Poznań: skrzyżowanie ulicy Ratajczaka i 27 Grudnia oraz tramwaj Solaris

Dwa nowe sposoby na sprawdzenie, gdzie jest tramwaj lub autobus

by

in

Pasażerowie transportu zbiorowego zyskali dwie nowe metody sprawdzania położenia tramwaju czy autobusu. Jedna na przystankach, druga w Internecie.

Czytaj też
Czy ZTM Poznań odnotował poprawę działania rowerów miejskich? „Zdecydowanie tak”

Mapy na ekranach umieszczonych na przystankach

Ekrany reklamowe na przystankach nareszcie przydadzą się pasażerom transportu zbiorowego. Na nośnikach „digital citylight” pasażerowie mogą śledzić w czasie rzeczywistym położenie wszystkich autobusów i tramwajów, które kursują do i z danego przystanku.

Aby zobaczyć mapę poruszających się pojazdów komunikacji miejskiej, wystarczy nacisnąć przycisk „zobacz więcej” na przystanku. W ten sposób każdy może dowiedzieć się, gdzie jest jego tramwaj czy autobus i w miarę potrzeb zmienić plan podróży. To użyteczne rozwiązanie zostało już wprowadzone w Krakowie i podobno bardzo dobrze przyjęte przez mieszkańców.

Przykładamy dużą wagę do cyfryzacji, tak żeby wszyscy korzystający z komunikacji publicznej mieli do dyspozycji bieżącą informację, zarówno w przestrzeni publicznej, czyli na przystankach lub węzłach komunikacyjnych, jak i w swoim miejscu pracy lub na smartfonie. (…) Aktualna, czytelna i zrozumiała informacja pasażerska jest niezwykle istotnym elementem nowoczesnego transportu zbiorowego.
Mariusz Wiśniewski, zastępca Prezydenta Poznania

Rozwiązanie ma jednak pewne wady. Wysoka jasność ekranów w połączeniu z białym tłem razi w oczy. Mowa oczywiście o wieczorze i nocy. O tej porze podgląd mapy powinien zmieniać się na wersję ciemniejszą. Ponadto sama mapa to domyślny podkład z usługi Mapy Google. Nie jest on ergonomiczny. Przebieg linii tramwajowych nie jest zbyt wyraźny, etykiety ulic czy sklepów są małe. Lepszym wyborem byłoby OpenStreetMap. Dane z tej mapy można swobodnie i bezpłatnie wykorzystywać, dzięki temu łatwo stworzymy praktyczny podkład do mapy.

Mapa z położeniem tramwajów i autobusów wyświetlana na ekranie reklamowym
Mapa z położeniem tramwajów i autobusów wyświetlana na ekranie reklamowym

Mapę tramwajów i autobusów w czasie rzeczywistym zobaczysz na przystankach:

  • pl. Wiosny Ludów na ulicy Strzeleckiej (kierunek Królowej Jadwigi), przystanek tramwajowy,
  • Wrocławska na ulicy Podgórnej (kierunek Al. Marcinkowskiego),  przystanek tramwajowy,
  • Most Teatralny na ulicy Dąbrowskiego (kierunek Ogrody),  przystanek tramwajowy,
  • Most Teatralny na ulicy Roosevelta (kierunek Pułaskiego), przystanek autobusowy,
  • Poznań Główny na placu Dworcowym (przystanek odjazdowy), przystanek autobusowy,
  • Poznań Główny na ulicy Matyi (kierunek Wierzbięcice), przystanek tramwajowy,
  • Wielka na ulicy Garbary (kierunek Estkowskiego), przystanek autobusowy,
  • Rondo Rataje na ulicy Krzywoustego (kierunek centrum), przystanek tramwajowy,
  • Fredry na ulicy Fredry (kierunek most Teatralny), przystanek tramwajowy.

Ekrany reklamowe należą do agencji reklamowej AMS. Tej samej, która zarządza tradycyjnymi panelami reklamowymi na poznańskich wiatach przystankowych.

Gdzie jest tramwaj / autobus? Na trójwymiarowej mapie Poznania

To nie jedyne miejsce, gdzie odnajdziemy na mapie swój tramwaj czy autobus. 7 października poznański Geopoz poinformował, że na trójwymiarowej mapie miasta pojawiły się następujące dane:

  • dane smogowe – PM10, PM2,5, C6H6, CAQI, NO2, O3, SO2 – odświeżanie co godzinę,
  • parkingi buforowe, P&R – odświeżanie co godzinę,
  • pojazdy ZTM – odświeżanie co 15 sekund.

Autobusy i tramwaje prezentowane są w formie pinezek z piktogramem linii – takim samym, jak na rozkładzie jazdy na przystanku. Tramwaje oznaczono kołami z numerem linii, a autobusy – kwadratami.

Podgląd położenia tramwajów i autobusów na trójwymiarowej mapie Poznania
Podgląd położenia tramwajów i autobusów na trójwymiarowej mapie Poznania

Trójwymiarową mapę Poznania znajdziemy pod adresem sip.poznan.pl/model3d. Niestety, rozwiązanie na razie nie działa (w momencie pisania artykułu mapa nie działała, teraz już pracuje poprawnie).

Kolejne wykorzystanie otwartych danych

Dane o położeniu pojazdów transportu zbiorowego czy zajętości parkingów są otwarte dla każdego. Znajdziesz je na stronie Zarządu Transportu Miejskiego. Dane można wykorzystać do badań czy przygotowania aplikacji. Zarówno na telefonach z systemem Android, jak i iOS, znajdziemy apki wykorzystujące informacje o położeniu tramwajów i autobusów.

Zobacz także


Dołącz do nas na FacebookuTwitterzeWykopie i Instagramie


Comments

3 odpowiedzi na „Dwa nowe sposoby na sprawdzenie, gdzie jest tramwaj lub autobus”

  1. Właśnie testowałem na 2 przeglądarkach (Edge, FireFox) i wszystko działa. Odświeżenie warstwy objawia się mignięciem punktów. Przesuniecie punktów następuje skokowo. Warto wziąć poprawkę na przekazywanie danych z nadajników GPS i zamieszczenie ich na stronie ZTM + 2-3 s. na opublikowanie warstwy. Nie wszystkie pojazdy przekazują dane w tym samym czasie. Pomaga ctrl+F5 gdy przeglądarka trzyma cache poprzedniej sesji. Nie zmienia to faktu, że funkcjonalność będzie rozwijana 🙂
    Pozdrawiam

    1. Dziękujemy za komentarz ? Artykuł uzupełniono. Teraz wszystko działa OK (sprawdzane na Google Chrome i Mozilla Firefox).

  2. Rzeczywiście openstreetmap to byłby dobry pomysł.

Dodaj komentarz