Już niedługo w centrum Poznania pojawi się więcej zieleni i ławek. Sprawdź, gdzie zrobi się bardziej zielono!
Więcej zieleni i ławek
Urząd Miasta Poznania pod koniec 2019 roku ogłosił 2 zamówienia. Urzędnicy zaplanowali postawienie 36 donic z drzewami oraz 18 ławek:
- 11 donic na ulicy Święty Marcin,
- 16 donic i 8 ławek na ulicy Paderewskiego, 9 donic i 10 ławek na ulicy Wielkiej.
Na Świętym Marcinie zazieleni się odcinek ulicy między Gwarną a Ratajczaka. Donice połącza do kilkudziesięciu niedawno posadzonych drzew. Staną na chodniku po południowej stronie (przy kamienicach). W każdej z 11 donic pojawi się jedna świdośliwa Lamarcka oraz cztery jałowce płożące. Betonowe donice będą dopasowane do małej architektury na ulicy Święty Marcin. Wykonawca ponadto udzieli gwarancji na rośliny do marca 2029 roku.
Donice i ławki pojawią się ponadto po północnej stronie ulicy Paderewskiego (odcinek Al. Marcinkowskiego – Sieroca) i Wielkiej (odc. Klasztorna – Wielka 20). Dziś nie ma tu żadnej roślinności. Niedługo ujrzymy tutaj wiśnie piłkowane, świdośliwy Larmacka i inne, mniejsze rośliny. Ławki z drewnianymi siedziskami nie będą miały oparć. Gwarancyjna pielęgnacja zieleni potrwa 2 lata.
Dwa zamówienia, jedna firma
Nowe rośliny i ławki nie tylko poprawią odbiór tych trzech ulic, ale także utrudnią nielegalne parkowanie na obszarach dużego ruchu pieszego.
Oba zlecenia zrealizuje jedna firma – „Zakład Kształtowania Zieleni Gardens Grzegorz Sobolewski” z Owińsk. Firma w przeszłości m.in. współtworzyła park Stare Koryto Warty. Donice na Świętym Marcinie mają się pojawić do 10 kwietnia. Natomiast zieleń z ławkami przyozdobi ulicę Paderewskiego i Wielką do 60 dni od podpisania umowy (tej jeszcze nie podpisano).
Czytaj też
„Incydent moczowy” zaobserwowany na ulicy 27 Grudnia to dobry pretekst, aby omówić skomplikowane losy tej przestrzeni. To kolejne – po placu Wiosny Ludów – miejsce czekające na zmiany.
Miasta polskie samodzielnie nie powstrzymają zmian klimatu, ale mogą się do nich dostosować. W jaki sposób? Poszukajmy odpowiedzi we współczesnej sztuce tworzenia miast i w Europie Południowej – tam, gdzie od wieków radzą sobie z większymi upałami niż u nas.
Dołącz do nas na Facebooku, Twitterze, Wykopie i Instagramie
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.