Przed nami weekend pełen atrakcji. 29 i 30 sierpnia 2020 roku podczas ósmych Dni Twierdzy Poznań spotkają się miłośnicy militariów i podziemnych historii. Pamiętajmy o zachowaniu środków ostrożności w związku z pandemią koronawirusa.
Program Dni Twierdzy Poznań 2020
W tym roku w programie znalazło się około dwudziestu atrakcji. Wśród nich są oczywiście XIX-wieczne forty: Fort Ia, Fort III, Fort Iva, Fort Va i Fort VIIa, a także liczne schrony, udostępniane dzięki zaangażowaniu pasjonatów fortyfikacji i ich organizacjom. Nie zabraknie także oferty instytucji i muzeów. Dzięki nim będzie można poznać historię poznańskich umocnień od okresu średniowiecza, prezentowanych w Rezerwacie Archeologicznym Genius loci. Szczegóły poniżej!
Sprawdź prognozę pogody na weekend:
Twierdza Poznań
Skoro mamy Dni Twierdzy Poznań, to nie może zabraknąć i twierdzy. Dla wielu osób głównym punktem programu jest zwiedzanie obiektów Twierdzy Poznań, która powstała w XIX wieku. Swoje podwoje otwierają w ramach twierdzy poligonalnej (przy centrum Poznania) następujące obiekty:
- Cytadela: relikty twierdzy oraz Muzeum Uzbrojenia i Muzeum Armii Poznań,
- śluza katedralna na Ostrowie Tumskim przy Bramie Poznania.
Szereg atrakcji zorganizowano ponadto na obiektach twierdzy fortowej okalającej Poznań. Pokazy uzbrojenia, wycieczki z przewodnikiem, makiety czy prezentacje multimedialne – to wszystko czeka na mieszkańców i turystów. 24 i 25 sierpnia wejdziemy do następujących fortów:
- fort Ia (Starołęka),
- fort III (Nowe Zoo): zwiedzanie w ciągu dnia jak i wieczorne – po siedliskach nietoperzy,
- IVa (osiedle Wilczy Młyn),
- fort Va (Bonin, przy przystanku PST Lechicka Poznań Plaza),
- fort VI (Lechicka/Dojazd),
- VIIa (Marcelińska/Wałbrzyska).
Większość atrakcji jest bezpłatna i niebiletowana, niektóre wymagają wcześniejszej rezerwacji lub kupna biletu. Pod tym linkiem pobierzesz ulotkę ze szczegółowym opisem programu atrakcji dla każdego z wyżej wymienionych obiektów.
Schrony
Nie samymi fortami człowiek żyje. Dni Twierdzy Poznań to często jedyna okazja, aby zajrzeć do schronów w śródmieściu. Część powstała w trakcie II wojny światowej, część już po 1945 roku. Będzie można zwiedzić:
- schron w Parku Wilsona,
- schron Arthura Greisera, namiestnika tzw. Kraju Warty, znajdujący się w podziemiach willi przy ul. Berwińskiego,
- schron w Parku Sołackim,
- schron przy ulicy Babimojskiej,
- dwa schrony przeciwlotnicze przy ul. Kościelnej: Luftschutz, Schron Pasjonatów Podziemi.
Ponadto obejrzymy inny schron w Parku Wilsona (ten, którym zajmuje się Palmiarnia Poznańska), w formie wirtualnej.
Inne atrakcje
Oczywiście nie zabraknie miejsc związanych z wcześniejszymi epokami, od samych początków
Poznania, które przybliży Rezerwat Archeologiczny Genius Loci na Ostrowie Tumskim. Podczas wizyty w rezerwacie warto zajrzeć ponadto do wspomnianej już śluzy katedralnej i do Bramy Poznania, w której poznamy historię samego Ostrowa Tumskiego. Poza tym zaplanowano kontynuację obchodów Dni Ułana – Święta 15. Pułku Ułanów Poznańskich i forteczny spływ kajakowy.
Forteczna linia autobusowa
Jak już wiemy, w weekend 29 i 30 sierpnia czeka na nas masa atrakcji. Tylko jak dotrzeć do każdego punktu programu? Można rowerem czy samochodem, ale można także skorzystać z fortecznych linii autobusowych. MPK Poznań podczas Dni Twierdzy Poznań uruchomi dwie linie autobusowe:
- 101: Stare Miasto, Łazarz, Jeżyce, forty przy ul. Lechickiej i lewobrzeżna część miasta,
- 102: Stare Miasto, prawobrzeżna część Poznania, m.in. Nowe Zoo i fort III.
Bezpieczne Dni Twierdzy Poznań ?
Informacje od organizatorów:
- Obiekty i wydarzenia tworzące Dni Twierdzy Poznań są bardzo różne. Zwiedzanie odbywa się zarówno we wnętrzach, jak i na powietrzu.
- Przed wejściem do poszczególnych obiektów prosimy zapoznać się z obowiązującymi w nich zasadami bezpieczeństwa, związanymi ze stanem zagrożenia koronawirusem.
- Prosimy zawsze mieć z sobą swoją maseczkę i zachowywać bezpieczny dystans od innych osób – przynajmniej około 1,5 – 2 metry.
- Organizatorzy zapewnią punkty dezynfekcji rąk. Jednocześnie zachęcamy do zabrania z sobą płynu odkażającego lub rękawiczek.
- Niektóre atrakcje mogą mieć limity i ograniczenia osób, które mogą przebywać w danym obiekcie w jednym czasie.
- Prosimy o stosowanie się do poleceń organizatorów.
- Wejście na teren obiektów oznacza akceptację obowiązujących zasad. Osoby ich nie przestrzegające nie będą mogły uczestniczyć w zwiedzaniu i innych wydarzeniach.
- Jeśli nie będą się Państwo czuli dobrze, to dla zdrowia swojego i innych prosimy o rezygnację z udziału w Dniach Twierdzy Poznań.
Spis wszystkich atrakcji podczas Dni Twierdzy Poznań 2019
Zobacz poniższe fotorelacje
Elektrociepłownia Garbary sprzedana! Na Ostrowie Tumskim ma powstać ok. 1000 mieszkań. Zanim pierwsi budowlańcy pojawią się w tym miejscu, zajrzyjmy do wnętrza elektrociepłowni.
Jak prezentowała się dawna siedziba Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej i Wydziału Historii UAM przed rozpoczęciem budowy muzeum?
Fotorelacja z Dni Twierdzy Poznań 2019
Dołącz do nas na Facebooku, Twitterze, Wykopie i Instagramie
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.