Dni Twierdzy Poznań 2019: fort III. Fot. Adam Ciereszko

Dni Twierdzy Poznań 2019 już 24 i 25 sierpnia! Program atrakcji

Przed nami weekend pełen atrakcji. 24 i 25 sierpnia 2019 roku podczas siódmych Dni Twierdzy Poznań spotkają się miłośnicy militariów i podziemnych historii. Ale bez obaw, każdy będzie się dobrze bawił podczas rozmaitych wydarzeń towarzyszących.

Czytaj też:

Herb, flaga czy pieczęć to symbole Poznania oraz Urzędu Miasta Poznania. Nie dość, że nie mają jasnego statusu, to są źle odwzorowane i marginalizowane w przestrzeni Poznania.

Program Dni Twierdzy Poznań 2019

Dni Twierdzy Poznań: fort VII. Fot. Adam Ciereszki
Dni Twierdzy Poznań: fort VII. Fot. Adam Ciereszki

Twierdza Poznań

Skoro mamy Dni Twierdzy Poznań, to nie może zabraknąć i twierdzy. Dla wielu osób głównym punktem programu jest zwiedzanie obiektów Twierdzy Poznań, która powstała w XIX i na początku XX wieku. Swoje podwoje otwierają w ramach twierdzy poligonalnej (przy centrum Poznania) następujące obiekty:

Szereg atrakcji zorganizowano ponadto na obiektach twierdzy fortowej okalającej Poznań. Pokazy uzbrojenia, wycieczki z przewodnikiem, makiety czy prezentacje multimedialne – to wszystko czeka na mieszkańców i turystów. 24 i 25 sierpnia wejdziemy do następujących fortów:

Większość atrakcji jest bezpłatna i niebiletowana, natomiast niektóre wymagają wcześniejszej rezerwacji lub kupna biletu. Pod tym linkiem pobierzesz ulotkę ze szczegółowym opisem programu atrakcji dla każdego z wyżej wymienionych obiektów.

Dni Twierdzy Poznań: schron przy ulicy Kościelnej. Fot. Adam Ciereszko
Dni Twierdzy Poznań: schron przy ulicy Kościelnej. Fot. Adam Ciereszko

Schrony

Nie samymi fortami człowiek żyje. Dni Twierdzy Poznań to często jedyna okazja, aby zajrzeć do schronów w śródmieściu. Część powstała w trakcie II wojny światowej, część już po 1945 roku. Będzie można zwiedzić
schrony przeciwlotnicze w Parku Wilsona, w Parku Sołackim czy przy ulicy Babimojskiej, a nowością będzie schron przy ul. Kościelnej. Udostępniony zostanie schron Arthura Greisera, namiestnika tzw. Kraju Warty, znajdujący
się w podziemiach willi przy ul. Berwińskiego.

Ze swojej strony mogę także polecić wycieczkę na Krzyżowniki. Przy ulicy Słupskiej 62 znajdziemy „schron prezydencki”. Przeciwatomowy Schron dla Władz Miasta Poznania to unikatowe miejsce zaprojektowane w latach pięćdziesiątych XX wieku dla Terenowej Obrony Przeciwlotniczej.

Dni Twierdzy Poznań: rezerwat archeologiczny Genius Loci. Fot. Marek Zakrzewski
Dni Twierdzy Poznań: rezerwat archeologiczny Genius Loci. Fot. Marek Zakrzewski

Dawny Poznań

Oczywiście nie zabraknie miejsc związanych z wcześniejszymi epokami, od samych początków
Poznania, które przybliży Rezerwat Archeologiczny Genius Loci na Ostrowie Tumskim. Podczas wizyty w rezerwacie warto zajrzeć ponadto do wspomnianej już śluzy katedralnej i do Bramy Poznania, w której poznamy historię samego Ostrowa Tumskiego. Tuż przy Starym Rynku będziemy mogli zobaczyć serię Makiet Dawnego Poznania.

Forteczna linia autobusowa

Jak już wiemy, w weekend 24 i 25 sierpnia czeka na nas masa atrakcji. Tylko jak dotrzeć do każdego punktu programu? Można rowerem czy samochodem, ale można także skorzystać z fortecznych linii autobusowych. MPK Poznań podczas Dni Twierdzy Poznań uruchomi dwie linie autobusowe:

  • 101: Stare Miasto, Łazarz, Jeżyce i lewobrzeżna część miasta,
  • 102: prawobrzeżna część Poznania, m.in. Nowe Zoo i fort III.
Dni Twierdzy Poznań 2019: forteczna linia autobusowa. Źródło: ZTM Poznań
Dni Twierdzy Poznań 2019: forteczna linia autobusowa. Źródło: ZTM Poznań

Linie autobusowe przetną się na pętli „Garbary” (przy przystanku kolejowym Poznań Garbary), tak aby można było się przesiadać. Autobusy będą kursować od godz. 10 do 18, co około 40 minut. Bilety do nabycia w autobusie.

Spis wszystkich atrakcji podczas Dni Twierdzy Poznań 2019

Wydarzenie na Facebooku

Sprawdź prognozę pogody podczas Dni Twierdzy Poznań

Zajrzyj poza tym do fotorelacji z dwóch niedostępnych na co dzień atrakcji:

Elektrociepłownia Garbary sprzedana! Na Ostrowie Tumskim ma powstać ok. 1500 mieszkań. Zanim pierwsi budowlańcy pojawią się w tym miejscu, zajrzyjmy do wnętrza elektrociepłowni.

Niedługo rozpocznie się budowa Muzeum Enigmy w budynku przy ulicy Święty Marcin 78. Jak dzisiaj prezentuje się dawna siedziba Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej i Wydziału Historii UAM?


Dołącz do nas na Facebooku, Twitterze, Wykopie i Instagramie

Komentarze

2 odpowiedzi na „Dni Twierdzy Poznań 2019 już 24 i 25 sierpnia! Program atrakcji”

  1. Najlepiej można zwiedzić Fort VIII przy ul. Rumuńskiej. Zawsze był otwarty. Piękne kobiety, dyskoteki, striptiz o północy i kupa piajaków – panie wchodziły za darmo, panowie za 5,- zł. Po prostu pełna kultura rodem z Junikowa, promocja talentów.

  2. Ten Fort VIII, o którym wspomniał Józek, miał trzech patronów: najpierw to był taki Prusak Grolman [to wiem z książek], następnie Wielkopolanin Grudzielski w latach 1930-1939 [to usłyszałem ustnie], a w latach 2000-2008 Fort VIII nosił patronat „pięknej skórzanej motocyklistki” [o tym mówił taki pijaczek spod Fortu]. Wyobraź sobie panienkę o północy w czarnym lateksie w ciemnym bunkrze, a tu striptiz wśród zapijaczonych motocyklistów ledwo kiwających się na nogach – patronat idealny, choć zabrakło tylko czarnej hebanowej trumny – tak wspominał pijaczek, choć dawno go już nie widziałem i nie wiem czy jeszcze żyje???

Dodaj komentarz