0

Zmiana czasu na zimowy. Kiedy przestawiamy zegarki w 2020 roku?

  • 22 października 2020

Zmiana czasu w 2020 roku – tak, będzie konieczna. Na czas zimowy przechodzimy już w najbliższy weekend.

Kiedy przestawiamy czas?

Jak co roku – w ostatni weekend października, kiedy przechodzimy z czasu letniego w czas zimowy. W nocy z soboty na niedzielę (24/25 października) przestawiamy zegarki z godziny 3.00 na 2.00. Oznacza to, że śpimy „o godzinę dłużej”! Zaletą jest wcześniejszy wschód Słońca, wadą – szybsze zapadanie zmroku wieczorem.

Czas zimowy jest czasem właściwym dla naszej strefy czasowej UTC+1 (czasu środkowoeuropejskiego). Czas letni obowiązuje w Polsce od ok. 100 lat (z przerwami).

Zmiana czasu 2020 w Polsce

Zmiana czasu wiąże się z koniecznością przyzwyczajenia się organizmu do lekko zmienionego cyklu dobowego. Ponadto wymusza korekty w wielu systemach. Na kolei pociągi funkcjonują wg specjalnego rozkładu (stoją przez godzinę, aby wyrównać godziny odjazdów). Informatycy z kolei muszą poprawnie implementować zasady wyznaczania czasu, aby w momentach przejściowych nie doszło do błędów w systemach baz danych.

Sprawdź prognozę pogody na weekend!

Czy nadal będziemy zmieniać czas?

W 2018 roku Komisja Europejska zajęła się tym tematem. Latem 2018 zorganizowała konsultacje społeczne, w których wzięło udział ponad 4 500 000 Europejczyków. W większości opowiedzieli się oni przeciwko zmianom czasu. KE obecnie pracuje nad spójnym systemem dla całej Unii Europejskiej.

26 marca Parlament Europejski poparł inicjatywę zniesienia podziału czasu na letni i zimowy. Ostatecznie 410 posłów poparło projekt, 192 był przeciw, a 51 wstrzymało się od głosu. Zmiana czasu miała zniknąć w 2021 roku, ale do tej pory nie ma konkretnych informacji w tej sprawie. To poszczególne państwa Unii Europejskiej podejmą decyzję, czy zachować czas letni, czy zimowy. Z powodu pandemii koronawirusa, ta kwestia pewnie nie jest priorytetem dla władz krajowych czy unijnych. Przypomnijmy – właściwym dla Polski i zgodnym z naszą długością geograficzną jest czas zimowy (UTC+1).

Zmiana czasu 2020: niezbyt uciążliwa dla urządzeń cyfrowych

Posiadacze czasomierzy cyfrowych, komputerowych czy smartfonowych nie muszą sobie zawracać głowy korektą czasu. W większości przypadków godzina zostanie zmieniona automatycznie. Posiadacze zegarów tradycyjnych czy cyferblatowych muszą ręcznie przestawić wskazówki.

Czytaj też


Dołącz do nas na Facebooku, Twitterze, Wykopie i Instagramie