Już w niedzielę odbędą się w Polsce oraz poza jej granicami wybory prezydenckie. Podczas głosowania zdecydujemy, kto powinien być Prezydentem RP. Zanim wybierzemy się na wybory, warto przypomnieć kilka kwestii.
No dobra, ale co to są te wybory prezydenckie?
W wyborach prezydenckich wybieramy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – najwyższego przedstawiciela polskich władz. To najwyższy organ państwa w zakresie władzy wykonawczej, czuwa nad przestrzeganiem postanowień i przepisów Konstytucji. Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP. Prezydent jest wybierany na pięcioletnią kadencję i może być wybrany ponownie tylko raz.
I tura wyborów prezydenckich odbędzie się 28 czerwca 2020 roku w godzinach 7.00 – 21.00.
Gdzie znajduje się mój lokal wyborczy?
Jeżeli nie wiesz, w którym lokalu będziesz mógł oddać głos, zajrzyj na stronę Państwowej Komisji Wyborczej. Znajdziesz tam wszystkie 251 lokali w Poznaniu oraz 206 w powiecie poznańskim. W wyszukiwarce możesz wpisać nazwę ulicy:
- przy której jesteś zameldowany na pobyt stały (mieszkasz w Poznaniu od „dziada pradziada” lub się meldowałeś w naszym mieście),
- przy której mieszkasz (jeżeli nie meldowałeś się, a tylko dopisałeś do spisu/rejestru wyborców).
Łatwiejszy sposób (tylko dla miasta Poznania) oferuje urząd miasta. W tym celu:
- wchodzimy na stronę https://www.um.poznan.pl/mim/czymogeglosowac/, podajemy PESEL (to strona urzędowa, spokojnie ? ) i otrzymujemy informację o naszym lokalu wyborczym.
Możemy też wysłać SMS ze swoim numerem PESEL pod numer 4320 (opłata wg cennika operatora).
Wybory 2020: kto startuje?
Kandydatów wymieniono w takiej kolejności, w jakiej pojawią się na karcie do głosowania.
- Robert Biedroń z Warszawy, l. 44, wykształcenie wyższe politologiczne, poseł do Parlamentu Europejskiego, członek partii politycznej: Wiosna Roberta Biedronia.
Strona internetowa z programem: robertbiedron.pl - Krzysztof Bosak z Warszawy, l. 38, wykształcenie średnie, poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, członek partii politycznej: Konfederacja Wolność i Niepodległość.
Strona internetowa z programem: bosak2020.pl - Andrzej Sebastian Duda z Krakowa, l. 48, wykształcenie wyższe prawnicze, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, nie należy do partii politycznej.
Strona internetowa z programem: andrzejduda.pl - Szymon Franciszek Hołownia z Otwocka, l. 43, wykształcenie średnie, publicysta, własna działalność gospodarcza, nie należy do partii politycznej.
Strona internetowa z programem: holownia2020.pl - Marek Jakubiak z Warszawy, l. 61, wykształcenie średnie, menadżer w firmie Browary Regionalne Jakubiak Sp. z o.o., członek partii politycznej: Federacja dla Rzeczypospolitej.
Strona internetowa: marekjakubiak2020.pl - Władysław Marcin Kosiniak-Kamysz z Krakowa, l. 38, wykształcenie wyższe medyczne, poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, członek partii politycznej: Polskie Stronnictwo Ludowe.
Strona internetowa z programem: kosiniakkamysz.pl - Mirosław Mariusz Piotrowski z Lublina, l. 54, wykształcenie wyższe historyczne, nauczyciel akademicki w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej, członek partii politycznej: Ruch Prawdziwa Europa – Europa Christi.
Strona internetowa: piotrowski.org.pl - Paweł Jan Tanajno z Warszawy, l. 44, wykształcenie wyższe w zakresie zarządzania, przedsiębiorca, prezes w IAM4U.pl Sp. z o.o., nie należy do partii politycznej.
Strona internetowa z programem: tanajno2020.pl - Rafał Kazimierz Trzaskowski z Warszawy, l. 48, wykształcenie wyższe politologiczne, pracownik samorządowy, Urząd m.st. Warszawy Warszawa (prezydent miasta), członek partii politycznej: Platforma Obywatelska RP.
Strona internetowa z programem: trzaskowski2020.pl - Waldemar Włodzimierz Witkowski z Poznania, l. 66, wykształcenie wyższe, zarządca w Spółdzielni Mieszkaniowej im. Hipolita Cegielskiego, członek partii politycznej: Unia Pracy.
Profil na Facebooku: facebook.com/Wald.Witkowski - Stanisław Józef Żółtek z Krakowa, l. 64, wykształcenie średnie, własna działalność gospodarcza, członek partii politycznej: Kongres Nowej Prawicy.
Strona internetowa z programem: stanislawzoltek.pl
Sprawdź deklaratywne poglądy kandydatów – latarnikwyborczy.pl
Wypełnij „prezydencki quiz” – mamprawowiedziec.pl
Blog Seweryna Lipońskiego (dziennikarza WTK) z masą informacji o kandydatach i samych wyborach: poznanspozakamery.pl/wybory-prezydenckie-2020
Sprawdź prognozę pogody na wyborczą niedzielę!
Jak oddać ważny głos w wyborach prezydenckich?
Weź ze sobą dokument ze zdjęciem – np. dowód osobisty lub paszport. Będziesz musiał go pokazać w lokalu wyborczym. Dopiero po sprawdzeniu, czy jesteś uprawniony do głosowania i wpisany do spisu wyborców, otrzymasz karty do głosowania.
W lokalu wyborczym otrzymasz jedną kartę do głosowania. Znajdziesz na niej listę 11 kandydatów. Znajdź tego, na którego zamierzasz zagłosować, i postaw znak X w kratce z lewej strony przy nazwisku kandydata. Uwaga: na całej karcie zaznaczasz tylko jedną osobę!
Po zagłosowaniu wrzucasz karty do urny… i czekasz na wyniki wyborów ? Sondażowe pojawią się już w niedzielę po godzinie 21 (także w Czasie na Poznań), na te oficjalne będziemy musieli poczekać nieco dłużej.
Głosowanie korespondencyjne
Wypełnioną kartę do głosowania (zasada taka sama, jak w głosowaniu w lokalu wyborczym) umieszczamy w kopercie na kartę do głosowania, potem ją zaklejamy. Następnie wkładamy kopertę do większej koperty zwrotnej. W kopercie zwrotnej musi znaleźć się również wypełnione i podpisane oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu. Na kopercie należy umieścić adres i numer odpowiedniej obwodowej komisji wyborczej w zależności od miejsca zamieszkania.
Najpóźniej 2 dni przed dniem wyborów (czyli do 26 czerwca) wrzuć kopertę zwrotną do znajdującej się na terenie gminy nadawczej skrzynki pocztowej lub do urzędu miasta. Jeżeli nie zdążysz, to możesz przynieść kopertę osobiście lub przez inną osobę do obwodowej komisji wyborczej.
Oddaj ważny głos, ponieważ Twój głos jest ważny!
Maraton wyborczy trwa. W październiku 2018 roku głosowaliśmy w wyborach samorządowych, w marcu 2019 roku wybieraliśmy radnych osiedlowych, w maju 2019 roku głosowaliśmy w wyborach do Parlamentu Europejskiego, a w październiku 2019 – wybieraliśmy przedstawicieli do Sejmu i Senatu.
Dołącz do nas na Facebooku, Twitterze, Wykopie i Instagramie
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.