Budynek dawnego szpitala miejskiego przy ul. Szkolnej. To tu Orpea Polska postawi centrum senioralne

Co dalej z budową centrum senioralnego? „Harmonogram inwestycji ulegnie zmianie”

by

in

Rozpoczęta z hukiem, od kilku miesięcy wyhamowała. Co dalej z budową centrum senioralnego na Starym Mieście, przy ulicach: Szkolnej i Koziej?

Zobacz też
Jak dużo mamy „dobówek” na Starym Mieście? Analiza najmu krótkoterminowego

Był szpital, będzie centrum opieki dla seniorów

Kwartał Kozia/Szkolna/ w przeszłości zajmował miejski szpital. Wyprowadzka ostatniego zakładu zakończyła się w 2017 roku. Od tego czasu obiekt stał się nieużywany. Miasto Poznań nie kryło zamiaru sprzedaży działki po szpitalu. Stało się to w 2017 roku. Teren sprzedano firmie Orpea Polska za niecałe 40 mln zł. Na terenie dawnego szpitala miejskiego powstanie klinika rehabilitacyjna, rezydencja zapewniająca całodobową opiekę, apartamenty ze wsparciem medycznym oraz miejsce pobytu dziennego dla seniorów. Inwestor określa tę działalność mianem „centrum senioralnego„.


Wyświetl większą mapę

Gdy inwestor kupował dawny szpital, w dwóch sąsiadujących ze sobą kamienicach na rogu Szkolnej i Podgórnej miał powstać hotel z lokalami usługowymi i gastronomicznymi. Orpea Polska zarzuciła jednak te plany i zdecydowała się obie kamienice sprzedać za 10 mln zł.

Faktyczne prace rozbiórkowe rozpoczęły się w 2019 roku. Uroczyście wmurowano kamień węgielny oraz wyburzono część zabudowy poszpitalnej. Prace rozbiórkowe toczyły się wartko, aż nadszedł rok 2020. Nie ma prawie żadnych pracowników, nie widać postępu w robotach budowlanych. Orpea Polska planowała uruchomienie centrum na przełomie 2021 i 2022 roku. Czy jest to realne? Czy może inwestor, z jakiegoś powodu, zrezygnował z inwestycji?

Orpea Polska: „ze względu na ogólnoświatową sytuację epidemiczną, harmonogram inwestycji ulegnie zmianie”

Nie, Orpea Polska nie wycofuje się z budowy centrum senioralnego

– odpowiada Magdalena Michalska, dyrektorka marketingu, komunikacji i PR spółki Orpea Polska. Dowiadujemy się, że inwestor jest w trakcie wyboru wykonawcy.

Prace demontażowe i archeologiczne przewidziane w etapie pierwszym inwestycji zostały zakończone. Obecnie trwa procedura wyboru generalnego wykonawcy Inwestycji. Ze względu na ogólnoświatową sytuację epidemiczną, harmonogram Inwestycji ulegnie zmianie, niemniej określenie precyzyjnego terminarzu możliwe jest dopiero po wyborze Generalnego Wykonawcy.

Michalska potwierdziła, że wizualizacje, które do tej pory prezentowano, są aktualne. Ale w samym projekcie nastąpiły pewne korekty.

Inwestor uzyskał zgody administracyjne umożliwiające rozpoczęcie robót. Niemniej w wyniku przeprowadzonych badań archeologicznych, stwierdzono występowanie reliktów w innych położeniach niż początkowo zakładano, wymagało to korekty aranżacji wnętrz herbaciarni, tak by w pełni wyeksponować w jej wnętrzach zabytkowe mury. Inwestor jest w bieżącym kontakcie z Miejskim Konserwatorem Zabytków.

Ogrodzenie ma sporo dziur, przez które można zajrzeć na teren inwestycji (a nawet wejść)
Ogrodzenie ma sporo dziur, przez które można zajrzeć na teren inwestycji (a nawet wejść)

Czas na Poznań zapytał się, czy inwestor podtrzymuje wszystkie wcześniej składane deklaracje co do funkcji kompleksu, czy planuje zmianę – np.: przeznaczenie części budynków na sprzedaż, wprowadzenie funkcji mieszkaniowej czy usługowej niepowiązanych z centrum senioralnym. Przedstawicielka Orpei Polska odpowiada:

Inwestor podtrzymuje wcześniejsze deklaracje tj. budowę Centrum Opieki Senioralnej.

Michalska dodała, że ogrodzenie inwestycji jest notorycznie niszczone przez chuliganów i sukcesywnie naprawiane przez wykonawcę robót rozbiórkowych.

Inicjatywa zmian na placu Wiosny Ludów

Pod koniec 2019 roku rozpisano studencki konkurs na zagospodarowanie sąsiedniego placu Wiosny Ludów i ulicy Szkolnej. Do Urzędu Miasta Poznania spłynęło 71 prac. Ostatecznie pod obrady kapituły trafiły 64 projekty. Jednak mimo tak szerokiego wyboru, jury nie wyłoniło najlepszej ich zdaniem pracy.

Przyznano trzy wyróżnienia. Fundatorem nagród w wysokości 3 000 zł (łącznie) była Orpea Polska.

Konkurs na plac Wiosny Ludów. Kamil Ziółkowski, Seweryn Trzyna - praca nr 24
Praca nr 24: Kamil Ziółkowski, Seweryn Trzyna

Czytaj też
Centrum powojennego Poznania miało zostać rozcięte dwiema dwupasmówkami. Okolice Świętego Marcina, Piekar i placu Wiosny Ludów miały wyglądać zupełnie inaczej niż dziś. Poznaj projekt trasy Piekary i Trasy Podgórnej (lata 50. XX wieku).


Dołącz do nas na FacebookuTwitterzeWykopie i Instagramie