Fort VIIa - Dni Twierdzy Poznań

Dni Twierdzy Poznań 2020 już 29 i 30 sierpnia! Program atrakcji

by

in

Przed nami weekend pełen atrakcji. 29 i 30 sierpnia 2020 roku podczas ósmych Dni Twierdzy Poznań spotkają się miłośnicy militariów i podziemnych historii. Pamiętajmy o zachowaniu środków ostrożności w związku z pandemią koronawirusa.

Program Dni Twierdzy Poznań 2020

W tym roku w programie znalazło się około dwudziestu atrakcji. Wśród nich są oczywiście XIX-wieczne forty: Fort Ia, Fort III, Fort Iva, Fort Va i Fort VIIa, a także liczne schrony, udostępniane dzięki zaangażowaniu pasjonatów fortyfikacji i ich organizacjom. Nie zabraknie także oferty instytucji i muzeów. Dzięki nim będzie można poznać historię poznańskich umocnień od okresu średniowiecza, prezentowanych w Rezerwacie Archeologicznym Genius loci. Szczegóły poniżej!

Sprawdź prognozę pogody na weekend:

Twierdza Poznań

Skoro mamy Dni Twierdzy Poznań, to nie może zabraknąć i twierdzy. Dla wielu osób głównym punktem programu jest zwiedzanie obiektów Twierdzy Poznań, która powstała w XIX wieku. Swoje podwoje otwierają w ramach twierdzy poligonalnej (przy centrum Poznania) następujące obiekty:

Szereg atrakcji zorganizowano ponadto na obiektach twierdzy fortowej okalającej Poznań. Pokazy uzbrojenia, wycieczki z przewodnikiem, makiety czy prezentacje multimedialne – to wszystko czeka na mieszkańców i turystów. 24 i 25 sierpnia wejdziemy do następujących fortów:

Większość atrakcji jest bezpłatna i niebiletowana, niektóre wymagają wcześniejszej rezerwacji lub kupna biletu. Pod tym linkiem pobierzesz ulotkę ze szczegółowym opisem programu atrakcji dla każdego z wyżej wymienionych obiektów.

Dni Twierdzy Poznań 2019: fort III. Fot. Adam Ciereszko
Dni Twierdzy Poznań 2019: fort III. Fot. Adam Ciereszko

Schrony

Nie samymi fortami człowiek żyje. Dni Twierdzy Poznań to często jedyna okazja, aby zajrzeć do schronów w śródmieściu. Część powstała w trakcie II wojny światowej, część już po 1945 roku. Będzie można zwiedzić:

Ponadto obejrzymy inny schron w Parku Wilsona (ten, którym zajmuje się Palmiarnia Poznańska), w formie wirtualnej.

Zejście do schronu - ulica Kościelna
Zejście do schronu na ulicy Kościelnej

Inne atrakcje

Oczywiście nie zabraknie miejsc związanych z wcześniejszymi epokami, od samych początków
Poznania, które przybliży Rezerwat Archeologiczny Genius Loci na Ostrowie Tumskim. Podczas wizyty w rezerwacie warto zajrzeć ponadto do wspomnianej już śluzy katedralnej i do Bramy Poznania, w której poznamy historię samego Ostrowa Tumskiego. Poza tym zaplanowano kontynuację obchodów Dni Ułana – Święta 15. Pułku Ułanów Poznańskich i forteczny spływ kajakowy.

Forteczna linia autobusowa

Jak już wiemy, w weekend 29 i 30 sierpnia czeka na nas masa atrakcji. Tylko jak dotrzeć do każdego punktu programu? Można rowerem czy samochodem, ale można także skorzystać z fortecznych linii autobusowych. MPK Poznań podczas Dni Twierdzy Poznań uruchomi dwie linie autobusowe:

 • 101: Stare Miasto, Łazarz, Jeżyce, forty przy ul. Lechickiej i lewobrzeżna część miasta,
 • 102: Stare Miasto, prawobrzeżna część Poznania, m.in. Nowe Zoo i fort III.
Dni Twierdzy Poznań 2020: forteczna linia autobusowa. Źródło: ZTM Poznań
Dni Twierdzy Poznań 2020: forteczna linia autobusowa. Źródło: ZTM Poznań

Bezpieczne Dni Twierdzy Poznań ?

Informacje od organizatorów:

 • Obiekty i wydarzenia tworzące Dni Twierdzy Poznań są bardzo różne. Zwiedzanie odbywa się zarówno we wnętrzach, jak i na powietrzu.
 • Przed wejściem do poszczególnych obiektów prosimy zapoznać się z obowiązującymi w nich zasadami bezpieczeństwa, związanymi ze stanem zagrożenia koronawirusem.
 • Prosimy zawsze mieć z sobą swoją maseczkę i zachowywać bezpieczny dystans od innych osób – przynajmniej około 1,5 – 2 metry.
 • Organizatorzy zapewnią punkty dezynfekcji rąk. Jednocześnie zachęcamy do zabrania z sobą płynu odkażającego lub rękawiczek.
 • Niektóre atrakcje mogą mieć limity i ograniczenia osób, które mogą przebywać w danym obiekcie w jednym czasie.
 • Prosimy o stosowanie się do poleceń organizatorów.
 • Wejście na teren obiektów oznacza akceptację obowiązujących zasad. Osoby ich nie przestrzegające nie będą mogły uczestniczyć w zwiedzaniu i innych wydarzeniach.
 • Jeśli nie będą się Państwo czuli dobrze, to dla zdrowia swojego i innych prosimy o rezygnację z udziału w Dniach Twierdzy Poznań.

Spis wszystkich atrakcji podczas Dni Twierdzy Poznań 2019

Wydarzenie na Facebooku

Zobacz poniższe fotorelacje

Elektrociepłownia Garbary sprzedana! Na Ostrowie Tumskim ma powstać ok. 1000 mieszkań. Zanim pierwsi budowlańcy pojawią się w tym miejscu, zajrzyjmy do wnętrza elektrociepłowni.

Jak prezentowała się dawna siedziba Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej i Wydziału Historii UAM przed rozpoczęciem budowy muzeum?

Fotorelacja z Dni Twierdzy Poznań 2019


Dołącz do nas na Facebooku, Twitterze, Wykopie i Instagramie


Comments

Jedna odpowiedź do „Dni Twierdzy Poznań 2020 już 29 i 30 sierpnia! Program atrakcji”

 1. Mnie udało zwiedzić Fort VIII w Poznaniu przy ul. Rumuńskiej dnia 25.VIII.2020 r. Był otwarty, piwo lało się całymi strumieniami, choć było drogie, motocyklistów mnóstwo. Na końcu w Forcie VIII z obecnym polskim patronatem „Pięknej skórzanej motocyklistki” był oczywiście striptiz blondyneczki wyglądającej na dziewicę z długimi włosami, ubranej jak na dominujące „sadomaso”. Panie jak zawsze bawiły się za darmo – wszystkie ubrane w wojskowym czarnym skórzanym rynsztunku (płaszcz skórzany, spodnie skórzane lub płaszcz skórzany, spódnica skórzana i bardzo długie kozaki – wszystko w czerni). Panowie, co niektórzy transseksualni z m/k, również byli w skórzanym obowiązkowym stroju w lokalnym junikowskim lesbijskim klubie motocyklowym.

Dodaj komentarz