]

 4. […] Przeczytaj też o tym, z jakich promocji z okazji Dnia bez samochodu można było skorzystać […]

Dodaj komentarz